Sůra + Kvasnička = vzorná reprezentácia Gymnázia v Púchove

290

Sůra verzus Kvasnička. Nedá mi, aby som tieto dve mená nespojil do jedného článku a vyzdvihol ich športové úspechy, ktoré dosiahli počas pôsobenia na Gymnáziu v Púchove, resp. sú stále jeho súčasťou. Ronald Sůra ako dlhoročný učiteľ gymnázia a Jakub Kvasnička ešte stále študent tohto gymnázia. A prečo som ich pomyselne spojil? Obaja sú členmi športového klubu AMONREI PÚCHOV, súťažia v silovom trojboji a svojimi výsledkami robia dobré meno nielen klubu, ale aj Gymnáziu v Púchove.

Ronald Sůra (Rony) súťaží v tomto športe od roku 2014 a doteraz 10x zvíťazil na MSR. 7x vytvoril slovenský národný rekord v tlaku na lavičke a aktuálne je stále držiteľom dvoch z nich. Získal 4. miesto na majstrovstvách Európy v Luxemburgu. Za rok 2019 bol vyhodnotený ako najúspešnejší športovec v kat. dospelých za okresy Púchov, Pov. Bystrica a Ilava. Okrem toho je všestranným športovcom. Súťažil v lyžovaní, vo viacboji, aktívne hrával tenis, futbal… Ako učiteľ telesnej výchovy sa podieľal na vývoji a športovom raste mnohých študentov gymnázia.

18-ročný Jakub Kvasnička je dvojnásobným juniorským majstrom Slovenska v silovom trojboji v kat. do 66 kg a jeho vzorom je práve Rony. Rony mu pomáha svojimi všeobecnými športovými znalosťami, skúsenosťami, metodikou cvičenia a technikou. Je to úžasné spojenie skúseného a začínajúceho mladého športovca. Už dnes sa zaradil do kroniky najlepších športovcov gymnázia a právom mu patrí skromné miesto v „siene slávy“ pred vstupom do telocvične.

Jakub sa v tínedžerskom veku venoval viacerým športom, hokeju, florbalu, futbalu, hrával súťažne stolný tenis. Neskôr začal posilňovať a to sa mu stalo „pozitívne“ osudným. V posilňovni ma upútal svojou silou, tréningovému procesu bez „kecania“ s okolím. Jednoducho cvičil, trénoval. Asi po štyroch tréningoch, keď som ho tajne po očku sledoval, ponúkol som mu spoluprácu. Bol prekvapený, možno až príliš veľa. Čakal som, že pozitívne zareaguje, ale nič. Týždne a mesiace utekali a ja som len konštatoval, škoda, veľká škoda. Zopár krát som ho videl ako chodí so psíkom roznášať letáky Kauflandu.

Bolo 8. 2. 2021 a niečo mi cinklo na sociálnej sieti Messenger. Čítam: „Dobrý večer, volám sa Jakub Kvasnička…“ Trochu oneskorene, ale predsa len zareagoval. Slovo dalo slovo a začala naša spolupráca. Vyžiadal som si súhlas rodičov. Fitká zavreté (lockdown)… našťastie doma už mal základné náčinie (lavičku, veľkú činku, kotúče, hrazdu, malé činky). Začali sme cibriť techniku, upravovať tréningové plány. U nich doma. Postupne sme nachádzali spoločnú reč a pripravovať sa na súťaž.

Len štyri mesiace od nášho prvého tréningu ho čaká prvá súťaž: Majstrovstvá Slovenska juniorov v silovom trojboji – Zvolen 12. 6. 2021. Jakub je veľmi dobre pripravený, verím mu. Nesklamal. Súperov doslova šokoval. S prehľadom zvíťazil a ako bonus pre rodičov, ale aj pre mňa ako trénera, vytvoril hneď štyri národné rekordy. Zapísal sa tak impozantne do Listiny Slovenských rekordov. Jakub je veľký talent a dríč so sparťanskou disciplínou. Na ďalších súťažiach len potvrdil svoj talent a vôľu po víťazstvách a rekordoch. Ale o nich budem písať neskôr. Je aj dobrým študentom. Mne ako trénerovi neostáva nič iné, len obom popriať pevné zdravie, elán a chuť ísť ďalej vo všetkom. Aby dobre reprezentovali Gymnázium v Púchove, športový klub AMONREI PÚCHOV, mesto Púchov a verím, že aj za hranicami SR.

Marián Prekop