Romanu Haluškovú nakopol tréner, ktorý ju kedysi poslal robiť sirup

434

Znalci púchovských pomerov nám dajú za pravdu, že v meste by ste asi ťažko hľadali hokejovejšiu rodinu, ako sú Haluškovci.

S hokejom sú úzko spojení všetci piati členovia rodiny – hlava rodiny Roman, jeho manželka Jarmila, syn Matej, no i dve dcéry Romana a Sandra. Veď posúďte sami, 44-ročný Roman je bývalý hráč Púchova, v súčasnosti zamestnanec Mestského športového klubu Púchov na zimnom štadióne a najmä tréner hokejových talentov – deti prvej a druhej hokejovej triedy. Dvadsaťdvaročný syn Matej je obrancom druholigového družstva mužov. Hokej učaroval aj dvom dcéram – 16-ročnej Romane a 13-ročnej Sandre. Romaninou doménou je post centra, Sandra sa lepšie cíti v obrane.

No a napokon, i keď vonkoncom nie nakoniec, hokej učaroval aj manželke a mame Jarmile, ktorá prevádzkuje kaviareň na zimnom štadióne a je dušou tamojšieho skvelého hokejového fanklubu. Bola to paradoxne ona, ktorá na hokej dotiahla obe svoje dcéry. „I keď manžel nebol z toho, že som Romanu dotiahla na hokej, príliš nadšený, napokon sa s tým zmieril a zvykol si. No a s mladšou Sandrou to už bolo jednoduchšie, chcela byť ako jej staršia sestra,“ priblížila Jarmila Halušková.

Rodinu najviac preslávila Romana

Rodinu Haluškovcov (zatiaľ) najviac preslávila 16-ročná Romana. Už tri roky hráva ženskú extraligu. V drese Popradu získala pred dvomi rokmi slovenský klubový bronz, v minulom roku v martinskom drese striebro a v tomto roku mala rovnako v drese Martina našliapnuté k majstrovskému titulu. Vo finálovej sérii s Prešovom bol stav 1:1 na zápasy, pre koronavírus sa sezóna nedohrala… A na rozdiel od mužského titulu, v ženskej časti súťaže vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja titul neudeľovalo pred skončením ročníka.

„Prvé krôčiky na ľade vyskúšala Romana, keď mala štyri roky. Spomínam si, ako mala ísť na prvý turnaj. Tréner ju však nezobral, možno práve preto, že bola dievča. Povedal jej, že ak chce, môže ísť a bude robiť chlapcom sirup. To si presne pamätám. Viem, že vtedy veľmi plakala, no odvtedy trénovala viac a viac. Prešlo niekoľko rokov a Romana prešla všetkými súťažami, momentálne je už v dorasteneckej kategórii,“ priblížila mama.

K najväčším hokejovým úspechom Romany patrí trojnásobná účasť na majstrovstvách sveta žien. V roku 2018 si z majstrovstiev sveta B-divízie v Taliansku priniesla striebornú medailu za druhé miesto, o rok neskôr v rovnakej súťaži Slovenky s Romanou vo svojom strede triumfovali a vybojovali si postup medzi svetovú hokejové elitu. Na tohtoročnom bratislavskom šampionáte žien skončili Slovenky v konkurencii absolútnej svetovej špičky na ôsmej priečke. Romana Halušková sa však nevenuje iba hokeju.

O jej všestrannom talente svedčí aj skutočnosť, že je trénerkou púchovských mažoretiek Nelly, s ktorými má na konte niekoľko titulov majsterky Európy i sveta. A aby toho nebolo málo, je súčasťou aj hokejbalovej slovenskej reprezentácie do 18 a 20 rokov. Momentálne je druháčkou na strednej škole a jej mamina si pochvaľuje ústretový prístup vedenia školy k jej športovej kariére. „Štart novej sezóny mala Romana naplánovaný v zahraničí, celosvetová pandémia choroby Covid-19 jej však zrejme urobí škrt cez rozpočet. Veď uvidíme, ako sa situácia vyvinie,“ pripomenula Jarmila Halušková.

