DNES: S bielou palicou v ruke cez priechod pre chodcov aj na Ulici 1. mája

246
Nevidiaci s vodiacim psom signalizuje úmysel prejsť cez cestu. Foto: ÚNSS.

Na spojenie dopravy a bielej palice každoročne upozorňuje aj Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska výchovnou akciou Deň bielej palice. Jej už 8. ročník sa vďaka spolupráci s Prezídiom Policajného zboru a Mestskou políciou hlavného mesta SR Bratislavy uskutoční v piatok 13. októbra v celkovo 48 mestách na 55 priechodoch pre chodcov. 

Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. chodcov so zrakovým postihnutím špeciálne vymedzuje ako tých, voči ktorým je vodič povinný dbať na zvýšenú opatrnosť. Ako ale bezpečne identifikovať, kedy sa nevidiaci chystá vstúpiť na vozovku? A prečo je biela palica chvíľu zvisle pred telom a chvíľu vodorovne vo výške pása? Čo to znamená?

Dopravno-preventívna akcia Deň bielej palice má cieľ zvýšiť informovanosť vodičov a bezpečnosť účastníkov cestnej premávky. Vodiči môžu aj vďaka nej zistiť, ako dať nevidiacemu či slabozrakému chodcovi najavo, že ho na priechode zaregistrovali, ako ho adekvátnym spôsobom upozorniť, že mu dávajú prednosť a môže bezpečne prejsť na druhú stranu vozovky. Väčšine za volantom zrejme automaticky príde na um zatrúbiť, bliknúť svetlami alebo ukázať posunkom. Deň bielej palice je každoročne príležitosťou ozrejmiť, že trúbenie môže byť vnímané ako výstraha pred potenciálnym nebezpečenstvom a gestikuláciu či blikanie nevidiaci, pochopiteľne, neuvidí.

V Púchove sa akcia uskutoční na priechode na Ul. 1. mája v čase od 9.00 do 11.00 hodiny.