Vernisáž výstavy Jany Kadlecovej „Až za horizont“

176

Vo štvrtok 1. decembra sa v priestoroch Divadla Púchov konala vernisáž výstavy „Až za horizont“ maliarky Jany Kadlecovej.

Výtvarníčka Jana Kadlecová pochádza z Vrútok, kde v detstve navštevovala výtvarný odbor na umeleckej škole. Hoci ju umenie vždy fascinovalo, vyštudovala odbor Biomedicínske inžinierstvo na Žilinskej univerzite. Po vysokej škole bola ako PhD. študent členom výskumného tímu pôsobiaceho na univerzite. Maľovať začala až počas materskej dovolenky, kde sa z psychohygieny stala vášeň a po materskej dovolenke sa už na akademickú pôdu nevrátila. Momentálne sa venuje maľovaniu naplno a uvažuje nad doplnením výtvarného vzdelania, do čoho ju povzbudzuje maliar Jozef Vydrnák.

Obrazy Janky Kadlecovej sú plné farieb, dynamiky, kontrastov a najviac ju fascinuje hra so svetlom a tieňom. Maľuje prevažne abstraktné scenérie, ale aj obrazy s kresťanským motívom. Túži po tom, aby jej obrazy vzbudzovali v ľuďoch príjemné pocity, radosť, pokoj a nádej. V roku 2020 vyhrala 3. miesto v medzinárodnej umeleckej súťaži European Art Awards 2020. V roku 2021 mala samostatnú výstavu v Diecéznom centre v Žiline.

Hudobným hosťom vernisáže bola speváčka Katarína Marčáková. V súčasnosti je na rodičovskej „dovolenke“ so štyrmi deťmi, s manželom gréckokatolíckym kňazom žije v dedinke pri ukrajinskej hranici. Hudba ju sprevádza celý život a oddychuje pri nej. Piesne začala tvoriť pred rokom, počas modlitby. V súčasnosti pracuje na tvorbe svojho prvého CD. Tvorbou túži oslavovať Boha a ľudí tiahnuť do hlbšieho vzťahu s Ním. S výtvarníčkou Janou Kadlecovou sú online priateľky, ktoré sa vo svojej tvorbe navzájom inšpirujú. Zaujímavosťou je, že sa osobne stretli prvýkrát až pred púchovskou výstavou.

Výstava „Až za horizont“ potrvá do 14.1.2023.

Púchovská kultúra, s.r.o., foto: Slavomír Flimmel