Polícia informuje

158

Zatarasil bránu a zmizol…
Hliadka mestskej polície riešila telefonické oznámenie, podľa ktorého na Moravskej ulici zablokoval neznámy vodič automobilom vchod pred bránou veterinárnej budovy a bránil tým výjazdu vozidiel. Policajti zistili majiteľa automobilu, no nedostupný bol na viacerých telefonických kontaktoch. Nenašli ho ani v mieste trvalého bydliska, a tak na automobil založili blokovacie zariadenie. Priestupok vyriešili 50-eurovou pokutou.

Nevšimla si papuču a nálepku
Ani napriek nálepke nalepenej na dverách automobilu si majiteľka osobného auta nevšimla, že jej mestskí policajti založili na koleso blokovacie zariadenie. Hliadka mestskej polície zistila priestupok – státie automobilu na chodníku. Na auto založili „papuču“, čo si však jeho majiteľka nevšimla a chcela s automobilom odísť. Následne došlo k poškodeniu plastov v ľavom prednom blatníku. Priestupok vyriešili mestskí policajti desaťeurovou pokutou.

Zadarmo aj s odvozom…
Hliadka mestskej polície preverovala telefonické oznámenie, podľa ktorého spal na Nimnickej ceste na autobusovej zastávke neznámy muž. Hliadka našla na mieste muža evidentne pod vplyvom alkoholu. Po zistení jeho totožnosti mestskí policajti miesto fotograficky zdokumentovali a poučili ho, že sa dopustil priestupku. Vyriešili ho napomenutím, na požiadanie ho odviezli na železničnú stanicu.

Tridsať eur za túlanie…
Mestskí policajti na žiadosť štátnych kolegov zasahovali v súkromnej spoločnosti v Púchove, kde odchytili psa. Hliadka psa hnedej farby prevzala a previezla do kotercov v PSTM. Psa bez čipu vrátili majiteľovi, zaplatil pokutu 30 eur.

Polícia varuje pred kolíziou automobilov so zverou
Opakovane upozorňujeme motoristov, že v súčasnom období býva zvýšený výskyt zveri v okolí ciest a vyššia pravdepodobnosť dopravnej nehody spôsobenej stretom so zverou. Často vodiči nemajú najmenšiu šancu zabrániť nehode so zverou, ktorá vyskočila priamo pred auto. Pomôže preto jedine predvídať a nepodceňovať nebezpečenstvo. Je dôležité v kritických úsekoch očakávať výskyt zveri a počítať s možnosťou jej nepredvídateľného konania, teda znížiť rýchlosť a sledovať aj krajnicu. Policajti z Považskej Bystrice v uplynulom týždni riešili celkom 14 škodových udalostí a z tohto počtu ich bolo až 8 z dôvodu zrážky so zverou.
K najčastejším stretom so zverou došlo na ceste I/61 medzi Belušou a Považskou Bystricou a na ceste II/507 medzi Púchovom a obcou Lednické Rovne. Veľakrát najmä vysoká zver býva oslnená svetlami vozidla, zostáva strnulo stáť na vozovke a neuteká. Opačný prípad je jej zmätené pobehovanie po ceste, kedy je ťažké predpokladať ďalší smer jej pohybu. V prípade, že uvidíte prechádzať cez cestu len jednu lesnú zver, je vhodné spomaliť čo najviac, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa niekde pri ceste nachádza aj zvyšok stáda. Teraz, v zimných mesiacoch sa stáva, že zver chodí ku vozovke olizovať soľ, ktorá je na vozovke a taktiež aj migruje za vodou.

Čo robiť, ak ste účastníkom dopravnej nehody, či škodovej udalosti so zverou?
Ak je vodič účastníkom dopravnej nehody s divo žijúcou zverou, je potrebné udalosť nahlásiť na číslo 158. Vyhotovte si ihneď po nehode fotodokumentáciu aj zrazeného zvieraťa, lebo vo väčšine prípadov je zver iba omráčená a neskôr môže odísť. Niektoré poisťovne nemusia uznať škodu, ak sa pri spísaní udalosti zver na mieste nenachádza. Po príchode polície na miesto policajt spíše o udalosti záznam a zabezpečí odstránenie uhynutého zvieraťa miestnym poľovným združením. Škoda na vozidle spôsobená divou zverou je hradená z havarijného poistenia prípadne z pripoistenia k PZP. Ak nemáte žiadne z týchto nepovinných pripoistení, škodu si budete musieť uhradiť sami. Upozorňujeme však, ak zrazíte zver a odveziete ju z miesta nehody, hrozí vám obvinenie z trestného činu pytliactva.

Zdroj: MsP Púchov, KR PZ Trenčín