Polícia SR upozorňuje na hoaxy

85

Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke upozorňuje na podvodníkov a šíriteľov rasistických hoaxov.

HOAX: RÓMOVIA DOSTANÚ DREVO ZADARMO

Tejto téme sa už venovali aj médiá, ktoré poukázali na nezmyslený hoax, šíriaci sa na webových stránkach Magazin1.sk a Prehladsprav.sk. Podľa nich Rómovia budú od štátu dostávať drevo zadarmo. Nie je to pravda. Ide o prekrútené informácie projektu, ktorého cieľom je práveže minimalizovať krádeže dreva a zamestnanie Rómov na aktivačné práce.

Ako uviedol splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz, podnik Vojenské lesy a majetky poskytne obciam v okrese Stará Ľubovňa drevený odpad a lis na jeho spracovanie. Lis budú obsluhovať prevažne Rómovia v rámci aktivačných prác. Vyrobené brikety budú patriť obci, ktorá ich bude môcť za výhodnú cenu predávať miestnym obyvateľom. Zadarmo nikto nič nedostane.

NEPLAŤTE ZBYTOČNE ZA ZÁPIS DO ŽIVNOSTENSKÉHO REGISTRA 99 EUR

Už sme upozornili na firmu, ktorá si účtuje poplatok za zápis do obchodného registra. Teraz tu máme podobný prípad aj pre živnostníkov. Neplaťte zbytočne veľa, keď postup je jasný: Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá elektronicky ohlasuje živnosť (žiada o vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení) spolu s ohlásením živnosti uhradí správny poplatok vo výške 7,50 € za každú ohlasovanú remeselnú alebo viazanú živnosť (elektronické ohlásenie voľných živností je bezplatné). Správny poplatok je možné uhradiť niekoľkými spôsobmi: kolkovými známkami v uvedenej nominálnej hodnote na správnom orgáne, v hotovosti do pokladnice správneho orgánu, poštovým poukazom na účet príslušného správneho orgánu alebo prevodom z účtu v banke (ide o najrýchlejší spôsob úhrady správneho poplatku v rámci elektronickej komunikácie).

NEUVERITEĽNÁ DRZOSŤ PODVODNÍKOV

Dennodenne chodia po celom svete e-maily, v ktorých sa píše, že ste zdedili veľký majetok, respektíve vás žiadajú o pomoc s prevodom peňazí a vy sa tak stanete zo dňa na deň milionárom. Ide o hoax, ktorý je starý ako ľudstvo samo. Páchatelia si po čase od vás vypýtajú poplatok za transakciu a podvod je dokonaný. Často vás chcú presvedčiť o svojej dôveryhodnosti a to tak, že dokonca posielajú „svoje“ naskenované doklady. Ibaže na fotke nie sú oni, ale v napríklad v jednom konkrétnom prípade bývalá britská premiérka Margaret Tchatcherová…

NEPOSIELAJTE NIKDE KÓPIE SVOJICH DOKLADOV

Prikladáme správu, ktorá sa šíri medzi používateľmi internetu:

„Ahoj drahá, ďakujem vám za prijatú správu. Áno, môj šéf odišiel so mnou o vízovú kartu, ktorá má byť doručená na vašu domovskú adresu prostredníctvom dodávateľskej spoločnosti. Kartu vydáva vaše meno banke HSBC. Môj šéf je teraz vo Venezuele so svojím novým partnerom a on mi dal pokyn, aby som bezodkladne poslal vízovú kartu na vašu domovskú adresu. Od vás sa vyžaduje, aby ste mi odoslali informácie o vašej domovskej adrese, aby som rýchlo pristúpil k doručovacej spoločnosti a uistil som sa, že vaša vízová karta vám bude doručená podľa pokynov môjho šéfa. Takže musíte odoslať nasledujúce informácie nasledovne:

  1. Vaše celé meno ……………………………
  2. Vaša domáca adresa ……………………………
  3. Vaša krajina ……………………………
  4. Váš telefón nie ……………………………
  5. Vaša povolanie ……………………………
  6. kópia národného preukazu totožnosti alebo medzinárodného pasu

Po prijatí vyššie uvedených informácií okamžite pošleme doručovateľskú spoločnosť, aby vašu vízovú kartu bezodkladne odoslala na vašu adresu. Bezodkladne pošlite mi informácie. Očakávam vašu naliehavú odpoveď…“

Síce neposkytujete v nej žiadne citlivé údaje týkajúce sa napríklad vášho hesla alebo bankomatovej karty, no podvodník od vás požaduje kópiu vášho dokladu. Takéto kópie môžu byť zneužité na ľahšie aj vážne trestné činy. Neposielajte ich preto nikomu!

POZOR NA PODVODNÉ SPRÁVY NA POKECI

„Dobrý deň, Váš účet bol opakovane nahlásený pre porušovanie pravidiel portálu AZET, pre overenie danej skutočnosti nám urýchlene zašlite Vaše prihlasovacie meno, prihlasovacie heslo, dátum narodenia a telefonický kontakt. Ak nám požadované údaje nezašlete, táto sťažnosť bude postúpená orgánom činným v trestnom konaní v zmysle §122/2013. Prajem pekný deň, JUDr. Katarína Kováčová“

V poslednom období sme zachytili takéto podvodné správy, ktoré sa šíria na Pokeci. Nie je vylúčený, že rovnaká forma sa objavuje aj na iných sociálnych sieťach. Ide samozrejme o podvod. Nikto nemá právo od vás pýtať žiadne prihlasovacie údaje, nikdy ich preto neposielajte nikomu!

PODVODNÍCI ZO ZAHRANIČIA SA „UČIA“ SLOVENČINU

Podvodné správy nechodia iba na e-mailové adresy, ale vyskytujú sa vo veľkej miere na Facebooku. Môže sa stať, že vám napíše slovenské meno priamo do Messengera, prípadne sa jeho ponuka objaví v skupine. Síce jeho autor má slovenské meno, ale celkový text je zlý, chýba štylistika, je zjavné, že bol preložený v počítači. Ide VŽDY o podvod!

Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR