Hokejistkám Haluškovým olympiáda v Pekingu unikla

673

Po tom, ako si bez väčších problémov vybojovali slovenskí hokejoví reprezentanti účasť na budúcoročných zimných olympijských hrách v Pekingu, stála rovnaká úloha aj pred slovenskou ženskou hokejovou reprezentáciou. I keď cieľ bol rovnaký, muži mali predsa len oveľa jednoduchšiu úlohu. Ako mužstvo zo širšej svetovej špičky mali predsa len v kvalifikácii na zimnú olympiádu prijateľnejších súperov. Navyše kvalifikáciu hrali pred vlastnými fanúšikmi.

Neporovnateľne ťažší oriešok čakal ženy Slovenskej republiky. V drese s dvojkrížom na hrudi sa v slovenskom výbere predstavili aj odchovankyne púchovského hokeja Romana a Lucia Haluškové. Na olympijskej kvalifikácii vo švédskom meste Luleå čakali na slovenskú reprezentáciu reprezentačné výbery Francúzska, Kórejskej republiky a najmä domáce favorizované Švédky. Z postupu na zimné olympijské hry do Pekingu sa mohol tešiť iba celkový víťaz „švédskej“ skupiny. Slovenky napokon do Pekingu nepostúpili. Pre dievčatá i realizačný tím to bolo obrovským sklamaním napriek tomu, že odborníci postup Sloveniek neočakávali. Predsa len, domáce Švédky patria medzi užšiu špičku svetového ženského hokeja.

„Olympijské hry sú snom každého športovca, pocit byť na olympiáde a reprezentovať svoju krajinu je to najlepšie, čo si môže športovec priať.
A nám už chýbal iba jeden krôčik k tomu, aby sme boli jej súčasťou. Olympiáda býva každé štyri roky. Príprava je preto veľmi dlhá a náročná. My, slovenské hokejistky, sme sa pripravovali v centralizovanej príprave ŠKP Bratislava a samozrejme aj ostatné dievčatá vo svojich kluboch či v zahraničí alebo tu v slovenskej extralige,“ uviedla pre Púchovské noviny Romana Halušková.

V reprezentačnom kádri žien na kvalifikácii bolo dvanásť hráčok z ŠKP Bratislava a ostatných deväť bolo z iných klubov. Romana a Lucia Haluškové pôsobia v klube ŠKP Bratislava, kde hrajú v ženskej lige – EWHL (European Women’s Hockey League).
„Podmienky v klube sú výborné a slúžia na rozvoj slovenských hokejistiek. Ak nechcú ísť hráčky hrať hokej do zahraničia, je to pre hokejistky najlepší klub na Slovensku. Príprava tam prebieha mimoriadne profesionálne a tréningy sú prispôsobené pre potreby slovenskej reprezentácie. Manažérka Ľubomíra Kožanová, hlavný tréner Tomáš Segíň a tréner brankárok Roman Mego, ako aj všetci členovia realizačného tímu odvádzajú stopercentnú robotu a plnia si svoje úlohy,“ pochvaľuje si podmienky v klube Romana.

Príprava na kvalifikačný turnaj vo Švédsku bola podľa nej pre pandemické opatrenia mimoriadne náročná. Hráčky prišli na zraz prvý novembrový deň všetky otestované PCR testami, aby sa predišlo pozitívnym prípadom na koronavírus. V Bratislave trénovali od pondelka do piatka, absolvovali sedem tréningových jednotiek a ďalšie dva PCR testy. Finálna nominácia kde realizačný tím zredukoval 24-členný káder na 21-členný, bola známa v piatok po druhom tréningu. Už kompletný tím 21 hráčok, tri brankárky a deväť úžasných členov z realizačného tímu v sobotu ráno odcestovalo do dejiska turnaja olympijskej kvalifikácie.

„Cestovali sme celý deň dvomi letmi z Viedne do Štokholmu a zo Štokholmu do Luleå. Vo Švédsku sme mali štyri tréningy a rozkorčuľovanie pred prvým zápasom so Švédkami. Samozrejme, že sme absolvovali aj ďalšie testy na koronavírus, boli celkovo tri, všetci sme boli negatívni. Prvý zápas o postup na olympiádu sme sa pobili so Švédkami. Prehrali sme 0:3. Bol to najťažší zápas, ktorý sme odohrali. Švédky boli favorit na postup a úlohu favorita napokon potvrdili a postúpili do Pekingu. Boli určite lepšie, ale samozrejme hokej je nevyspytateľný a vyhrať sa dá s každým. Boli sme sklamané, ale samozrejme ešte nič nebolo rozhodnuté a išli sme bojovať ďalej,“ spomína na úvodný duel Romana Halušková.

Druhý zápas odohrali Slovensky proti Francúzkam. „Tento super bol oveľa hratelnejší aj vyrovnanejší. Mali sme veľa šancí, žiaľ nepodarilo sa nám ich premeniť. Francúzky tak vyhrali 3:1. Boli sme veľmi sklamané. V tú chvíľu sa naša nadej postúpiť na olympiádu rozplynula, pretože sme vedeli, že posledný nedeľný zápas s Kóreou už nič nezmení a o postup sa pobije Švédsko a Francúzsko,“ doplnila Romana.

