Vyšla nová kniha o Púchove

1072

Pri príležitosti 775. výročia prvej písomnej zmienky o Púchove pripravilo občianske združenie Puchovo dedičstvo knihu „Púchov na historických fotografiách“.

Vo štvrtok 6. septembra sa v Divadle Púchov konala vernisáž výstavy starých fotografií mesta Púchov pri príležitosti vydania novej knihy, ktorá je výsledkom niekoľkoročnej práce mladých nadšencov histórie z nášho regiónu. Autorom knihy je bývalý redaktor Púchovských novín a súčasný vysokoškolský učiteľ histórie Mgr. Pavol Makyna, PhD. Graficky knihu spracoval predseda OZ Puchovo dedičstvo Ing. arch. Peter Hrbáček.

Po monografiách o Púchove z rokov 1970 a 2006 je to tretia kniha, ktorá sa zaoberá dejinami Púchova. Na rozdiel od predchádzajúcich publikácií najnovšia kniha obsahuje len málo textu, väčšinu obsahu tvoria dobové fotografie a staré mapy. Kniha obsahuje na viac ako 200 stranách 250 fotografických pohľadov na mesto Púchov zachytených v 19. a 20. storočí. Dielo je rozdelené do 26 kapitol, z ktorých 15 sa zaoberá jednotlivými ulicami mesta, ďalšie kapitoly prinášajú fotografie kostolov, synagógy, Marczibányiho kaštieľa, Rožáku, mostov a ďalších stavieb. Knihu uzatvára historická štúdia o výstavbe železničných tratí a ciest v regióne mesta Púchov.

Na záver vernisáže si väčšina prítomných hostí knihu zakúpila (stojí 25 eur) a dala podpísať jej autorom. Výstava fotografií „Znamenia času“ vo vestibule Divadla Púchov trvá do 1. októbra.

Foto: Slavomír Flimmel