Slovenská pošta otvorenie novej pobočky načas odkladá

218

Už viackrát sme v Púchovských novinách informovali o žiadosti primátorky mesta, aby Slovenská pošta riešila problém s kapacitou miestnej pobočky Pošta 1 otvorením druhej pobočky Pošta 3 na Námestí slobody.

V rokoch 2019 a 2020 sme čitateľov informovali o rokovaniach so zástupcami Slovenskej pošty, ktorí osobne viackrát navštívili mestský úrad a priestory určené pre zriadenie novej pobočky pošty v Púchove. Cieľom týchto stretnutí bolo presvedčiť predstaviteľov Slovenskej pošty o nevyhnutnosti novej pobočky v meste. Problém sa riešil už v minulom volebnom období, kedy o otvorenie pobočky žiadal kompetentných aj prezident Združenia podnikateľov v Púchove Doc. Ing. Vladimír Taraba, PhD. a vtedajší poslanec a terajší viceprimátor Ing. Lukáš Ranik. K splneniu našej požiadavky sme boli blízko, bola pripravená nájomná zmluva, ktorá prešla aj schválením poslancami na mestskom zastupiteľstve. K tomuto však nedošlo, a to z dôvodu zmeny vo vedení spoločnosti Slovenská Pošta, a.s., a s tým súvisiacim pozastavením nových projektov.

Púchovská radnica vo svojom zámere však neustúpila. Pozitívna informácia prišla na jeseň 2020, totiž, že zámer otvoriť novú pobočku bol odsúhlasený Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Ing. Iveta Vrbiková, riaditeľka sekcie správy majetku zo spoločnosti Slovenská pošta, a.s. vo svojom liste uviedla: „Ak všetko pôjde tak, ako má, budúci rok (2021) sa obyvatelia mesta môžu tešiť z novej pobočky Pošta Púchov 3.“ Mesto pripravilo pobočke pošty priestor vo svojom objekte SOV na Námestí slobody, ktorý spĺňa všetky požiadavky pre samotné zriadenie novej pošty (v súčasnosti tento priestor mesto využíva ako odberné miesto pri antigénovom testovaní obyvateľov na COVID-19, pozn. red.).

Primátorka mesta Katarína Heneková o aktuálnych problémoch s otvorením ďalšej pobočky pošty hovorí:

„Minulý rok sme v Púchovských novinách s veľkou radosťou prezentovali, že Slovenská pošta odsúhlasila investičný zámer vybudovania druhej pobočky v Púchove, na čo sme aj zabezpečili všetko potrebné z našej strany. Situácia sa však náhle kvôli koronakríze zásadne zmenila. Nové vedenie Slovenskej pošty oznámilo veľkú reorganizáciu a racionalizáciu spoločnosti, a s tým súvisiace zatváranie mnohých svojich pobočiek a hromadné prepúšťanie zamestnancov. Dostali sme informáciu, že Slovenská pošta práve pre túto reorganizáciu musí pozastaviť svoj investičný zámer v Púchove.

Problém som sa snažila riešiť rokovaním s generálnym riaditeľom Ing. Martinom Ľuptákom, v ústredí Slovenskej pošty v Banskej Bystrici v novembri 2020. V decembri 2020 a tiež začiatkom februára 2021 vrcholní predstavitelia Slovenskej pošty osobne navštívili Púchov, aby si vypočuli naše argumenty a presvedčili sa na mieste o našich problémoch. Slovenská pošta ponúkla mestu niekoľko náhradných riešení. Od 1.2.2021 zriadila v našom meste samoobslužný BalíkoBOX, ktorý je umiestnený pri nákupnom centre Tesco. Dostala som prísľub, že Slovenská pošta okrem novej služby BalíkoBOX prijíma aj ďalšie opatrenia, aby zlepšila situáciu na svojej pobočke v Púchove. Momentálne pripravuje otvorenie novej priehradky a prehodnocuje pracovnú náplň poštových doručovateľov tak, aby sa viaceré služby Slovenskej pošty preniesli až k domácnostiam svojich klientov.

Dostali sme prísľub, že po vyhodnotení súčasných opatrení v budúcnosti otázku otvorenia novej pobočky pošty vedenie pošty znovu posúdi. Verím, že aj keď sa tento náš zámer s druhou pobočkou nepodarí v najbližšom období zrealizovať, tak nájdeme spoločne so Slovenskou poštou nejaké alternatívne riešenie, aby sme mestu a jeho občanom pomohli zlepšiť životné podmienky. Prosím všetkých, aby v čo najväčšej miere využívali novú službu BalíkoBOXu, aby tak pomohli odľahčiť nápor klientov na hlavnej pošte. Nič nie je stratené a bojujeme ďalej aj v tejto oblasti.“

Slavomír Flimmel