Slovenský pohár v karate a kobudo prilákal do Púchova rekordný počet štartujúcich

531

Slovenský pohár v karate a kobudo, 3. kolo – Púchov, 14. apríla Volejbalová športová hala MŠK v Púchove praskala v nedeľu vo švíkoch. V poradí tretie kolo Slovenského pohára v karate a kobudo prilákalo do Púchova rekordných viac ako 550 pretekárov z celého Slovenska. Pod Lachovcom ich privítala primátorka Púchova Katarína Heneková, ktorá sa zhostila slávnostného otvorenia podujatia.

Podľa riaditeľa súťaže Františka Komoru sa na tatami v Púchove predstavili súťažiaci vo všetkých vekových kategóriách. „Dnes už je tých bojových umení strašne veľa a je aj veľa ľudí, ktorí sa im venujú. Cvičí sa aj karate, aj kobudo. To znamená boj bez zbrane, ale aj boj s tradičnými okinavskými zbraňami. Na Okinave boli zakázané zbrane, tak oni bojovali s palicami, kosákmi, s násadkami na mlynčeky a podobne. Tieto spôsoby boja nás učia naši okinavskí učitelia a my v nich robíme súťaže,“ priblížil Komora.

Ako dodal, preteky Slovenského pohára sú zároveň aj prípravou na majstrovstvá sveta v karate a kobudo, ktoré budú koncom tohtoročného júna v Bratislave. Slovenský pohár má podľa neho aj nominačný charakter na majstrovstvá sveta. „Toto karate a kobudo nie je čisto športové. My ten šport a tie súťaže robíme najmä pre deti, pre ich motiváciu. Keďže sú prirodzene súťaživé, chceme aby niečo mali. To, čo je dôležité, nasleduje po tej súťažnej kariére, kedy sa učíme to karate, ktoré nás učia učitelia z Okinavy. Naša najväčšia devíza je to, že my prídeme na Okinavu a tam nás čakajú najvyšší predstavitelia tejto našej vetvy karate, ktorí nás trénujú, ktorí nás ochotne učia a berú nás ako svojich žiakov,“ zdôraznil Komora.

Podľa neho karatisti z mnohých iných krajín musia ísť cez tri vrstvy karatistických funkcionárov, ktorí učia len sprostredkované informácie, Slováci majú priamy prístup k tým ľuďom, ktorí zažili najväčšie osobnosti tohto športu. „Hovoria sa rôzne historky, ako sme si urobili takéto meno na Okinave, ale poviem narovinu – je to obrovská drina a kus šťastia. Obrovskú zásluhu na dobrom mene slovenského karate má japonský majster Ogawa, ktorý žije v Rakúsku a trénoval Slovákov ešte predtým, ako sme si otvorili dvere do Okinavy. On spôsobil, že to karate bolo na Slovensku také kvalitné, aké bolo a že sme vozili medaily z majstrovstiev sveta,“ doplnil Komora.

Keďže v Púchove sa v nedeľu súťažilo v niekoľkých desiatkach disciplín a vo všetkých vekových kategóriách, oficiálne výsledky boli známe až po uzávierke tohto čísla Púchovských novín.

(pok)