Rekonštrukcie župných ciest sú v plnom prúde

311

Od začiatku augusta 2018 prebiehajú na krajských cestách II. a III. triedy súvislé a veľkoplošné opravy ciest za rekordných 6 miliónov eur. Rekonštruuje sa 48 úsekov v celkovej dĺžke viac ako 58 kilometrov vo všetkých 9 okresoch Trenčianskeho kraja.

Je veľmi pravdepodobné, že v týchto dňoch počas cesty autom po Trenčianskom kraji natrafíte nielen na zvýšený počet cestárov, ale i čiastočne obmedzenú premávku na cestách II. a III. triedy. Trenčianska župa totiž pristúpila k veľkoplošným a súvislým opravám 48 úsekov ciest.

Za historických 6 miliónov eur sa nového asfaltového koberca dočká 9 úsekov ciest v okrese Považská Bystrica a rovnaký počet ciest prejde rekonštrukciou aj v okrese Ilava. Ďalších 7 úsekov cestných komunikácií opravia počas augusta v okrese Púchov. V okrese Partizánske sa k  5 úsekom ciest pridá aj rekonštrukcia mosta. Na nové 4 úseky ciest a opravený most sa môžu tešiť občania v okrese Prievidza i v okrese Myjava. Rekonštrukčné práce sa dotknú aj 3 úsekov a mostu v okrese Nové Mesto nad Váhom a 3 úsekov ciest v okrese Bánovce nad Bebravou.

Po výstavbe kanalizácie nová cesta

Medzi vybranými cestami, ktoré v súčasnosti podstupujú rekonštrukciu, sa nachádza napríklad aj cesta II. triedy č. 507 v okrese Ilava. Na úsekoch Slavnica – Bolešov a Kameničany – Slavnica tak budú od septembra do práce i školy jazdiť obyvatelia týchto obcí a širokého okolia po novej asfaltovej ceste. Tá bola pôvodne zničená z dôvodu výstavby kanalizácie v obciach. Zrekonštruovanej vozovky sa po roku dočkajú aj v trenčianskej mestskej časti v Kubrá, kde bude kompletne opravená cesta na ulici Jána Derku. Najdlhší opravovaný úsek v rámci súvislých opráv ciest v roku 2018 sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom. Konkrétne ide o cestu v dĺžke 4,6 km medzi obcami Modrová a Nová Lehota.

Lepší prístup do Štefánikovej rodnej obce

Jednoduchšie cestovanie budú mať aj turisti či návštevníci kúpeľného mesta Bojnice, keďže opravou prechádza úsek cesty III/1175 vedúci z Kanianky do mestskej časti Bojníc, zvanej Dubnica. Opravy sa dotknú aj križovatky v blízkosti obce Nedašovce, v okrese Bánovce nad Bebravou, kde sa križujú dve cesty III. triedy v správe TSK. Zlepší sa aj prístup k Mohyle M. R. Štefaníka na myjavských kopaniciach. Rekonštrukciou totižto prejde 3,8 kilometrov dlhý úsek cesty II. triedy č. 499 medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami.

Opravy ciest aj v ďalších okresoch

V okrese Púchov budú opravné práce trvať najdlhšie na úseku cesty III. triedy vedúcej z Lednických Rovní do Zubáka. Až tri úseky cesty II. triedy č. 517 zrekonštruujú v Považskobystrickom okrese medzi obcami Domaniža a Malé Lednice. Viac ako 3 kilometrový úsek cesty II. triedy č. 593 zasa cestári opravia v okrese Partizánske smerom z obce Brodzany až na hranicu okresov Partizánske a Topoľčany. Okrem ciest Trenčianska župa tento rok pristúpila aj k opravám troch mostov, konkrétne v Čachticiach ponad rieku Dudváh a v hornonitrianskych obciach Poruba a Skačany. Nového oporného múru sa dočká aj most v Starej Myjave.

Rekonštrukcia všetkých ciest v správe Trenčianskeho samosprávneho kraja spočíva v ich vyfrézovaní, následnom vyrovnaní povrchu cesty a položení nového asfaltového koberca. Okrem toho cestári vyčistia zhruba 40 kilometrov priekop. Všetky práce na cestách II. a III. triedy by mali byť ukončené do konca augusta, opravy mostov zas do polovice novembra.

Zdroj: TSK