Výsledky regionálneho testovania v Beluši

208

Obec Beluša sa ako najväčšia obec púchovského okresu (pozn. 6.165 obyvateľov) počas uplynulého víkendu 09.01.-10.01.2021 pripojila k mestu Púchov a ôsmim obciam púchovského okresu (Dohňany, Lysá pod Makytou, Streženice, Lednické Rovne, Zubák, Dolná Breznica, Nimnica) a zorganizovala regionálne plošné testovanie Covid-19.

Plošné testovanie v púchovskom okrese sa mohlo uskutočniť na základne obdržania 30 tisíc kusov testov od štátu. Po vzore Trenčína budú pozitívne testovaní občania dodatočne pretestovaní RT- PCR testami, ktoré Púchovu daroval doktor Pavol Čekan.

Obec Beluša vytvorila tri odberové miesta (dve  v budove  telocvične  základnej  školy  a jedno v budove bývalej školskej jedálne). Odberné miesta fungovali v časovom režime od 8.00 – 20.00 hod. s dvomi prestávkami na obed a večeru. Zdravotnú starostlivosť pre zabezpečenie antigénového testovania v obci realizoval poskytovateľ zdravotnej starostlivosti spoločnosť Váš Lekár s.r.o .

Obec zabezpečila administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov z radov zamestnancov OcÚ, dobrovoľných hasičských zborov, ale aj ochotných občanov.

„Testovanie v obci prebehlo bez problémov, počas oboch dní sa netvorili dlhé rady, čakacie doby boli minimálne. Záujem o testovanie prejavili nielen občania Beluše, ale aj z obcí, kde možnosť testovať nemali, napr. Visolaje, Ladce, Mojtín,“ zhodnotil Ján Prekop, starosta obce.

Za oba dni sa v Beluši otestovalo 2.032 občanov, z toho bolo 35 pozitívnych vzoriek (miera pozitivity 1,72%). Otestovať sa dalo 1.620 Belušanov (14 pozitívnych). Mimo obce Beluša pochádzalo 412 vzoriek, z ktorých 21 bolo pozitívnych. Vedenie samosprávy teší, že sa regionálneho testovania zúčastnilo viac občanov ako v novembrovom 3. kole (pozn. 1.699 občanov).

Zdroj: OcÚ Beluša