Viliam Karas: Najväčší problém sú zlé medziľudské vzťahy

982

Jedným z piatich zvolených poslancov, ktorí nepracovali v zastupiteľstve vo volebnom období 2014-2018, je Ing. Viliam Karas, 55-ročný manažér, ktorý kandidoval ako nezávislý kandidát. Našim čitateľom prezradil niečo viac zo svojho súkromného života:

V každom prípade, každý si svoj súkromný život chráni. Pokiaľ sa uchádzate o verejnú funkciu musíte počítať s určitým obmedzením. Neviem, čo nové by čitateľov zaujímalo. Myslím si, že ma dosť ľudí pozná. Roky som bol stredobodom aj neželanej pozornosti médií. V roku 2015 som pôsobil ako poradca terajšieho primátora a 2 roky aj ako konateľ Mestského bytového podniku s.r.o. Možno niečo súkromne? Snáď to, že dve deti pracujú v zahraničí a dcéra žije a pracuje na Myjave. Doma sme teda ostali s manželkou sami s 10-ročným synom. Čo nebolo doteraz medializované je skutočnosť, že staviame s manželkou dom v Streženiciach. Dúfam, že ho niekedy aj dokončíme. Ak niekoho zaujíma moja súčasná práca, nie je tajomstvom, že vediem malú firmu so zameraním na reklamu a obchod.

Ku ktorej oblasti komunálnej politiky máte najbližšie? V ktorej komisii by ste si priali pracovať?

Celý život sa trápim s číslami. Analýza ekonomických ukazovateľov ako aj štatistické porovnávanie trendov ma celkom baví. Nepasujem sa však za žiadneho ekonomického experta. Pravdou je, že necítim sa dobre v činnostiach, ktorým nerozumiem. Ak ma niekto navrhne a poslanci to akceptujú, prijal by som prácu v ekonomickej komisii. Radšej nepredbiehajme lebo kandidátov je dosť.

Čo považujete za hlavné body vášho programu na najbližšie štyri roky?

Nenazval by som to hlavnými bodmi programu. Jednoducho viac sa zameriam na energetiku mesta reprezentovanú dcérskou spoločnosťou mesta. Cena tepla je háklivá téma a dotýka sa každého. Keďže viem ako sa tvorí, budem pozorne sledovať cenovú politiku mestskej spoločnosti rovnako ako aj plánované investičné akcie.

Prichádzate do poslaneckého zboru s nejakými konkrétnymi návrhmi na riešenie aktuálnych problémov?

V každom prípade ak chcete niečo zmeniť, musíte problematiku dokonale poznať zo všetkých strán. Všeobecne môžem povedať, že nie som spokojný s vecami, ktoré nevyžadujú žiadne veľké investície, ale silnú osvetu a možno aj razantnú represiu. Napr. vybudujeme za tisíce eur krásne presklenné zástavky a dnes sú polepené ošklivými starými inzerátmi a plagátmi. Pozrite sa ako vyzerajú naše odpadové kontajnery! Plno neseparovaného odpadu, tu chýba silná reklamná kampaň, stála osveta, atď. Keď máte otvorené oči, nápady prichádzajú samé.

Ktorý problém nášho mesta považujete za najväčší?

Tak to je jednoduché. Zlé medziľudské a susedské vzťahy, ale na to recept nemám….

Máte blízko k niektorým zvoleným poslancom? Plánujete sa podieľať na organizovanej spolupráci v rámci poslaneckého klubu?

No kluby sú dobrá vec, ale vo vysokej politike. Tu v malom meste to troška zaváňa separáciou vytváraním osobnostných bariér. Uvidíme! Čo sa týka poslancov, nie je dôležité, či mám osobné sympatie k niekomu, ale určite je tu zmes rôznych pováh, kde bude treba robiť isté kompromisy. Ja som na ne pripravený, ale poznám svoje hranice a tie neprekročím. Som v očakávaní ako sa práce chopí nová primátorka. Ako každý, potrebuje na rozbeh určitý čas. S Katarínou Henekovou sme dobrí priatelia, pevne dúfam, že komunálna politika to nepokazí. Ak opadne v poslaneckom zbore podozrievanie a nevraživosť, Púchov môže zažiť úspešné štyri roky.

Otázky kládol S. Flimmel.