Týždeň dobrovoľníctva 2020

133

Slovensko sa aj tento rok zmení na krajinu dobrých skutkov. Od 16. septembra štartuje Týždeň dobrovoľníctva, do ktorého sa môže zapojiť naozaj každý až do 22. septembra.

Počas Týždňa dobrovoľníctva je možné vybrať si z množstva dobrovoľníckych aktivít, v rámci ktorých budú môcť jednotlivci alebo skupiny (kamaráti, firmy, školy) nezištne pomôcť organizáciám v jednotlivých krajoch Slovenska. Ako sa dá do Týždňa dobrovoľníctva zapojiť vysvetľuje prezidentka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií Alžbeta Brozmanová Gregorová:

„Organizácie z celého Slovenska sa môžu prihlásiť cez stránku www.tyzdendobrovolnictva.sk. Musia uviesť základné údaje o svojej organizácii a informáciu o tom, kto bude aktivity koordinovať. Ďalej si zvolia aktivitu, ktorou sa chcú do Týždňa zapojiť – môže ísť o Deň otvorených dverí, dobrovoľnícku aktivitu alebo o rôzne workshopy na tému dobrovoľníctva, ktorými zvýšia povedomie o dobrovoľníctve.“ Organizácie sa mohli na celom Slovensku na Týždeň dobrovoľníctva prihlasovať do 30. augusta 2020.

Pre širokú verejnosť sa prihlasovanie na dobrovoľnícke aktivity spustí od konca augusta tiež na stránke www.tyzdendobrovolnictva.sk. Bude si naozaj z čoho vyberať. „Väčšinou ide o jednoduché aktivity ako je napríklad úprava prostredia, zariadenia, buď exteriéru alebo interiéru, ďalej maľovanie, kosenie či hrabanie. Neraz ide aj o prácu s klientmi organizácií – rôzne tvorivé dielne, aktivity, vychádzky a stretnutia s klientmi. Treba to chápať ako takú ochutnávku dobrovoľníctva – aké to je ísť si „zadobrovoľničiť.“

Každý sa môže zapojiť

Týždeň dobrovoľníctva je určený pre všetkých, ktorí by radi venovali svoj čas pomoci iným. Počas Týždňa dobrovoľníctva sa dobrovoľníci zoznámia s novými ľuďmi a zostane v nich dobrý pocit z toho, že pomohli tým, ktorí to potrebujú. Týždeň dobrovoľníctva prináša rôznorodé dobrovoľnícke aktivity pre širokú verejnosť na celom Slovensku. Nezáleží na tom, či máte alebo nemáte skúsenosti s dobrovoľníctvom.

Týždeň dobrovoľníctva 2020 sa uskutoční v dňoch 16. – 22. septembra 2020, od stredy do utorka. Počas týchto dní sa budete môcť zapojiť do dobrovoľníckych činností, ktoré ponúkajú jednotlivé organizácie. Pomáhať môžete pri maľovaní plota a lavičiek, sprevádzaní seniorov, príprave hier pre deti, čistení okolia, prekladoch do angličtiny, vyrábaní darčekov, doprevádzaní kapiel či distribúcií potravinovej pomoci pre ľudí v núdzi a pri ďalších rozmanitých aktivitách. Súčasťou kampane Týždeň dobrovoľníctva 2020 je aj podujatie Naše Mesto.

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky v roku 2019 pomohli so skrášlením okolia, maľovaním plotov, upratovaním, zobrali seniorov aj ľudí so znevýhodnením na prechádzku a kávu. Vyzbierali odpadky, vyrábali darčeky a pomohli s výrobou dekoratívnych sviečok v chránenej dielni. Do Týždňa dobrovoľníctva sa zapojilo 6.846 ľudí. Dobrovoľnícky program pripravilo pre širokú verejnosť viac ako 400 organizácií a spolu dobrovoľníci nezištne odpracovali neuveriteľných 14.513 dobrovoľníckych hodín.

Dni otvorených dverí v CVČ Včielka

Do Týždňa dobrovoľníctva sa prihlásilo aj Centrum voľného času Včielka Púchov. Dobrovoľníci sa zapoja pri príprave a realizácii Dní otvorených dverí v CVČ, pomôžu pri registrácii a sprevádzaní nových záujemcov o záujmové útvary, nachystajú si prezentáciu svojej činnosti, aby zaujali svojich rovesníkov a zmotivovali ich pridať sa k Mládežníckemu parlamentu mesta.

Zdroj: tyzdendobrovolnictva.sk