Rozhovor s Jozefom Duháčkom o galérii na ulici

761

Jozef Duháček je 70-ročný dôchodca, ktorý už druhý rok skrášľuje mozaikami a maketami chodník a parčík pri obytnom dome na Ulici obrancov mieru č.1085. Navštívili sme ho v jeho pivničnej dielni, kde sme sa ho opýtali na jeho zaujímavý koníček:

Po odchode do dôchodku som spolu so susedmi začal s aktivitami na skrášlenie našej bytovky a jej okolia. Po obnovení fasády bytovky sme sa zamerali na dvor, kde sme orezali dreviny a upravili trávnik. V roku 2016 som požiadal riaditeľa technických služieb Miloša Svobodu, aby nám vymenili staré dosky na lavičkách. Pracovníci PTSM nám veľmi promptne lavičky zrenovovali, podobne ako aj stojany na bicykle. Z PTSM som si vypýtal starú dlažbu, z ktorej som na jeseň 2016 začal vytvárať mozaiku. Potom som dostal nápad spraviť odvodňovací kanálik, do ktorého som vkladal rôzne veci, ktoré mi podonášali ľudia. Urobil som v ňom aj tabuľku na uctenie pamiatky Pavla Demitru, ktorého som poznal v Dubnici už ako malého chlapca. To bol začiatok vznikajúcej galérie na ulici, ako ju nazvali okoloidúci Púchovčania. Najväčšiu radosť z galérie majú malé deti, keď idú do blízkej základnej a materskej školy.

Kedy ste začali vytvárať makety stavieb?

Bolo to v zime 2016/17, kedy som vytvoril maketu bruselského Atómia. Ako druhú maketu som spravil pyramídu. Potom som začal robiť makety púchovských historických budov. Na jar tohto roku som urobil maketu katolíckeho kostola a neskôr som vytvoril maketu evanjelického kostola. Vytvoril som tiež makety objektov pre deti – ako je maják a pirátska skrinka pokladov. Nedávno som vytvoril maketu Župného domu a momentálne som dokončil maketu púchovskej synagógy, ktorá bola zbúraná pred rokom 1989. Pravdepodobne ešte urobím maketu Marczibányiho kaštieľa, ktorý bol tiež zbúraný. Večer som objekty osvetlil 16-imi solárnymi LED-svietidlami.

Vždy ma bavilo niečo vytvárať, či už v práci v gumárňach alebo vo voľnom čase. Ako mladý som vytvoril niekoľko modelov z drevených špajdlí (napr. Eiffelovu vežu). Okrem makiet maľujem kamienky – už som ich vymaľoval asi 500 a všetky rozdávam deťom, ktoré sa zastavia pri mojej galérii. Častokrát netreba drahé veci, aby mali deti radosť. Chcel by som tiež pochváliť deti, čo chodia okolo, že galériu neničia.

Odkiaľ beriete materiál na svoje výtvory?

Viacerým ľuďom chcem poďakovať za to, že mi prinesú veci, ktoré nepotrebujú. Nemusím takmer nič kupovať, nakupujem len farbu a lepidlo. Naviac mi pomáhajú stavebniny Rivan a predajňa farieb Revák, ktoré sčasti sponzorujú moju prácu. Ďakujem tiež vedeniu mesta za nedávne ocenenie mojich dobrovoľníckych aktivít, ktoré ma povzbudzuje do ďalšej práce. Veľmi sa teším, že nové vedenie mesta veľmi dbá na čistotu a poriadok v meste. Často chodím s manželkou po Slovensku, ale také pekné a čisté mesto, ako je Púchov, nenájdete.