Púchovské karate na prahu novej sezóny

580

V Prievidzi sa dňa 24. 9. 2016  konalo ďalšie kolo Pohára federácie – dlhodobej celoslovenskej súťaže SFKBU (Slovenskej federácie karate a bojových umení). Zároveň posledné kolo v kalendárnom roku 2016 a prvé kolo, ktoré bude organizované a počítané podľa nového časového harmonogramu t. j. systémom jar – jeseň.

Pre Púchovčanov z Centra voľného času pri Základnej škole Gorazdova posledný veľký slovenský turnaj v tomto roku vyzeral zle. Trochu predčasná generačná výmena, lebo Tomáš Solík, Miro Faturík a bratia Lukáš a Martin Čvirikovci ešte stále majú čo povedať, a to aj na medzinárodných súťažiach, sa podpísala na sobotňajšej zostave. Navyše choroby vyradili skoro polovicu z najúspešnejších mladších Púchovčanov. Najstarší zo zostávajúceho družstva mal 16 rokov a druhý po ňom mal rokov len 13. Do Prievidze teda cestovala omladina bez tohtoročných opôr Michala Kunsta a Martina Čvirika.

Avšak hneď na začiatku súťaže sa dočkala prekvapenia. Púchov po prvý krát, viac menej na skúšku, postavil do súťaže kata družstiev 13- až 15-ročných žiakov zostavu Tomáš Čvirik, Filip Máček a Nina Jandušíková. Hoci cvičili prvý raz družstvá, súťaž prekvapivo vyhrali oproti tradičným špecialistom na kata družstiev.

A ani ďalej sa turnaj pre našich zástupcov nevyvíjal zle. Tomáš Čvirik vyhral súťaž v cvičení kobudo s dlhými zbraňami v kategórii do 13 rokov a v kata svojej vekovej kategórie bol druhý. Medzi 12-ročnými žiakmi zase získal v súťaži kata bronz Filip Máček a deväťročný Danko Pavlák skončil vo svojej kategórii na 4. mieste o najmenší možný rozdiel 0,1 bodu. Jediná zástupkyňa Púchova v športovom zápase kumite, ktorou bola Nina Jandušíková, skončila vo svojej vekovej kategórii druhá.

tomas-cvirik-cvici-kata_web

Od vzniku ŠK PKZ Púchov bolo za uplynulých 15 rokov v tomto klube a v CVČ ZŠ Gorazdova vychovaných celkom 16 držiteľov čiernych pásov v karate a ďalší traja za Púchov zápasili, hoci s čiernymi pásmi do Púchova už prišli. Najvyšší stupeň má súčasný tréner – 4. dan a spolu s Michalom Kunstom sú držiteľmi čiernych pásov aj v boji so zbraňami – kobudo.

16 z nich reprezentovalo Slovensko na Majstrovstvách sveta a Európy. Jedenásti z nich získali v kategóriách dospelých, juniorov, dorastu, ale aj žiakov tituly majstrov sveta v kata aj v kumite a aj v tomto roku sa podarilo získať Martinovi Čvirikovi a Michalovi Kunstovi na Majstrovstvách sveta zlato v súťažiach družstiev a Tomášovi Čvirikovi (na foto) v družstvách bronz.
Môžeme povedať, že karate v Púchove má slušnú úroveň a v CVČ ZŠ Gorazdova sme schopní vychovávať dobrých pretekárov. Záujemcovia o bojové umenia sa môžu v týchto dňoch ešte prihlásiť v pondelok, stredu a piatok o 18.15 v ZŠ Gorazdova a začať svoju cestu karate. Táto môže skončiť na budúcoročnom Pohári federácie alebo možno neskôr aj niekde ďalej.