Sudoku priviedlo Natáliu Chanovú až na majstrovstvách sveta do Indie

364

Púchovčanka Natália Chanová reprezentovala Slovensko na Majstrovstvá sveta v riešení sudoku a logických úloh WSC/WPC 2017 v Indii, kde dosiahla pekné výsledky.

Pätnásťročná žiačka I.A triedy Gymnázia v Púchove Natália Chanová po Londýne v r. 2014, kde ako 12-ročná začínala a získavala skúsenosti, sa cez Sofiu r. 2015 a Senec r. 2016 kvalifikovala na svoje štvrté majstrovstvá sveta. Majstrovstvá sa uskutočnili v dňoch 15. až 22.10.2017 v Bangalore v Indii (hlavné mesto indického štátu Karnátaka a so 6,1 mil. obyvateľov tretie najväčšie mesto v Indii). Natália v Bangalore v riešení sudoku zažila svoj debut v reprezentačnom „A“- družstve Slovenska. Svojim výkonom nesklamala a hlavnej kategórií v oficiálnom hodnotení obsadila 46. miesto spomedzi 207 účastníkov z 23 krajín. Najlepší z našich bol Matúš Demiger zo Zlatých Moraviec (15. miesto), ďalší Púchovčan bývajúci v Bruseli, Štefan Gašpár, obsadil 25. miesto a štvrtý z družstva, Pavol Jaselský z Bratislavy, obsadil 49. miesto. V suťaži družstiev Slovensko obsadilo 8. miesto. V juniorskej kategórií do 18. rokov obsadila Natália pekné 8. miesto. Pred ňou bolo šesť čínskych a jeden indický účastník a tak sa Natália neoficiálne stala najlepšou európankou na WSC 2017.

V druhej časti majstrovstiev prišlo na rad riešenie logických úloh (LÚ). Ani tu sa reprezentanti Slovenska nestratili. Najlepší bol Matej Uher z Bratislavy, ktorý obsadil pekné 11. miesto, ďalšími boli Matúš Demiger (24. miesto), Štefan Gašpár (30. miesto) a Pavol Kollár z Bratislavy (32. miesto). V súťaži družstiev obsadili vynikajúce 4. miesto. Natália súťažila v „B“-družstve a obsadila v neoficiálnom hodnotení 107. miesto. Lepšie to vyzeralo v juniorskej kategórií do 18. rokov. Tam sme zásluhou 17-ročného Pavla Kollára získali striebornú medailu a Natália obsadila 7. miesto. Viac informácií môžete získať priamo na webových stránkach majstrovstiev: http://wspc2017.logicmasterindia.com.

Okrem získania skúseností v priamej konfrontácii s najlepšími svetovými riešiteľmi sudoku a LÚ si Natália z Indie priniesla nezabudnuteľné zážitky z návštevy národného parku Bannerghata, kde mohla obdivovať takmer všetky známe druhy zvierat a výnimočný bol motýľový pavilon. Príjemné spomienky má aj na nočnú prechádzku po Abú Dhabí v SAE, ktorou si krátili 7-hodinové čakanie na odlet. Program majstrovstiev bol veľmi náročný. S výnimkou obedňajšej prestávky a krátkych 5-10 minútových prestávok sa riešilo celých 5 dní od 9,00 hod. do 18,30 hod. Vyčerpávajúce boli aj vyše 24-hodinové cesty z Budapešti do Bangalore a späť s prestupmi v Bruseli a Abu Dhabí a tiež 3,5 hodinový časový posun.

Zúčastniť sa WSC/WPC 2017 nebolo vôbec lacnou záležitosťou. Veď len letenka z Budapešti do Bangalore a späť stála 552 €, štartovné (vrátane ubytovania a stravy) bolo 450 €, ďalej bolo treba zaplatiť víza, cestovné poistenie, dopravu na letiská, vreckové a pod. Bez pomoci sponzorov by jej účasť na majstrovstvách bola nemysliteľná. Preto sa chcem v mene mojej dcéry poďakovať za finančný príspevok Rodičovskej rade pri Gymnázium Púchov a jej predsedovi Ing. Miroslavovi Škulcovi, Jakubovi Jarabicovi zo spol. Blueweb Žilina, celej rodine, priateľom a tiež riaditeľovi Gymnázia Púchov PaedDr. Miroslavovi Kubičárovi, ktorý jej umožnil zúčastniť sa tohto výnimočného podujatia.

V najbližšom období ju čaká novembrový nominačný turnaj v sudoku a LÚ v Bratislave, Akademické majstrovstvá ČR v sudoku v Brne a v decembri Vianočný turnaj v sudoku v Prahe. Všetky tieto súťaže berie Natália už ako prípravu na majstrovstvá sveta 2018, ktoré sa uskutočnia v Prahe. Verím, že zúročí získané skúsenosti, že sa jej podarí nominovať na toto významné podujatie a dokáže ešte lepšie reprezentovať svoju školu, naše mesto a celé Slovensko.

Jozef Chano