Šampionát juniorov na autodráhe

67

Dňa 13.04.2019 organizoval náš Modelársky klub Púchov už tradičné preteky juniorov na 4 prúdovej autodráhe ITES.

V týchto pretekoch deti, ktoré navštevujú automodelárske krúžky predstavili modely áut, ktoré si v krúžku vlastnoručne postavili a porovnajú navzájom svoje schopnosti a výkony svojich modelov. Deti boli rozdelené do dvoch vekových kategórií mladší žiaci do 9 rokov a starší žiaci nad 9 rokov. Samozrejme, že pretekov sa mohli zúčastniť aj deti, ktoré nenavštevujú automodelárske krúžky a aby neboli v nevýhode, tak sme aj vo vekových kategóriách urobili rozdelenie na žiaci PRO (deti, ktoré sú už vyjazdené na tréningoch v krúžkoch) a žiaci AM (deti ktoré majú malé alebo žiadne skúsenosti z jazdenia na autodráhe).

Deti jazdili v dvoch kategóriách – prvá s autami GT od firmy Carrera a Scalextric, ktoré sú komerčne dostupné a druhá s autíčkami, ktoré sú vlastnoručne postavené vo farbách sponzorov podľa projektu Modelárskeho klubu Púchov. Pre deti, ktoré také autíčka nemajú, sme pripravili dostatok klubových áut, ktoré sme deťom bezplatne požičali. Je potešujúce, že pretekov sa zúčastnili aj deti, ktoré jazdia iba na domácej autodráhe a tak atmosféru pretekov a celý systém zažili po prvýkrát.

Jazdilo sa obvyklým systémom po 2 minúty na každej dráhe v oboch kategóriách a celý kolotoč sa odjazdil 2x. Nováčikovia boli hneď na začiatku informovaní a pravidlách pretekania a o systéme striedania na jednotlivých drážkach. Výbornou pomocou boli rodičia, ktorí sa ujali funkcie mechanikov a pomáhali pri nutnom označení autíčiek farebnými lepiacimi značkami podľa farby drážky no a niektorí stihli počas striedania aj očistiť pneumatiky, čo zlepšilo priľnavosť pneumatík k autodráhe a možné lepšie výkony pretekárov.

Z dvoch odjazdených jázd sa do konečného hodnotenia počítal lepší výsledok a po skončení poslednej jazdy bolo rozhodnuté. Pre deti, ktoré práve nejazdili, bola k dispozícii ešte jedna menšia autodráha, na ktorej sa mohli pohrať a skrátiť si tak čas. Na vyhodnotenie sa tešili všetci, pre deti z automodelárskych krúžkov boli pripravené poháre a boli ocenení aj za výrobu vlastného autíčka a na záver sme pripravili už tradičnú tombolu o ceny, ktoré venovali naši sponzori. Deti z automodelárskych krúžkov mali možnosť získať aj nové autodráhové autíčka od firmy Carrera a Sacextric, ktoré venoval náš Modelársky klub.

Aj z týchto pretekov je vidieť že záujem o autodráhové modelárstvo má stúpajúci trend a nová 32 metrov dlhá 6 prúdová autodráha CARRERA, ktorú pripravujeme, bude dôstojným nástupcom terajšej 40 rokov starej autodráhy ITES.

JUDr. Martin Kumičak, Združenie technických športov Púchov, Modelársky klub Púchov, www.mkpuchov.eu, www.facebook.com – mkpuchov