Zápas s Kóreou napokon Slovenky hladko vyhrali. Pred zápasom si s dievčatmi povedali veľa slov o tom, že už nič s výsledkami neurobia a musia sa zmieriť s tým, že sen o olympiáde sa rozplynul a na ďalšiu olympiádu sa treba lepšie pripraviť. Slovenky si záverečný zápas užili, svoje súperky porazili 7:1. Boli lepšie a výhru si jednoznačne zaslúžili. Slovenská reprezentácia tak skončila v kvalifikačnom turnaji na treťom mieste.

„Do celého turnaja sme išli s nádejami a každý veril v postup, bohužiaľ sa tak nestalo. Bola to samozrejme veľmi dobrá skúsenosť, nuž nepodarilo sa postúpiť, ale svet predsa nekončí. Podali sme najlepšie výkony aké sme v tej chvíli mohli, no nestačilo to. Prehry posúvajú vpred, no tieto ešte o to viac. O postup sa pokúsime o ďalšie štyri roky a je už len na nás, ako to dopadne. Mohli sme si zmerať sily so súpermi, ktorí nás čakajú na majstrovstvách sveta v apríli 2022. Švédky a Francúzsky máme v skupine a už teraz sa pripravujeme. Nie je vždy všetko ako by sme chceli, ale veríme že sa nám to raz podarí,“ uzavrela Romana Halušková s tým, že poďakovanie patrí celému realizačnému tímu, spoluhráčkam, ale aj hokejovému klubu MŠK Púchov, ktorý mal leví podiel na výchove mladých reprezentantiek a pomáhal im v hokejovom raste.

Výsledky Slovenska v kvalifikácii na Olympijské hry v Pekingu:
Slovensko – Švédsko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 20. Nordinová (Olssonová, Bouvengová), 41. Wiknerová-Zienkiewiczová (Lowenhielmová, Nylenová), 49. Bouvengová.
Vylúčené: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 12:21.
Rozhodovali: Cookeová, Karklinová – Hanleyová, Chuej Wang – 1011 divákov.
Zostava SR: Zimková – Kúbeková, Drábeková, Bednárik, Čurmová, Leskovjanská, Vysokajová, Šulíková, Cagáňová – L. Ištocyová, N. Lucák Čupková, Matejková – Maskaľová, Hlinková, L. Halušková – Sádecká, Košecká, Korenková – Záborská, R. Halušková, Suráková. Tréner T. Segíň.
Francúzsko – Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Góly: 2. Duvinová (Rozierová), 23. Gendarmeová (Aurardová), 51. Baudritová – 55. Lucák Čupková (tr. strieľanie).
Vylúčené: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0.
Rozhodovali: Abrosimovová (Rus.), Nurmiová (Fín.) – Čerhitová (SR), Hammarová (Švéd.) – 157 divákov.
Zostava SR: Zimková – Kúbeková, Drábeková, Leskovjanská, Vysokajová, Bednárik, Čurmová, Šulíková, Cagáňová – L. Ištocyová, Lucák Čupková, Matejková – Korenková, R. Halušková, L. Halušková – Maskaľová, Košecká, Hlinková – Sádecká, Záborská, Suráková. Tréner T. Segíň.

Kórejská republika – Slovensko 1:7 (1:4, 0:2, 0:1)
Góly: 4. Korenková, 6. Lucák Čupková (Bednárik, Hlinková), 11. Lucák Čupková (Šulíková, Kúbeková), 14. Ištocyová (Šulíková, Korenková), 24. Kúbeková, 36. Matejková (Košecká, Maskaľová), 54. Ištocyová (Kúbeková) – 18. Jiyeon Choi.
Vylúčené: 3:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 12:36.
Rozhodovali: Abrosimovová (Rus.), Karklinová (Lot.) – Čerhitová (SR), Chuej Wang (Čína) – 52 divákov.
Zostava SR: Medvíďová – Leskovjanská, Vysokajová, Šulíková, Drábeková, Čurmová, Bednárik,
L. Halušková, Cagáňová – Lucák Čupková, Kúbeková, Suráková – Korenková, R. Halušková, L. Ištocyová – Maskaľová, Košecká, Matejková – Sadecká, Hlinková, Záborská. Tréner T. Segíň.
Hlasy po zápase
Romana Halušková, útočníčka SR: „Na Kóreu sme sa pripravovali ako na každý iný zápas. Nebolo to ľahké, keďže z fyzickej stránky máme za sebou dva týždne v bubline, viacero tréningov a dva ťažké zápasy. Z psychickej stránky sme zasa prežili sme veľké sklamanie. Ale povedali sme si, že sa musíme postaviť na nohy a ísť s hrdosťou za Slovensko vyhrať aspoň jeden zápas. Veľmi sa teším, že sa nám to podarilo.“

pok, foto: Natalia Segura