Štatistiky a zaujímavosti po skončení 18. ročníka Slovensko-moravskej hasičskej ligy

211
Výbornú sezónu a druhé miesto v 18. ročníku SMHL vyšperkovali dobrovoľní hasiči Zbory skvelým tretím miestom v Superpohári.

V poradí 18. ročník Slovensko – moravskej hasičskej ligy je za nami, a tak je čas nadviazať na sumár po polovici ročníka. V ňom sme naznačili napr. možnosť prekonania viacerých rekordov, či zaujímavých zvratov, ktoré by ešte mohli prísť. Druhá polovica ročníka bola celkom určite zaujímavá. Udialo sa toho mnoho a dočkali sme sa aj avizovaných zvratov, či krásnych súbojov až do posledného kola. Opäť si preto vypichneme rôzne štatistiky a zaujímavosti, ktoré nám druhá polovica ročníka priniesla.
Účasť družstiev na súťažiach mierne rástla
Už záver prvej polovice ročníka naznačil, že účasť družstiev na súťažiach by sa predsa len mohla zvyšovať. Nie na všetkých kolách to platilo, ale pravdou je, že v druhej polovici ročníka počet družstiev predsa len začal mierne stúpať. Väčšiu účasť sme videli v Zbore, Francovej Lhote, Nedašovej Lhote a v Ďurďovom, kde je štartová listina obrovská každoročne. Družstvá sa postupne prebúdzali a vo väčšej miere sa zapájali do súťaží. A to je smerom do ďalších ročníkov dobrá správa.
Brumov B si udržal náskok, u žien a mužov nad 35 rokov dráma až do konca
Brumov B vyhral v prvej polovici ročníka päť súťaží za sebou, čím vytvoril nový rekord. V druhej polovici už žiadne ďalšie víťazstvo nepridal, no svoj náskok na čele si udržal a stal sa víťazom SMHL tretíkrát za sebou. A to sa žiadnemu mužskému družstvu doteraz nepodarilo.
Druhé miesto v celkovom poradí si vybojovala Zbora. Tá bola po polovici ročníka na treťom mieste, no ziskom 98 bodov sa posunula na spomínané druhé miesto. Nebyť nešťastnej súťaže v Podlužanoch, mohlo to v boji o titul vyzerať o niečo inak. Tretie miesto celkovo si vybojovalo Ďurďové, ktoré ho na domácej súťaži uhájilo pred štvrtou Hoštinou.
U žien to dlho vyzeralo na pohodlné víťazstvo Zlatníkov, ktoré viedli aj po deviatom kole. Bodové rozdiely medzi najlepšími družstvami sa však zmenšovali. Zamotávať sa to začalo na 10. kole, po ktorom sa do vedenia dostala Nedašova Lhota. Na jej domácej súťaži bola zápletka dokonaná a pred finálovým kolom mali tri ženské družstvá rovnaký počet bodov.
Napätie vo finále by sa dalo krájať a rozhodnúť mohli aj tie najmenšie detaily. Súboj nervov napokon najlepšie zvládol Dulov a získal svoj prvý titul v SMHL. Zlatníky zaostali len o päť stotín sekundy a skončili celkovo druhé. Tretia miesto získala Nedašova Lhota, ktorej finálový útok nevyšiel úplne ideálne. Súboj o titul až do konca predviedli aj Lednické Rovne a Ihrište v kategórii muži nad 35 rokov. Tieto družstvá pravidelne zbierali prvé a druhé miesta a situácia dospela až do bodu, že po finálových pokusoch mali obe družstvá rovnaký počet bodov a zhodné umiestnenia. O titule tak rozhodli až rozstrelové útoky, v ktorých mali pevnejšie nervy hasiči z Lednických Rovní. Tí sa stali premiérovými víťazmi SMHL v kategórii muži nad 35 rokov. Ihrište tak skončilo na druhom mieste, tretie miesto mala už dlhšie jasné Lehota pod Vtáčnikom.
Najrýchlejšie útoky a zostreky doménou družstiev na 2. mieste celkového poradia
