Trenčianska župa pozýva zažiť atmosféru vianočného trhoviska

217

V priebehu prvého decembrového týždňa sa určite nezabudnite zastaviť vo vestibule Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) v Trenčíne. Ten vás privíta nielen vôňou vianočných dobrôt či obľúbeným zvukom kolied, ale najmä srdečnosťou trhovníkov.

Takmer presne o mesiac zasadnú obyvatelia kraja spoločne so svojimi blízkymi k štedrovečerným stolom. Vianočnú atmosféru však môžu prísť ešte predtým nasať priamo do priestorov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý sa už po štvrtýkrát premení na unikátne trhovisko s tými najsrdečnejšími predajcami. Tými sú totiž klienti zariadení sociálnych služieb, ktoré zriaďuje Trenčianska župa. Tí každý deň od 9.00 h do 14.00 h predstavia svoje výrobky, dekorácie či vianočné pochutiny, ktoré vyrobili vlastnými rukami, no najmä s ľudskosťou a jedinečným osobnostným prístupom. Presne o tom je netradičné vianočné trhovisko TSK, ktoré dostalo názov Vianočné srdce Zelenej župy. Netradičná tržnica ponúkne produkty, ktoré sa nikde inde kúpiť nedajú a prístup ľudí, s ktorým sa dnes stretnete už len výnimočne.

V priebehu prvého decembrového týždňa sa predstavia klienti dovedna 22 zariadení sociálnych služieb, ktorí nikoho nenechajú odísť s prázdnymi rukami. Remeselné trhovisko otvorí svoje brány prvý decembrový pondelok zdobením vianočného stromčeka a kultúrnym programom o 9.00 h, v ktorom okrem klientov zariadenia Čistá duša a DSS – Zemianske Podhradie nebude chýbať napríklad ani Ľudová hudba Váh. Hlavná myšlienka remeselných trhov, ktoré spájajú ľudí s hendikepom s tými, ktorí môžu oceniť ich šikovnosť a dobrosrdečnosť, ostáva v porovnaní s minulými rokmi nezmenená: „Hoci im život niekde ubral, na druhej strane im bolo pridané. A to je dôležité podchytiť a rozvíjať.“ Jednou z odborných činností v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK je totiž aj poskytovanie pracovnej terapie a rozvoj pracovných zručností, aby klienti zariadení trávili svoj čas zmysluplnou činnosťou.

Výsledky práce klientov sa potom prezentujú napríklad aj počas tohto netradičného vianočného trhoviska. Z neho si verejnosť bude môcť domov odniesť napríklad tradičné vianočné medovníčky, voňavé trubičky a oblátky, originálne hand-made dekorácie, tematické vankúše, svietniky či dekoračné venčeky na dvere či sviatočný stôl. Ochutnať sa bude dať tradičný vianočný punč, sladké koláčiky či pečivo, a to všetko v sprievode kolied a srdečnej atmosféry. Každý, kto sa chce na ozdobený vianočný stromček prísť pozrieť a z trhov Vianočné srdce Zelenej župy si odniesť niečo pekné i hodnotné, môže na Úrad TSK v Trenčíne zavítať celý prvý decembrový týždeň (t. j. od pondelka 3.12. do piatku 7.12.) vždy od 9.00 h do 14.00 h.

Rozpis prezentácie zariadení sociálnych služieb počas Vianočného srdca Zelenej župy:

PONDELOK 3.12.2018
CSS – DEMY (vianočné dekorácie z textilu a prírodných materiálov)
CSS – DOMINO (vianočné výrobky)
CSS – Juh (vianočné výrobky)
CSS – SLOVEN (vianočné oblátky a výrobky)
DSS – Zemianske Podhradie (vianočný punč a dekorácie)

UTOROK 4.12.2018
    CSS – Bôrik (pečenie oblátok, vianočné výrobky)
CSS – DOMOV JAVORINA (vianočné výrobky)
CSS – LIPOVEC (koláčiky, výrobky z textilu a dreva)
CSS v Novom Meste nad Váhom (vianočné výrobky)
DSS – Adamovské Kochanovce (vianočný punč, varená čokoláda, vianočné koláčiky a výrobky)

STREDA 5.12.2018
CSS – AVE (vianočné výrobky)
CSS – KOLONKA (vianočné medovníčky a dekorácie)
CSS – LÚČ (pečenie oblátok, vianočné výrobky)
DSS – Púchov – Nosice (vianočné oblátky, punč a výrobky)

ŠTVRTOK 6.12.2018
CSS – NÁDEJ (sviečky, mydlá, košíky, výrobky z keramiky, dreva)
CSS – Nová Bošáca (vianočné pečivo, oblátky a výrobky)
CSS – Partizánske (vianočný punč, oblátky, medovníčky a výrobky)
HUMANITY – CSP (textilné výrobky, vianočné ozdoby)

PIATOK 7.12.2018
CSS – Bánovce nad Bebravou (vianočné výrobky)
CSS – BYSTRIČAN (pečenie oblátok, vianočné výrobky)
CSS – Chmelinec (vianočné pečivo a výrobky)
CSS – LIPA (vianočné oblátky, medovníky a vianočné výrobky)

Zdroj: TSK