Na vernisáži aj veľvyslanec Srbskej republiky

894

V piatkový večer 4. marca sa v priestoroch púchovského Divadla uskutočnila vernisáž slovenských a srbských umelcov, ktorú poctil svojou návštevou aj veľvyslanec Srbskej republiky Šani Dermaku. Mesto zároveň rozbieha nový projekt na podporu „mladého umenia“.

Slováci vystavujú so Srbmi

Na vernisáži predstavili svoje umenie Jaroslav Martiš, Alena Michňová, Lucia Bršiaková a Martin Kremeň zo zoskupenia ART Belušské Slatiny. Výnimočnosť celej výstavy sa prejavila i v spolupráci s menami Marjan Karavla, Ján Agársky, Pavel Pop, Jozef Klátik a Martina Karavlová Hlodová, ktorí prišli ukázať svoje diela do púchovského Divadla zo Srbska. Viceprimátor mesta Púchov Roman Hvizdák v súvislosti s podujatím „OZVENY UMENIA“ povedal: „Dnes je výstava v Púchove a nabudúce bude v srbskej Starej Pazove. Verím, že touto vernisážou sa začína ďalšia – nová etapa našej spolupráce medzi spomínanými mestami a jej ozveny budeme cítiť i v ďalších oblastiach, napríklad v športe, turistickom ruchu či v obchode.“ Slávnostného otvorenia výstavy sa na pozvanie predstaviteľov mesta zúčastnil i veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku Šani Dermaku, ktorý tiež ocenil viac ako 3 desiatky rokov trvajúce srbsko-slovenské priateľstvo na úrovni miest a jeho obyvateľov. Všetkým zúčastneným poprial i krásne umelecké zážitky z vystavovaných diel.

Priateľstvo a podpora mladých

Na organizácii celej výstavy sa výrazným spôsobom podieľalo i Slovenské veľvyslanectvo v Belehrade, pričom na „slovenskej strane“ pracovali dobrovoľníci s ART Belušské Slatiny, ktorí nainštalovali umelecké diela. Zástupca družobného mesta Stará Pazova Alexander Bako poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto podujatia a vyzdvihol doterajšie dlhoročné priateľstvo oboch miest i na úrovni folklórnych a divadelných súborov. „Verím, že memorandum, ktoré podpísali mestá Stará Pazova a Púchov pred asi 10-timi rokmi bude mať i naďalej taký význam, že budeme priateľmi nielen medzi oficiálnymi predstaviteľmi samosprávy, ale i medzi všetkými obyvateľmi,“ povedal Bako. OZVENY UMENIA sú rozbiehajúcim sa pilotným projektom mesta Púchov pod záštitou primátora Rastislava Heneka. Jeho hlavným účelom by mala byť prezentácia a podpora mladých umelcov z mesta. Nápad a spoluprácu v tejto oblasti ocenil i Jaroslav Martiš pôsobiaci v Belušských Slatinách ako umelec – tvorca drevených plastík. I tie môže verejnosť vidieť na výstave v Divadle do 3. apríla.
pm-

IMG_8894IMG_8948IMG_3107

IMG_8874IMG_8874