Zápolenia s chlapcami je poznať

Romana i Sandra hrávajú okrem dievčenských súťaží aj súťaže riadené Slovenským zväzom ľadového hokeja v chlapčenskej kategórii. Podľa Jarmily je možnosť hrávať v chlapčenskom družstve pre dievčatá mimoriadne prospešná. „Najmä v reprezentácii jasne poznať, ktoré dievčatá hrávajú aj chlapčenské súťaže. Ak však chce hrať dievča medzi chlapcami, musí oveľa viac trénovať, aby sa im vyrovnala. Vo veku napríklad 15 rokov sa už dievčatá nemôžu fyzicky vyrovnať chlapcom, i preto majú dievčatá v chlapčenských súťažiach výnimku a môžu hrať s chlapcami vo vekovej kategórii o jednu úroveň nižšie,“ doplnila Jarmila Halušková.

Porovnávať slovenský ženský hokej so svetovou špičkou je podľa nej neporovnateľné. Na Slovensku je registrovaných 450 žien a dievčat vo všetkých vekových kategóriách, napríklad v Kanade ich je okolo 3000. „Menšou reklamou pre ženský hokej boli na Slovensku tohtoročný svetový šampionát žien v Bratislave. Odporúčam rodičom dať na hokej aj svoje dcéry. Je to šport ako každý iný, aj vďaka nemu moja dcéra precestovala kus sveta, navštívila napríklad aj Japonsko, Dánsko, Švédsko, no najmä spoznala veľa nových priateľov,“ zdôraznila mama úspešnej hokejovej reprezentantky.

Duša fan klubu

Jarmilu Haluškovú poznajú púchovskí hokejisti i priaznivci hokeja nielen v Púchove, tiež ako jednu z duší púchovského hokejového fan klubu. Ten bol aj v tejto predčasne skončenej sezóne jedným z bonbónikov hokeja v Púchove. Početný fan klub bol šiestym hráčom drakov počas celej sezóny, počuť a vidieť ich bolo nielen na domácich zápasoch, ale organizovali zájazdy aj na zápasy na súperovom ľade.

„Sme veľká hokejová rodina a aj ja chcem pomôcť k jeho rozvoju a organizovaniu dobrých vecí. Pri púchovskom hokeji som veľa rokov, prirástol mi k srdcu. Som dobrovoľníčkou vo fan klube, kde máme úlohy podelené. Keďže som v kontakte s ľuďmi, pomáham s predajom klubových šálov a dresov,“ doplnila Jarmila. Ako dodala, na zápasy vonku chodil fan klub na automobiloch, dvakrát boli aj autobusom, Raz im ho zaplatil sponzor, druhýkrát sa zložili samotní členovia fan klubu.

„Usporiadali sme prvý hokejový ples, urobili laserovú šou, máme vlastnú hymnu, bubeníkov a mnoho iného. Spolupracujeme aj s mužskou kabínou a oni vedia ako majú poďakovať. Hrajú pre nás celým srdcom a my sme im za to vďační. Nechýbali sme ani na posledných zápasoch finále play-off v Žiari nad Hronom. Naši aj ich hráči hrali zodpovedne a hrali naplno. Tento hokej bol len o chybách. Ich fan klub a aj náš fandil ako sa len dalo a po každom zápase sme si spolu zaspievali Macejka. Hokej má spájať a lepší vyhráva,“ priblížila korektnú atmosféru vo fanúšikovských táboroch oboch finalistov západnej skupiny druhej ligy.

Predčasný koniec sezóny

Na tohtoročnej sezóne potešil Jarmilu Haluškovú postup mužov a dorastencov do play-off. Veľkým sklamaním podľa nej bolo, že sa sezóna nemohla dohrať pre nový koronavírus. Najviac ju po športovej stránke mrzí, že starší žiaci – chlapci 8. hokejovej triedy si nemôžu zahrať o titul majstra Slovenska. „Zimný štadión je pre našu rodinu ako domov. Domov sme chodievali iba spávať, variť, žehliť a podobne. Hokej je našou súčasťou a momentálne, keď sú deti doma v karanténe, ľutujem susedov. Deti totiž cvičia aj doma,“ uzavrela Halušková s tým, že v súčasnej ťažkej dobe želá všetkým veľa porozumenia a najmä zdravia.

pok, foto: archív J. Halušková