Úspechy púchovských plavcov

404

Majstrovstvá Slovenska v plávaní juniorov a open

Kolotoč Majstrovstiev Slovenska v plávaní po starších žiakoch, ktorí nás úspešne reprezentovali v Banskej Bystrici a vystúpení Tymona Hantáka na Memoriáli Baláža v Spišskej Novej Vsi, pokračoval vrcholnými majstrovstvami SR v Poprade. Zišlo sa tu dokopy 52 klubov a 348 najlepších pretekárov zo Slovenska, ktorí svoju príslušnosť k elite museli potvrdiť kvalifikačnými časmi, aby sa prebojovali na toto vrcholné podujatie. To hostil nový zrekonštruovaný 50-metrový bazén v Aquacity Poprad a že sa tu naozaj plávalo kvalitne, potvrdilo prekonanie niekoľkých slovenských rekordov.

Náš klub reprezentovalo sedem pretekárov v zložení Lea Kmošenová, Karin Šmigurová, Simona Ciesarová, Natália Strašíková, Adriana Cenigová, Klára Labudíková a Mário Hanták, vedená trénerskou dvojicou Danka Strelčíková a Peter Bílik. Celé preteky je realizovaný systémom doobedňajších rozplávb, z ktorých tí najrýchlejší plavci postupujú do poobedňajšieho finále, kde sa už rozdávali tituly najrýchlejších plavcov SR. Plávať sa však muselo rýchlo už doobeda, pretože dosiahnuté umiestnenie Vás posúvalo poobede do finále, ale juniori získavali medaile už po rozplavbách. Veľkým úspechom je už postup do finále, pričom našim borcom sa to nielen viackrát podarilo, ale zadarilo sa aj medailovo. Najúspešnejšou púchovskou plavkyňou týchto majstrovstiev sa stala Simona Ciesarová, ktorá si vo všetkých svojich hlavných prsiarskych disciplínach vybojovala 3 cenné strieborné kovy – v disciplínach 50P, 100P, 200P. Viac-menej smolou bolo viacero „zemiakových“ medailí – 4.miesta: Lea Kmošenová 200VS, Karin Šmigurová – 50P, Natália Strašíková – 50P, ako aj viacero umiestnení v Top desiatke. Potešilo však aj posunutie osobných rekordov, ktoré zabezpečili Simone Ciesarovej účasť v Útvare talentovanej mládeže Slovenskej plaveckej federácie pre rok 2023.

Trénerská dvojica vyjadrila svoju spokojnosť a aj touto cestou chce poďakovať podpornému fanúšikovsko-rodičovskému tímu, ktorý sa staral o perfektnú atmosféru a povzbudzoval zo všetkých síl. Ako hovorí staré porekadlo, ktoré sme si mierne upravili – kto ako trénuje, také výsledky aj dosiahne.

Dominancia najmladšieho púchovského plavca

Séria Majstrovstiev Slovenskej republiky v plávaní pokračovala v dňoch 18.-19. 2022 v Spišskej Novej Vsi pretekmi pre najmladších žiakov – Memoriálom Jozefa Baláža, pretekom, ktorý je považovaný za neoficiálne majstrovstvá Slovenska najmladšej plaveckej kategórie, keďže táto ešte svoje oficiálne majstrovstvá nemá.

Spolu 128 plavcov z 14 klubov celého Slovenska súperilo o najcennejšie kovy, pričom púchovský plavecký klub PK Matador reprezentoval iba jeden pretekár – Tymon Hanták. Náš pretekár nešiel s veľkými očakávaniami, jeho hlavným cieľom bolo, aby sa pokúsil čo najlepšie zúročiť niekoľkomesačnú drinu, pričom chcel vylepšiť svoje osobné maximá a popri tom samozrejme aj zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. A že sa mu to aj napriek konkurencii z celého Slovenska podarilo nadmieru úspešne, svedčia aj jeho dosiahnuté výsledky, keď vo všetkých absolvovaných štartoch prekonal svoje osobné maximá, pričom v 5 disciplínach zvíťazil (50VS, 50Z, 25VS, 25Z, 25P) a v disciplíne 25D bral striebro. A aj keď sa zúčastnil iba polovice pretekov, napriek tomu do Púchova doviezol pohár pre najúspešnejšieho plavca podujatia. Tymon spolu so svojimi vrstovníkmi je veľkých prísľubom do budúcnosti púchovského plávania, zároveň mu celý klub k dosiahnutým výsledkom srdečne blahoželá.

PB