Úspešní siloví trojbojári AMONREI na jarných súťažiach

195

Veľmi úspešnú jarnú sezónu 2022 majú za sebou siloví trojbojári športového klubu AMONREI PÚCHOV. Svedčia o tom výsledky z majstrovských súťaží. Klub reprezentovali Galková, Trnka a Sůra.

Daniela Galková – nováčik, benjamínok

Daniela Galková ešte len dorastenka vo veku 17 rokov sa postupne začala etablovať na silových súťažiach, dokonca aj medzi ženami. Jej prvá súťaž MSR (majstrovstvá Slovenska) v silovom trojboji dorasteniek nevyšla podľa predpokladov (Rovensko, 26.3.2022, asi 6 km od Senice). Začala nešťastne a v disciplíne „drep“ nemala z troch pokusov ani jeden platný. A vtedy si uvedomíte, že polročná tvrdá drina je v ťahu (tréner, pretekárka, rodičia). Nastalo veľké sklamanie, rozčarovanie, prázdno. Potom plač a utešovanie. Vysvetlím. Ak pretekár nemá z troch pokusov platný ani jeden, súťaž v silovom trojboji pre neho končí. Môže pokračovať len individuálne v jednotlivých disciplínach, tj. „tlak v ľahu na lavičke a mŕtvy ťah“. Výkony z týchto disciplín sa už nezapočítavajú do trojboja.

Ďalšie pokračovanie v súťaži musí schváliť „technická jury“, ktorá zvažuje všetky aspekty a možnosti pretekára. Či vôbec na to má. Či je schopná podať v ďalších disciplínach plnohodnotné výkony. To právo sme využili. Nebolo to ľahké rozhodnutie a jury sa nakoniec priklonila na moju trénerskú skúsenosť. Po schválení sme sa spoločne sústredili na spomínané disciplíny. Bol na to veľmi krátky čas, asi 15-20 min. Oplatilo sa. Výkonom 50 kg v tlaku na lavičke zvíťazila v kat. do 57 kg a vyrovnala slovenský národný rekord. Ešte lepšie si počínala v disciplíne mŕtvy ťah a výkonom 117,5 kg porazila druhú pretekárku o úctyhodných 15 kg. Stávajúci slovenský národný rekord prekonala o 7,5 kg, ktorý však nemohol byť uznaný v rámci silového trojboja. Len registrovaný ako individuálny výkon.

Na ďalšej súťaži (Bánovce nad Bebravou 23.4.2022), otvorené MSR v klasickom tlaku na lavičke vo svojej vekovej a váhovej kategórií si vybojovala titul „Majster Slovenska“ výkonom 45 kg (dorastenky do 63 kg). V rámci otvorených majstrovstiev Slovenska – spoločná kat. dorastenky, juniorky a ženy (čiže súťažili bez rozdielu veku) získala tým istým výkonom 2.miesto. Gratulujeme!

To čo nám nevyšlo podľa plánu na prvých dvoch súťažiach, to sa nám podarilo na tretej majstrovskej súťaži v klasickom silovom trojboji žien (Zvolen, 7.5.2022). Áno, ako dorastenka súťažila v kategórií žien a počínala si veľmi dobre, ba až výborne (najmä v disciplíne mŕtvy ťah). Drep tento krát zvládla a tak už v pohode súťažila v ďalších disciplínach. V tlaku na lavičke dokonca útočila na prekonanie slovenského národného rekordu o hmotnosti 57,5 kg. Pokus nevyšiel. Ale naznačila svoje ambície do budúcna. Jej parádnou disciplínou je mŕtvy ťah. Mala platné všetky 3 pokusy a najmä ten posledný s hmotnosťou činky 127,5 kg prekvapil aj ju samu (takúto váhu sme na tréningu ešte neskúšali). Nastala veľká gratulácia od trénera, otca, súperiek a ostatných trénerov. Zaslúžene.

Celkový výsledok v trojboji je nasledovný: Drep = 87,5 kg; Tlak = 52,5 kg; mŕtvy ťah = 127,5 kg. Trojboj 267,5 kg. Jej druhé miesto (zdôrazňujem, medzi ženami) je odmenou za vynaloženú tréningovú drinu.

Vedenie AMONREI PÚCHOV vyslovuje poďakovanie za dosiahnuté športové výkony a vzornú reprezentáciu. V ďalších príspevkoch budem púchovskú verejnosť informovať o výkonoch Jozefa Trnku a Ronalda Sůru.

Marián Prekop