Vanessa zvíťazila s Armagedonom v parkúre

621

Šestnásťročná Púchovčanka Vanessa Poráziková obsadila výborné prvé miesto vo finále preteku Amateur tour v Šamoríne na medzinárodných pretekoch Autumn Classic (CSI**).  So svojím koňom Armagedonom sa do tohto finále postupne prebojovala v dňoch od 29. septembra do 1. októbra cez kvalifikačné kolá, v ktorých obsadila ôsme a tretie miesto.

Vanessa Poráziková sa narodila v roku 2000 v rodine extraligového futbalistu. Ranné detstvo prežila v Bratislave, Trenčíne a Púchove, kde nastúpila do základnej školy. Pozitívny vzťah k zvieratám ju priviedol v roku 2007 k Janke Tonhauserovej na Samoty, kde absolvovala prvé jazdy na poníkovi Čubovi. Na ňom absolvovala aj svoj prvý parkúr na regionálnej úrovni v Papradne. Nasledovali ďalšie kone Markíza a Utah. S trénerkou Dankou Gášekovou prišli prvé úspechy na regionálnej úrovni v kategórii detí. V okolí Púchova neexistuje žiadne stredisko tohto športu. „Riadením osudu“ sa dostala pod krídla jazdeckého oddielu Slávia Spišská Nová Ves a trénera Zdena Kuchára – známeho slovenského parkúrového jazdca. To však prinášalo komplikácie v skĺbení školskej dochádzky a tréningového procesu. Preto vymenila ďalekú stajňu na východe za bližšiu Sláviu Bratislava. Podpora zo strany vedenia ZŠ Mládežnícka jej umožnila piatky využívať na tréningy v Bratislave s trénerom Tomášom Kuchárom a koňmi Tasimou a neskôr Progresom, vďaka čomu mohla pokračovať vo výkonnostnom raste.
V roku 2015 ukončila ZŠ a jej rodina sa presťahovala do Bratislavy. Nastúpila na privátne bilingválne gymnázium Mercury a intenzívne sa popri štúdiu venuje parkúrovému jazdectvu. Ďalším nedávnym úspechom je víťazstvo v medzinárodnej Grand Prix Bratislava v kategórii Amateur tour. Mnohé trofeje v jej izbe svedčia o dobrej výkonnosti, ktorá ju radí medzi slovenskú špičku parkúrových jazdcov v kategórii junioriek.
Držíme palce a želáme veľa elánu a úspechov v škole aj na kolbiskách.
-mp-

vanessa_porazikova_web