V Poetickom Púchove 2023 súťažilo 258 diel

368

Do súťaže sa zapojilo 86 poetov zo Slovenska. Spolu nám prišlo 258 poetických diel. Všetky boli na vysokej úrovni a preto mala porota ťažkú úlohu. O umiestnení v piatich kategóriách rozhodovali:

Valentín Šefčík – Slovenský spisovateľ a riaditeľ základnej školy v Bertotovciach. Autor literatúry pre deti a mládež: Kniha na vydaj, Kamienky pri ceste, Basta fidli, Bola raz jedna láska a Zázraky. Valentínove básne sú reflexívne i náladové momentky dotýkajúce sa vecí, ľudí, okamihov života, hodnôt, prírody. Je to tvorba určená tej kategórii mladých čitateľov, pre ktorú sa dnes pôvodná poézia takmer nepíše. Valentín Šefčík je veľanásobný držiteľ ocenenia Laureát CHB a držiteľ rôznych cien za literatúru a v neposlednom rade človek s veľkým a dobrým srdcom. Pán Šefčík je tiež v porote najprestížnejšej súťaže tvorivosti pedagógov a preto si veľmi vážime, že si našiel čas i na naše podujatie.

Renáta Holáková – dlhoročná členka porôt recitačných a literárnych súťaží, učiteľka slovenčiny, výborná recitátorka, ktorá žije v Púchove. Odborne posudzovala i Vaše diela, za čo jej tiež veľmi pekne ďakujem.

Michaela Illy Zubovič – skvelá učiteľka latinčiny, poetka, prozaička, držiteľka zlatých pásiem v písaní pre deti na celoslovenskej súťaži pedagógov Chalupkovo Brezno a tiež Laureátka CHB za román pre dospelých a tiež za tvorbu pre mládež.

Veľmi nás potešilo, že pozvanie prijala primátorka mesta Púchov Katarína Heneková, ktorá udelila cenu Gabriele Klinovskej z obce Dohňany a osobne jej ju odovzdala. Ceny Literárneho klubu CVČ Včielka sme udelili hneď dve – Tatiane Sogelovej z Čadce a Teone Mtibelašvili zo Žiliny. Poslankyňa MsZ Irena Kováčiková a členka našej Rady CVČ udelila cenu komisie vzdelávania, kultúry, a sociálneho zabezpečenia pri Ms zastupiteľstve Púchov Hane Dobákovej z Bratislavy a Veronike Kuchtovej z Púchova.

Cenu riaditeľky CVČ Včielka Púchov získali – Ema Baranová zo ZŠ Banská Bystrica a Henrich Fačkovec z Nitry. Oceneným odovzdala diplomy pani riaditeľka osobne. Básničky Aleksandry Vranič z Bratislavy a Adama Kollára zo Starej Ľubovne, zaujali porotu tak, že im udelili svoju cenu. Hlavnú cenu, ktorá patrí poetickej dáme z Pezinka, Márii Streicherovej, odovzdala vedúca oddelenia školstva a sociálnych vecí Danka Gabrišová.

Básne, ktoré prišli do súťaže boli mnohokrát na nerozoznanie od tvorby významných spisovateľov. Spomedzi všetkých súťažiacich sme nakoniec vybrali tých, ktorých sme pozvali na pôdu Mesta Púchov a spolu s nimi sme strávili krásne chvíle. Ktoré teda boli tie najzaujímavejšie zo zaujímavých?

I. kategória: 1. miesto Zuzana Seková ZŠ Mládežnícka Púchov, 2. miesto Anna Romaňáková CZŠ sv. apoštola Pavla Sihelné, 3. miesto Liliana Orosi Sukromná ZUŠ Bratislava

II. kategória: 1. miesto Kristína Staníková Gymnázium Púchov, 2. miesto Tamara Stružáková ZŠ Beluša, Jessalyn Furdanová ZŠ Komenského Púchov, 3. miesto Tatiana Kubišová ZŠ Pružina, Emma Václavíková ZŠ Lysá pod Makytou

III. kategória: 1. miesto Samuel Tarabus Gymnázium Púchov 2. miesto Vanesa Skybová Gymnázium Michalovce, Klára Cabúková Gymnázium Ľ. Štúra Trenčín, 3. miesto Marcela Draková Gymnázium Púchov, Sara Struňáková Gymnázium Púchov

IV. kategória: 1. miesto Zuzana Martišková Topoľčany, Petra Pekarovič Oravcová Hlohovec, 2. miesto Adela Oravcová Pezinok, Edita Ďurčová Nové Mesto nad Váhom, 3. miesto Janka Balážová Brusno, Jozef Sedliak Bratislava

V. kategória: 1. miesto Radoslav Kurej Klieština

Po náučnom workshope, ktorý oceneným dal priestor pustiť uzdu svojej fantázii, nasledovala voľná diskusia a občerstvenie, za ktoré patrí veľká vďaka študentom SOŠ OaS v Púchove. Všetko čo pripravili bolo nielen nádherné na pohľad, ale i veľmi chutné. Srdečné poďakovanie tiež patrí spoluorganizátorom z MsÚ Púchov, Kataríne Henekovej za krásnu cenu aj prednes poézie, Daniele Gabrišovej za záslužnú prácu na celej akcii a za pekný program. Samozrejme, v neposlednom rade ďakujem pani riaditeľke CVČ Púchov Alenke Strýčkovej za nádherné ocenenia a ústretový prístup k podujatiu. Jubilejný, desiaty ročník je úspešne za nami, tešíme na úspešné vykročenie do ďalšej desiatky.

Dáša Illyová
Foto: Slavomír Flimmel