Slávnostné otvorenie cyklotrasy medzi Púchovom a Nosickou priehradou

495

Príďte sa previezť po viac ako 4-kilometrovom stavebnom unikáte, ktorý cyklistov i peších segregovane od motorovej dopravy dovedie až do kúpeľnej obce Nimnica. Verejnosti sa oficiálne odovzdá v pondelok 22. októbra 2018 o 14.00 hod. priamo na začiatku cyklotrasy v Púchove.

Trenčiansky samosprávny kraj ako investor výstavby novej cyklotrasy pozýva širokú verejnosť okúsiť jazdu po 4,5-metra širokej cyklotrase, tiahnucej sa popri koryte rieky Váh. Cyklotrasa začína v okresnom meste Púchov na priehradnom múre v blízkosti OD Tesco a po ochrannej hrádzi pokračuje až k Nosickej priehrade. Práve kúsok za priehradným múrom končia jej posledné metre, napojiť by sa však na ne v budúcnosti mal siedmy úsek Vážskej cyklomagistrály, vedúci od Nosickej priehrady po železničnú stanicu v Považskej Bystrici.

Cyklotrasa medzi Púchovom a Nimnicou je šiestym úsekom 100 km dlhej Vážskej cyklomagistrály, no v poradí druhým dokončeným a čoskoro sprístupneným verejnosti. V čase, keď sa bude môcť verejnosť previezť po všetkých ôsmich úsekoch Vážskej cyklomagistrály, na bicykli bude možné prejsť takmer úplne segregovane od motorovej dopravy od južnej hranice kraja v Hornej Strede (okres Nové Mesto nad Váhom) až k jeho severnej hranici v Plevníku-Drienovom (Považskobystrický okres).

Cyklotrasa je vedená po ochrannej hrádzi rieky Váh

Spomedzi ôsmich úsekov Vážskej cyklomagistrály má šiesty úsek medzi Púchovom a Nimnicou výnimočné postavenie. Cyklotrasu s takýmito parametrami na Slovensku nájdete zrejme len sťažka. Teleso cyklotrasy je vedené po ochrannej hrádzi rieky Váh, cyklotrasa je príznačná svojou obdivuhodnou šírkou, keď miestami dosahuje až 4,5 metra, pričom samostatný 1,5 metra široký pruh je určený pre chodcov. Tých od cyklistov oddeľujú vyznačené piktogramy.

Charakteristickým znakom novovybudovanej cyklotrasy sú podporné gabiónové múry, ktoré ju lemujú v takmer celej dĺžke. V miestach stúpania na priehradný múr dosahujú výšku až 6 metrov. S cieľom zvýšiť bezpečnosť župa v rámci tejto investície popri cyklotrase vybudovala aj dve autobusové zastávky s nástupnými plochami. Na cyklotrase nájdete aj zastrešenú odpočívaciu plochu so sedením, oceľový mostík s protišmykovým povrchom a podpornú drobnú infraštruktúru. Výnimočnosť cyklotrasy spočíva aj v nosnosti, ktorou sa vyznačuje. Jej konštrukcia bola zhotovená tak, aby bez poškodenia uniesla aj váhu 9-tonových nákladných vozidiel, ktoré Slovenský vodohospodársky podnik využíva na správu okolitých tokov v blízkosti cyklotrasy.

Cyklotrasu otvoria o dva týždne

TSK cyklotrasu verejnosti oficiálne odovzdá v pondelok 22. októbra 2018 o 14.00 hod. priamo na začiatku cyklotrasy v Púchove. Odovzdať ju do užívania prídu okrem predstaviteľov Trenčianskeho samosprávneho kraja aj zástupcovia zhotoviteľskej spoločnosti, mestskej a obecnej samosprávy a ďalších dotknutých inštitúcií a organizácií. Po približne polhodinovom programe v Púchove sa cyklisti prvou oficiálnou jazdou po cyklotrase presunú na priehradný múr, kde bude stretnutie o 15.00 h pokračovať ďalším krátkym kultúrnym programom. Podrobnejšie informácie o slávnostnom otvorení cyklotrasy, ktoré sa uskutoční v spolupráci s mestom Púchov a obcou Nimnica, bude TSK priebežne informovať ako na svojom webovom sídle, tak aj vo vytvorenej udalosti na sociálnej sieti Facebook.

Cyklisti tak budú mať po 22. októbri 2018 sprístupnenú cyklotrasu medzi Púchovom a Nimnicou s výnimkou asi 150-metrového úseku pod železničným pilierom, kde sa cyklotrasa križuje s projektom Železníc Slovenskej republiky, ktoré v tomto mieste modernizujú železničnú trať pre rýchlosť 160 km/h. V tomto úseku župa cyklotrasu dobuduje po ukončení aktivít ŽSR, teda v priebehu budúceho roka.

Náklady na výstavbu cyklotrasy predstavujú sumu 2,9 mil. eur, zhotoviteľom stavby je spoločnosť Strabag, s. r. o.

Zdroj: TSK