Speváčka Lenka Dusilová koncertovala v Queense

585

V sobotu 14. októbra večer vystúpila v púchovskom Queen`s pube vynikajúca česká speváčka Lenka Dusilová so svojim sólovým projektom.

Lenka Dusilová je šesťnásobná držiteľka výročných hudobných cien Akadémie populárnej hudby Anděl. Už v šestnástich rokoch spievala v pražskej rockovej skupine Sluníčko. Potom nasledovala spolupráca s populárnou skupinou Lucie, neskôr s bubeníkom Davidom Kollerom v kapele Pusa. Hneď prvé kroky v sólovej kariére jej vyniesli titul Speváčka roka vo výročných cenách Akadémie populárnej hudby. Potom prišiel úspešný album Spatřit světlo světa (2002) a spolupráca s Čechomorom. Tretí sólový album Mezi světy (2005) natočila Dusilová v San Franciscu s renomovanými americkými hudobníkmi.

Stretnutie so zástupcami českej jazzovej komunity (Vertigo Quintet) a súzvuk s klaviristkou Beatou Hlavenkovou a Clarinet Factory vyústili v spoluprácu na albume Eternal Seekers (2008), za ktoré Lenka získala štvrtú cenu Akadémie populárnej hudby Anděl v kategórii Speváčka roka. Aj za štvrtý sólový album s názvom Baromantika (2011) získala Lenka Dusilová cenu Anděl ako Speváčka roka. Posledný album V hodině smrti (2014) natočila so skupinou Baromantika a opäť patril medzi tie, o ktorých sa najviac hovorilo.

Lenka Dusilová nie je zvyknutá stagnovať a opakovať sa. Stal sa z nej mimoriadny úkaz českej hudobnej scény, z pozície rockovej a popovej hviezdy putuje k osobnému vyjadreniu, ktoré slobodne prijíma impulzy z najrôznejších štýlov a mimohudobné zážitkov. Vášeň a impulzívnosť Lenky Dusilovej, ktorá často ponorená do piesne akoby nevnímala okolitý svet, jedinečne vyvažuje sofistikovaná hudba. Lenka Dusilová sa stala ikonou odvážneho, novátorského popu, ktorá však nestráca väčšinové publikum, ktoré si za roky svojho pôsobenia vybudovala. V samostatných sólových vystúpeniach experimentuje s loop machine a je charakteristická štýlovou otvorenosťou, hráčskou erudíciou a rozšírenými nezameniteľnými vokálnymi technikami.

V Púchove sa opäť potvrdilo pravidlo, že čím je kvalitnejšia hudobná produkcia, tým je menší záujem divákov a poslucháčov. Dúfajme len, že to neodradí majiteľa klubu Vlada Hrnka od organizovania podobných koncertov. Samotnú speváčku menšia návšteva neodradila od plného výkonu a jej hudba skutočne hlboko zasiahla prítomných poslucháčov.

Zdroj: http://lenkad.com, foto: Slavomír Flimmel