Vernisáž výstavy „V krajine drotárie“

464

Dňa 3. októbra 2018 o 16.30 hod. sa koná v Považskom osvetovom stredisku v Považskej Bystrici vernisáž výstavy „V krajine drotárie“

Výstavu pripravilo Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici v spolupráci v Považským múzeom v Žiline, Galériou drôtu v Hlohovci a pánom Ladislavom Jurovatým mladším. Je venovaná rodu Jurovatých – Ladislav Jurovatý st. je rodákom z Lúk, jeho syn Ladislav Jurovatý ml., ktorý tvorí aj v Lysej pod Makytou je pokračovateľom tejto tradície. Spoločne s ďalšími umelcami predstavia a priblížia svoje tvorivé zručnosti a prácu, ktorých výsledkom sú originálne výrobky a výtvarné diela. Ich úsilie a tvorivá práca dokazujú, že drotárstvo je v našej tradícii zakorenené dostatočne, len jeho pôvodný zvyčajne úžitkový význam sa presúva k tvorivej práci s materiálom.

Vznik drotárstva na Slovensku sa datuje do 18. storočia. Rozšírilo sa v oblastiach na severo-západnom Slovensku, najmä na Kysuciach a Javorníkoch a na severovýchodnom Slovensku na Spiši. Drotárstvom sa spočiatku vo forme domáckej výroby zaoberali muži, ženy a deti. Z núdze sa z nej postupne vyvinulo vandrovné zamestnanie, ktorému sa venovali už len muži. Začínali s drevenou krošňou na chrbte putovať susednými krajinami a ponúkať svoje služby. Pôvodne príležitostná práca s drôtom začala dostávať znaky remesla, ktoré sa stávalo ich stálym zamestnaním a nadobudlo formu dielenskej výroby, organizovanej manufaktúrnym i priemyselným spôsobom. Z pôvodného opletania a opravovania poškodených a rozbitých hlinených nádob, neskôr drotári začali z drôtu a plechu vyrábať jednoduché úžitkové predmety ako špáralky do fajok, podložky pod hrnce a žehličky, vešiaky, misky, pasce na myši, naberačky, formy na pečenie.

Talentovaní drotári navrhovali a majstrovsky zhotovovali desiatky výrobkov na praktické použitie, originálne predmety z ušľachtilých kovov, čím sa približovali k umeleckému remeslu a výtvarnému prejavu. Bol im vlastný cit pre tvar, priestor i farbu, mali svoj estetický názor a vlastné výrazové prostriedky. Vytvorili jedinečné diela, ktoré ďaleko presiahli hranice Slovenska. Vrcholný rozvoj dosiahlo úžitkové a umelecké drotárstvo v kysuckom a považskom regióne. Významné rody a ich žijúci nositelia drotárskeho umenia: Ladislav JUROVATÝ, Ladislav FAPŠO, Róbert HOZÁK a Juraj ŠERÍK prispeli k tomu, že DROTÁRSTVO bolo v roku 2017 zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Dňa 16. októbra 2018 o 17,00 h. pripravujeme zaujímavé rozprávanie o premietanie filmov o drotárstve s Ladislavom Jurovatým ml. a Mgr. Katarínou Hallonovou.

Výstava potrvá do 16. novembra, otvorená je pondelok – piatok od 9,00 h. – 16,00 h. v priestoroch Považského osvetového strediska na ulici Slovenských partizánov 1132/52 (budova SPŠ). V prípade záujmu škôl alebo väčších skupín, je potrebné sa nahlásiť na tel. čísle: 042 43223574, 0917 787 062.

Zdroj: Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici