Štyri medaile z Majstrovstiev Slovenska v plávaní

396

Vzhľadom k súčasnej „covidovej“ situácií, nemali slovenskí plavci istotu, či sa vôbec zimné Majstrovstvá Slovenskej republiky juniorov a Open v krátkom bazéne v tomto roku uskutočnia. Napokon sa Slovenskej plaveckej federácii podarilo zorganizovať za prísnych protipandemických opatrení v karanténnom centre X-BIONIC Sphere Šamorín v dňoch 10. – 12. decembra 2021.

Púchovská pätica najlepších plavcov: Lea Kmošenová, Karin Šmigurová, Simona Ciesarová, Natália Strašíková a Richard Pobežal odcestovala do „bubliny“ už týždeň pred ich začiatkom, pretože plavecké bazény boli opäť zavreté, aby sa snažili doladiť svoju formu a pokúsiť sa zaplávať čo najlepšie osobné výkony. Neskôr sa k nim pridala aj Klára Labudíková, keďže aj starším žiakom umožnili štartovať na tomto podujatí.

Za účasti 275 plavcov a plavkýň zo 40 slovenských klubov sa v piatok 10. decembra odštartovali zimné M SR. V dopoludňajších rozplavbách sa rozhodovalo o juniorských majstrovských tituloch, a vo večerných hodinách vo finále o tituly v OPEN kategórií. Počas troch dní sa púchovským reprezentantom podarilo prekonať 22 osobných rekordov, 9x účasť vo finále Open, prekonanie dvoch individuálnych púchovských rekordov – Lea Kmošenová na 200 m znak (2:24,81) a Simona Ciesarová na 100 m prsia (1:14,38), dvoch zo štafiet: 4x50m voľný spôsob (Kmošenová, Strašíková, Ciesarová, Šmigurová) a 5.miesto, 4×50 polohové preteky (Labudíková, Ciesarová, Strašíková, Šmigurová) 9.miesto a napokon štyri medailové umiestnenia.

V kategórii staršie juniorky si z M SR odniesla Lea Kmošenová tri medaile: 2.miesto 200m voľný spôsob, 3. miesto 100 m voľný spôsob, 3. miesto 200 m znak. Štvrtá skončila na 50 m vs a zároveň si vyplávala aj štvornásobnú účasť vo finále. Druhou medailistkou sa stala Karin Šmigurová v kategórii mladšie juniorky, ktorá získala striebro v disciplíne 50 m prsia a v ďalších obsadila nasledovné umiestnenia: 5. miesto 200 prsia, 6. miesto 200 polohové preteky, 8. miesto 100 prsia, 9. miesto 100 polohové preteky, 10. miesto 50 voľný spôsob, 4x si vylepšila svoje osobné rekordy a 3x sa postavila na štart vo finále.

Simona Ciesarová si vo všetkých deviatich štartoch zlepšila svoje osobné rekordy, a len necelé tri desatiny ju delili od pódiového umiestenia na 100 m prsia, kde skončila štvrtá, 5. miesto si vyplávala na 50 m prsia a 6. miesto 200m prsia. Natália Strašíková bola dvakrát siedma (50 a 200m prsia) a tri osobné rekordy. Taktiež tri osobáky si zaplával aj Richard Pobežal a Klára Labudíková dohmatla dvakrát vo svojom rekorde. Pričom pre posledných dvoch menovaných to bola premiérová účasť na M SR.

Ďakujem všetkým – rodičom, mestu Púchov, vedeniu nášho klubu, všetkým fanúšikom púchovského plávania za podporu a mojim kolegom trénerom Peťovi Bílikovi, Peťovi Rumanovi a Simone Rusnákovej za to, že naše decká dosahujú také vynikajúce výsledky, čoho dôkazom sú nielen predchádzajúce riadky. Na záver by som chcela vysloviť jedno veľké prianie za nás plavcov. Nech sa čím skôr otvoria bazény a my začneme „normálne“ trénovať a pripravovať sa na novú sezónu 2022. Veselé Vianoce a šťastný nový rok!

Dana Strelčíková, trénerka