V Púchove už máme BalíkoBOX Slovenskej pošty

509

Už aj obyvatelia Púchova si môžu pohodlne, kedykoľvek a bez čakania vyzdvihnúť balíkové zásielky cez BalíkoBOX. V pondelok 1. februára ho pri hypermarkete Tesco uviedli do prevádzky primátorka Katarína Heneková a predseda predstavenstva Slovenskej pošty, a.s. Martin Ľupták.

V Trenčianskom kraji je zatiaľ 11 BalíkoBOXov, konkrétne v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom, Dubnici nad Váhom, Považskej Bystrici, Púchove, tiež v Bánovciach nad Bebravou, Partizánskom, Prievidzi a v Handlovej. Zoznam terminálov a ďalšie podrobnosti sú uvedené na webovej stránke Slovenskej pošty ako aj v mobilnej aplikácii Slovenskej pošty, kde sa v priečinku „Pošty“ cez filter „iba BalíkoBOXy“ zobrazí užívateľovi presný zoznam všetkých terminálov.

Na Slovensku už je 132 terminálov BalíkoBOXu

Slovenská pošta má aktuálne s počtom 132 terminálov najrozsiahlejšiu sieť BalíkoBOXov na Slovensku. Zákazníkmi sú stále vyhľadávanejšie, o čom svedčia štatistiky. Napríklad za štvrtý kvartál roka 2020 práve BalíkoBOXy zaznamenávajú najvýraznejší rast, a to o 197% oproti rovnakému obdobiu roka 2019. Kým v apríli 2020 bolo prostredníctvom BablíkoBOXov doručených takmer 30-tisíc zásielok, v novembri 2020 to bolo už takmer 48-tisíc zásielok a v decembri viac ako 57-tisíc zásielok. Pri medziročnom porovnaní (apríl 2020/apríl 2019) počtu zásielok podaných do BalíkoBOXov sme zaznamenali viac ako 415% nárast, pri medziročnom porovnaní novembra 2020 s novembrom 2019 a decembra 2020 s decembrom 2019 ide o takmer 200% nárast.

Využite BalíkoBOXu na doručenie zásielky z e-shopu

Klienti ich využívajú BalíkoBOXy najmä pri nákupoch cez internet. Zákazník si objedná tovar a ako miesto doručenia si vyberie BalíkoBOX, ktorý mu svojou lokalizáciou vyhovuje najviac. Na stránkach e-shopoch sú BalíkoBOXy uvedené ako možnosť doručenia „balík na poštu“. BalíkoBOXy sú k dispozícii nepretržite „24/7/365“ a zákazníci môžu cez ne okrem vyzdvihovania a podaja balíkov v predplatených obaloch realizovať už aj platobné transakcie, teda rýchlo a jednoducho uhradia poštové poukazy, ePoukazy, SIPO či faktúry s PAY by Square kódom. BalíkoBoxy akceptujú úhrady platobnými kartami všetkých komerčných bánk.

Informácie o zásielke aj na mobilnej aplikácii Slovenskej pošty

Ak si klient zvolí BalíkoBOX na doručenie zásielky, dostane na svoje mobilné číslo SMS s informáciami hneď po tom, ako poštový doručovateľ vloží balík do schránky. V SMS sa dozvie, v ktorom BalíkoBOXe sa zásielka nachádza, aké sú lehoty na vyzdvihnutie a kód na otvorenie schránky. Ak má klient stiahnutú mobilnú aplikáciu Slovenskej pošty, dostane informáciu o zásielke aj tam. V prípade balíka na dobierku dostane klient aj informáciu o sume, ktorú je potrebné zaplatiť platobnou kartou. Zákazník má na vyzdvihnutie balíka tri kalendárne dni. Ak si adresát nevyberie svoj balík, putuje na pobočku pošty. Aj o tom dostane adresát SMS informáciu. Balík potom počká na pošte ďalších 18 dní. Rovnako sa adresát môže rozhodnúť v priebehu doručovania balíka, že mu bude lepšie vyhovovať BalíkoBOX ako pobočka pošty alebo poštový kuriér a môže si ju ľahko presmerovať. Vyzdvihnutie alebo podanie zásielky je tak jednoduchšie, rýchlejšie a maximálne efektívne.

Slovenskú poštu čaká v tomto roku reštrukturalizácia

Slovenskú poštu čakajú v roku 2021 zásadné reformy. Prvým krokom reformného procesu bude reorganizácia organizačnej štruktúry a pracovných miest. Cieľom je modernizácia spoločnosti po vzore okolitých krajín, zvýšenie efektivity a skvalitnenie služieb klientom. V prvej fáze sa rušenie pracovných miest alebo zmena dohodnutých pracovných podmienok dotkne približne 1.500 zamestnancov pošty, pričom zrušených bude 756 nadbytočných pracovných miest. Slovenská pošta v súčasnosti zamestnáva 12.894 zamestnancov. Vedenie pošty pripravilo komplexný transformačný plán vrátane digitalizácie služieb, modernizácie infraštruktúry logistickej siete a zvýšenia kapacity v balíkovom segmente, reorganizácie a zefektívnenia doručovania zásielok.

Dočká sa Púchov otvorenia druhej pobočky pošty?

Otvorenia BalíkoBOXu v Púchove sa zúčastnil predseda predstavenstva Slovenskej pošty, a.s. Martin Ľupták a primátorka mesta Katarína Heneková. Pre médiá Martin Ľupták uviedol, že vo svete sa veľmi veľa vecí mení a mení sa aj Slovenská pošta. „Pani primátorka mesta urobila obrovský kus práce preto, aby Slovenská pošta zriadila v meste Púchov druhú pobočku. Otvorenie druhej pobočky pošty sa riešilo na mimoriadne vysokej úrovni… My teraz robíme transformáciu Slovenskej pošty. Keď občania pochopia, čo všetko dokážu vybaviť u poštárky alebo kuriéra a čo dokážu vybaviť v tomto BalíkoBOXe, tak sa prevádzka pobočiek odľahčí. Dnes si u svojej poštárky dokážete u vás doma pred dverami zriadiť účet v banke, môžete zaplatiť šeky, dokážete poslať list… S pani primátorkou sme sa dohodli že vyskúšame najskôr túto malú nonstop poštu a nový prístup poštárok a po čase uvidíme, čo ďalej.“

Primátorka mesta Katarína Heneková na záver povedala: „Verím, že aspoň touto prvou malou lastovičkou môžeme prispieť k tomu, aby sa odľahčil spôsob komunikácie na Pošte 1, kde je neustály problém z hľadiska čakajúcich ľudí. Samozrejme, veľkou výhodou bude progresívny spôsob rôznych platieb, ktoré ušetria čas klientom a odľahčia púchovskú kamennú prevádzku pošty. Osobne verím, že sa nám v spolupráci so Slovenskou poštou podarí nájsť i iné vhodné riešenia a inovácie, ktoré poskytuje v rámci ostatných služieb Slovenská pošta. Držme si palce a hlavne, začnite využívať aj túto efektívnu službu Slovenskej pošty.“

V priebehu mesiaca február pripravuje púchovská radnica inštruktážne videá pre občanov mesta, tí budú mať možnosť zapojiť sa i do menšej, zato zaujímavej súťaže. Okrem toho bude radnica prostredníctvom Púchovských novín inštruktážne informovať o možnostiach využívania týchto služieb tak, aby občania nemali obavy využívať progresívne služby Slovenskej pošty.

Zdroj: Slovenská pošta, MsÚ Púchov, foto: Slavomír Flimmel