Pre mužov sa sezóna skončila skôr, ako sa začala

92
Peter Žiačik, manažér hokejového klubu MŠK Púchov.

Muži hokejového klubu MŠK Púchov nestihli odohrať v novom ročníku ani jediné majstrovské stretnutie. Začiatok hokejovej sezóny najskôr odďaľoval štrajk rozhodcov, neskôr sa k tomu pridala druhá vlna pandémia nového koronavírusu.

Druhá liga mužov síce odštartovala, no v jej prvom kole mali podľa vyžrebovania muži MŠK Púchov voľno. Skôr ako stihli odohrať prvé stretnutie, bola súťaž na základe rozhodnutia krízového štábu a Vlády Slovenskej republiky zrušená. Súťaž odštartovala 10. októbra a stihlo sa vlastne odohrať jediné stretnutie, v ktorom Hanuliakovo porazilo Brezno 5:3. Stretnutia Žiar nad Hronom – Piešťany a Partizánske – Senica sa pre karanténu hráčov neuskutočnili.

Trošku väčšiu porciu z extraligovej sezóny si v tomto ročníku odhryzli dorastenci MŠK Púchov. Aj tí síce pre štrajk hokejových rozhodcov súťaže odštartovali neskôr – až piatym kolom, no rozbehli sa výborne a po štyroch odohratých stretnutiach im patrila v tabuľke štvrtá priečka.

Kadeti Púchova odohrali v najvyššej súťaži iba dve stretnutia, oba prehrali. Starší žiaci – žiaci 8. hokejovej triedy odohrali v súťaže štyri kolá, po ktorých im v prvej lige v skupine stred patrila druhá priečka. O pohľad na prerušenie súťaže, ale aj o situácii v hokejovom klube MŠK Púchov sme požiadali manažéra hokejového klubu MŠK Púchov Petra Žiačika.

Aký je váš názor na prerušenie všetkých nižších hokejových súťaží vrátane druhej ligy?
Myslím si, že ohľadom na šírenie sa ochorenia Covid-19 to bolo asi potrebné, aj keď dúfam, že to bude len krátkodobé. Podľa štúdie odborníkov na vírusy sú zimné štadióny ideálne miesto na šírenie týchto vírusov.

Nemyslíte si, že by v prípade povinného testovania hráčov nemohli pokračovať aspoň najvyššie dorastenecké a juniorské súťaže – v prípade Púchova extraliga dorastu?
Samozrejme by sme boli za to, aj keď si uvedomujem, že podľa predpisov ohľadom testovania by to bol problém. Testovať sa v podstate každý týždeň pred víkendovým dvojzápasom by bolo finančne náročné.

Akú podobu má, resp. mal tréningový proces do prijatia zákazu vychádzania a ako budú hráči trénovať od tohto týždňa?
Do 24. októbra sme trénovali všetky družstvá podľa nariadenia po šesť osôb na ľade. Viaceré oddiely sme vyvíjali tlak na hygienikov, aby bola možnosť pre hokejové triedy trénovať aj na ľade spolu celé mužstvo, keďže v škole na vyučovaní sú v triede spolu. Niekde to bolo povolené, inde nie, a tak sme žiadali aj Slovenský zväz ľadového hokeja o podporu. Keď už sme čakali, že nám to bude povolené, tak prišiel lockdown. Takže od 27.10. budú tréningy prebiehať len on-line, kde tréneri budú posielať hráčom jednotlivé cvičenia, ktoré budú hráči absolvovať doma.

Aký dopad na výkonnosť hráčov môže mať podľa Vás prerušenie sezóny?
Samozrejme, že to bude mať vplyv na pokles výkonnosti. Absencia ligových zápasov a tréningov na ľade, taktiež aj zákaz cvičenia v posilňovniach a absencia regenerácie musia zákonite viesť k poklesu výkonnosti.

Ako poznačí prerušenie sezóny fungovanie klubu v budúcnosti? Nie je ohrozená jeho existencia?
Dúfam, že nie. My máme tú výhodu, že sme mestský klub a musím konštatovať, že mesto aj vedenie MŠK Púchov nám vychádza v ústrety, za čo sa musíme poďakovať.

Dostal hokejový klub od štátu, prípadne od SZĽH nejaké finančné kompenzácie za vzniknutú situáciu?
Áno. Súčasné vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja sa snaží zmierniť dôsledky krízy a v súčinnosti s klubmi rieši konkrétnu finančnú aj materiálnu pomoc. Musím povedať, že z nášho pohľadu je finančná pomoc vyššia oproti minulej sezóne.

Ak sa nekonajú tréningy, rozviazali ste s trénermi pracovné zmluvy?
Nie, zmluvy s trénermi sme nerozväzovali. Tréneri budú vykonávať činnosť zatiaľ online a v súčinnosti s Mestským športovým klubom a Slovenským zväzom ľadového hokeja sa to bude riešiť podľa vývoja situácie. My dostávame aj teraz od Slovenského zväzu ľadového hokeja príspevok na financovanie mládežníckych trénerov.

Ste optimista v tom, že by sa tohtoročná sezóna, i keď možno v skrátenom formáte mohla predsa len dohrať?
Áno, všetci v to veríme, aj keď by sa mala sezóna predlžiť. Je tu však riziko, že v niektorých mestách môže dôjsť v apríli aj máji k uzavretiu zimných štadiónov v dôsledku finančnej situácie jednotlivých miest a klubov.

(pok)