Rekordy sú na to, aby sa prekonávali

230

V asi najkrajšom a najlepšie vybavenom slovenskom plaveckom areáli v X-Bionics centre pri Šamoríne, sa konal tradičný medzinárodný plavecký míting Slovakia Swimming Cup 2021.

Tento plavecký míting je spolu s pretekom Orca Cup  čo do počtu účasti štátov, klubov, ako aj množstva a kvality medzinárodných, ako aj slovenských špičkových plavcov suverénne najvýznamnejší v Slovenskej republike. Súťaž je realizovaná spôsobom postupu do finále, takže pretekári, ktorí sa umiestnili v doobedňajších rozplavbách, postúpili do večerného finále (v 50m šprintoch najskôr do semifinále, z ktorej vzišlo 8-členné finále). Výbornou novinkou bolo, že v týchto pandemických časoch, kedy sa diváci nemôžu pozerať na bazénoch, bol sprostredkovaný live internetový stream nielen z finále, ale aj z doobedňajších rozplávb, čo umožnilo rodičom a priateľom pretekárov povzbudzovanie na diaľku. A že sa bolo na čo dívať, potvrdzujú nielen skvelé výkony zahraničných hviezd, ale aj výborné výkony púchovských plavcov.

Pri účasti 5 štátov Európy, 45 kluboch sa púchovská dievčenská výprava rozhodne nestratila. Dokonca 3 naše pretekárky postúpili vo svojich špecializovaných disciplínach do večerného finále, kde sme mali niekedy aj 3-násobné finálové miestenky, čo znamená, že v 8-miestnom výbere tých najlepších mal Púchov 3 miesta! A že ich forma mala gradujúcu tendenciu svedčí aj lineárne zlepšovanie osobných rekordov, pričom Karin Šmigurovej sa podarilo nielen posunúť svoje osobné rekordy, ale aj prekonať púchovské historické rekordy vo všetkých prsiarskych disciplínach – na 50P, 100P aj 200P.

Samozrejme, darilo sa aj jej klubovým spolubojovníčkam Simone Ciesarovej, Natálii Strašíkovej, Adriane Cenigovej a benjamínkovi na tomto vrcholnom podujatí Kláre Labudíkovej. Potvrdzuje to aj fakt, že z celkových 39 individuálnych výsledkov bolo prekonaných 34 osobných rekordov, 3 púchovské historické rekordy a priemerný výkon plavkýň dosiahol hodnotu 104,7%. Tieto ukazovatele nám predikujú, že príprava plavcov ide stúpajúcou tendenciou s vrcholom na seniorských majstrovstvách Slovenska začiatkom decembra.

Peter Bílik, tréner