Je skutočne zaujímavé a zábavné, že tak najrýchlejšie požiarne útoky, ako aj najrýchlejšie zostreky sezóny ovládli takmer kompletne družstvá, ktoré sa v celkovom hodnotení ročníka umiestnili na 2. mieste. Výnimkou je v tomto smere len najrýchlejší zostrek medzi ženami.
Zbora podala na domácej trati fantastický výkon.
V štatistike najrýchlejších útokov dominovala medzi mužmi Zbora s časom 13,43 s (13,34 L), ktorý dosiahla fantastickým výkonom na domácej súťaži. V desiatke najlepších časov má potom Zbora ešte ďalšie štyri výsledky, všetky pod hranicou 14 sekúnd.
Podobne päť časov majú v najlepšej desiatke Zlatníky, ktoré sú držiteľkami najrýchlejšieho požiarneho útoku medzi ženami. Svoj dovtedy najlepší výkon (16,22 s) vylepšili o dve stotiny sekundy vo Svinnej, kde zastavili časomieru na čase 16,20 s (15,91 P).
Medzi mužmi nad 35 rokov sme si na najrýchlejší útok ročníka museli počkať až do samotného finále, kde ho stanovilo Ihrište na fantastických 14,73 s (14,50 P). Ďalší štrnástkový čas si Ihrište pripísalo aj v Zbore, celkovo má v TOP 10 až šesť časov.
Aj štatistiku najrýchlejších zostrekov ovládla medzi mužmi Zbora. Celkovo do TOP desiatky zmestila päť časov. Ten najlepší dosiahli na súťaži vo Svinnej. A že to nebol hocijaký zostrek. Na ľavom terči zasvietil neskutočný čas 12,95 s.
Spomínanou výnimkou sú držiteľky najrýchlejšieho zostreku medzi ženami. Držia ho víťazky SMHL 2022 z Dulova, keď na súťaži v Podlužanoch dosiahli na ľavom prúde fantastický čas 15,73 s. Okrem toho majú v najlepšej desiatke už len jeden čas (Lednické Rovne – 16,46 P).
Ani muži nad 35 rokov sa nedali zahanbiť a predviedli viacero veľmi kvalitných zostrekov. Ten najrýchlejší padol v samom závere ročníka v Ďurďovom. Ihrište tu zabehlo nielen spomínaný najrýchlejší útok, ale zapísalo si aj najrýchlejší zostrek ročníka za čas 14,50s na pravej strane. Potvrdilo tak svoju dominanciu v tejto štatistike, nakoľko je držiteľom siedmych najrýchlejších zostrekov ročníka.
Prekonania rekordov sme sa napokon nedočkali
V sumáre prvej polovice ročníka sme načrtli, že by sme mohli byť svedkami prekonania rekordov v počte víťazstiev či bodových priemeroch v jednom ročníku. Ako ukázal neskorší vývoj, tieto rekordy nakoniec predsa len odolali. Brumov B sa napokon v počte víťazstiev zastavil na čísle 5, no na toto číslo sa do konca ročníka dostala aj Zbora. A tak máme na čele tejto štatistiky rovno dve družstvá. Vo zvyšných súťažiach si víťazstvá podelili Ďurďové a Zbora B.
Aká by to však bola štatistika, keby aj v ďalších kategóriách neboli na čele poradia zhodne dve družstvá. Medzi ženami v tomto smere kraľujú Zlatníky a Nedašova Lhota s 5 víťazstvami, majstrovský Dulov ukoristil potom 2 víťazstvá. Medzi mužmi nad 35 rokov nazbierali zhodne po 4 víťazstvá Lednické Rovne a Ihrište.
Už spomínané bodové priemery víťazných družstiev boli v prípade Brumova B 14.3 bodu na kolo, ženy z Dulova nakoniec dosiahli víťazný priemer 7.8 bodu/kolo. Vysoký bodový priemer na kolo (7.0 bodu/kolo) si udržali aj Lednické Rovne a Ihrište v kategórii muži nad 35 rokov.

18. ročník je tak úspešne za nami. Napriek prvotnej neistote, či menším očakávaniam, bol nakoniec zaujímavý a dramatický až do konca. Rozdané sú takmer všetky trofeje, zostáva nám už len oceniť najobľúbenejšiu súťaž SMHL 2022.