Trojnásobná účasť Sporting Club Púchov na ME v krasokorčuľovaní

993

Sporting Club Púchov (SCP) mal na nedávnych Majstrovstvách Európy 2016 v krasokorčuľovaní troch zástupcov. Dobrovoľníkom bol športový riaditeľ klubu Peter Hebr a hlásateľkou hlavná trénerka SCP Diana Rišková. Medzi flowerkids, čiže deťmi, ktoré po skončení jázd zbierajú kvietky z ľadu, účinkovala pretekárka SCP Alexandra Ridošková.

FullSizeRenderJedna z najmladších korčuliarok klubu Alexandra Ridošková sa v programe ME predstavila vďaka umiestneniu v rebríčku Slovenského pohára. Účasť na významnom medzinárodnom podujatí bola pre mladú krasokorčuliarku veľkým zážitkom. „Stretla som tam športovcov, s ktorými som sa predtým túžila stretnúť. Naživo som videla krasokorčuliarske hviezdy, mohla som sa od nich naučiť zase niečo nové. Najviac ma zaskočila veľkosť celého podujatia, bolo to úžasné. Veľmi sa mi na ME v Bratislave páčilo,“ zaspomínala A. Ridošková.

Hlavná trénerka SCP a trojnásobná účastníčka MS v kategórii športových dvojíc Diana Rišková sa taktiež organizačne podieľala na priebehu Majstrovstiev Európy. Z pozície hlásateľky informovala divákov pri tréningoch chlapcov, dievčat a športových dvojíc, zároveň merala čas priamo pri súťažných jazdách športových dvojíc. „Úroveň ME bola výborná, európska špička je kvalitatívne veľmi vysoko. Na Slovensku budeme mať čo robiť, aby sme sa na európsku úroveň postupne dotiahli,“ komentovala D. Rišková. Poznatky z ME v krasokorčuľovaní bude môcť trénerka využiť aj pri práci v SCP Púchov. „Mne sa hlavne potvrdili niektoré poznatky, ktoré som získala z predchádzajúcich tréningov a skúseností.  Ide napríklad o cenné trénerské poznatky od p. Mišina (trénera ruského krasokorčuliara J. Pľuščenka, pozn. red.), ktorého som mohla stretnúť na kempoch či priamo v Petrohrade. Ešte počas mojej športovej kariéry som bola na sústredeniach u ruských trénerov, z toho čerpám a posúvam rady ďalej deťom. Stále sa ešte vzdelávam prostredníctvom internetu a sledujem aktuálne trendy,“ priblížila D. Rišková svoje trénerské metódy. Uvidíme povedzme o 15 rokov jedno z detí, ktoré teraz korčuľujú v dresoch SCP Púchov, napríklad aj na vrcholnom podujatí ako Majstrovstvá Európy? „Budem sa o to snažiť, pomáham im, ako viem. Už je potom na deťoch, čo si z toho vezmú a ako k športu pristúpia. Má to byť pre ne hlavne radosť a šport ich musí baviť, potom im krasokorčuľovanie pôjde lepšie. Dôležitá je správna technika, ak ju deti ovládajú od raného veku, tak sa výkonnostne zlepšujú rýchlejšie. Dá sa však s nimi dobre pracovať aj vtedy, keď k nám prídu s nesprávnou technikou, postupne odstránime chyby a potom už tiež výkonnostne napredujú,“ uzavrela D. Rišková.

Športový riaditeľ SCP Peter Hebr si taktiež vychutnal atmosféru vrcholného medzinárodného podujatia. „Moja práca dobrovoľníka spočívala v tom, že som mal zverený úsek v hľadisku, kam som divákov jednak usádzal podľa zakúpených lístkov, a zároveň edited_1454355851251mal na starosti ich bezpečnosť či poskytovanie informácií o priebehu ME. Plnil som aj úlohy podľa požiadaviek organizačného výboru pretekov,“ priblížil P. Hebr svoju činnosť na ME 2016. Z Bratislavy si odnáša cenné poznatky, ktoré bude môcť využiť pri práci s púchovskými krasokorčuliarskymi talentami. „Odnášam si len tie najlepšie dojmy a zážitky, ďakujem SCP, že ma na ME prihlásili. Veľmi milo ma prekvapil počet divákov v hľadisku a výborná atmosféra. Potešil ma aj záujem mladých slovenských pretekárok vrátane tých z SCP, ktoré som stretával na každom rohu. Chcem sa podieľať na organizácii pretekov Slovenského pohára na domácom ľade, ktoré SCP v budúcnosti usporiada. Snažíme sa tým zvýšiť povedomie a záujem verejnosti o tento krásny a náročný šport,“ dodal P. Hebr.

T. Schügerl, T. Lefko