Poznáme výsledky súťaže Mladých reportérov 2021

126
1. miesto v kategórii reportážna fotografia - Nina Justusová: Kde je voda

Pri príležitosti Dňa Zeme uverejňujú Mladí reportéri výsledky súťaže, ktorou každoročne vrcholia ich projekty zamerané na riešenie lokálnych problémov životného prostredia.

Aj napriek dlhému obdobiu zatvorených škôl prihlásili do súťaže 63 článkov, fotografií a videí. Najviac reportáží venovali problematike odpadu a životu počas pandémie. Do súťaže sa zapojili tímy reportérov zo 14 škôl. O prekvapenie roka sa postaral tím reportérov Základnej školy Karola Kuffnera zo Sládkovičova, ktorý ako nováčik získal až šesť ocenení. Porota ocenila prvým miestom foto-príbeh Zmysluplná energia, ktorý predstavuje život rodiny v čase lockdownu venovaný hrám, koníčkom a rodinným aktivitám.

Tradične silní boli reportéri a reportérky zo Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici. 14-ročná Radka Lamačková zvíťazila s odpadovým článkom Čo nám pribalila pandémia. Rovnako prvé miesto získala aj 12-ročná Hanka Zubová, ktorá zažiarila s videom Dlhovekí spoločníci o ovocných stromoch v Bielych Karpatoch. Ella Radimská a Júlia Noščáková z Waldorfskej školy v Bratislave zvíťazili s reportážou Vtáčí obyvatelia sídlisk. Predstavili v nej príčiny, prečo vtáctvo z miest ubúda, ale aj projekt obnovenia sídliskovej biodiverzity a kroky, akými sa podarilo pozvať vtáky späť.

Medzi úspešnými bola aj Nina Justusová z Púchova

Veľmi úspešné boli v súťaži aj už skúsené reportérky Ľudmila Slivová zo Spišskej Novej Vsi a Mária Jánošíková z Novej Dubnice, ktoré získali viacero ocenení. Dvojnásobnou víťazkou za reportážnu aj kampaňovú fotografiu sa stala aj talentovaná 12-ročná Nina Justusová zo ZŠ Mládežnícka Púchov. Získala aj špeciálnu cenu „Fotím ako pán“ od Radovana Stoklasu.

Porota zložená z odborníkov v oblasti ochrany životného prostredia a médií vyjadrila rešpekt reportérom aj pedagógom, ktorí sa do súťaže v „dobe kovidovej“ zapojili. „Vieme, že nebolo ľahké spracovať ich v situácii, kedy bolo zakázané stretávať sa. Napriek tomu, sa mnohí z vás tejto úlohy zhostili na jednotku. Objavili opäť množstvo nových tém alebo už overené obohatili o nový “pandemický” rozmer,“ hovorí dlhoročný porotca a fotograf Radovan Stoklasa. Najlepšie práce budú reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži Mladých reportérov pre životné prostredie (YRE International Competition).

Autori a autorky príspevkov na prvých troch miestach v národnom kole budú (v prípade priaznivej COVID-19 situácie) ocenení pozvánkou na tradičný júnový terénny workshop, kde budú pracovať pod vedením odborníkov z oblasti ochrany životného prostredia a médií. „Ak mali nováčikovia pocit, že bojovali s množstvom pre nich neznámych úloh, nech nezúfajú. Na workshope ich zasvätíme do “tajov našej kuchyne” a naučíme, ako “uvariť” víťaznú reportáž. Do skorého varenia, vlastne videnia,“ odkazuje Radovan Stoklasa.

Víťazné práce z národného kola postupujú do medzinárodnej súťaže

Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je certifikovaný vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education – FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11-25 rokov. Do programu je zapojených viac ako 275.000 reportérov zo 42 krajín z celého sveta. Víťazné práce z národného kola postupujú do medzinárodnej súťaže, kde naši reportéri získali v posledných rokoch najvyššie ocenenia a Slovensko patrilo k najúspešnejším krajinám.

Program YRE rozvíja environmentálne povedomie žiakov, mediálne zručnosti a aktívne občianstvo. Študenti skúmajú environmentálne témy vo svojom regióne v spolupráci so samosprávou, odborníkmi a dotknutou verejnosťou. Zistenia a vlastné návrhy riešení prezentujú širokej verejnosti novinárskou formou. Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť environmentálne – výchovných organizácií Špirála, ktorá združuje neziskové mimovládne organizácie.

Zdroj: mladireporteri.sk