Výsledky skríningu: Púchov nemusí robiť ďalšie kolo testovania

178

Do skríningového plošného testovania na ochorenie COVID-19 v termíne od 18. do 26. januára sa zapojilo 2.949.017 ľudí. Pozitívny výsledok malo 36.547 z nich, čo predstavuje 1,24 percenta. Premiér Igor Matovič  o tom informoval v stredu 27. januára 2021 po zasadnutí ústredného krízového štábu. Predseda vlády zhodnotil, že oproti minuloročnému celoplošnému testovaniu v novembri sa situácia z hľadiska percenta pozitívnych zhoršila.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta. Oproti predbežným výsledkom by sa teda testovanie nemalo opakovať napríklad v Bratislave a Kežmarku, naopak, druhé kolo má byť vo Zvolene a Dolnom Kubíne. „Táto intervencia bola nevyhnutná a potrebná,“ skonštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Poznamenal, že čísla napriek platnému lockdownu neklesajú. Verí, že efekt testovania sa prejaví aj v poklese počtov ľudí v nemocniciach a mŕtvych.

Celkové výsledky v infografike

Okres Púchov patrí do skupiny okresov s lepšími výsledkami, preto nie je povinný zopakovať plošné testovanie.

Medzi najlepšie okresy priebežne patria Veľký Krtíš, Tvrdošín a Svidník. Okres Púchov mal zistených 0,64% pozitívnych prípadov na koronavírus a patrí k lepším okresom, kde sa nebude musieť opakovať testovanie.

Medzi najhoršími okresmi sú Topoľčany, Levice a Hlohovec, ktoré majú priebežne mieru pozitivity nad dve percentá. Medzi okresy v červenej zóne patrí väčšia časť západného Slovenska. Výnimkou sú len okresy Nitra, Piešťany a Myjava. Zo stredného Slovenska sú červenými Liptovský Mikuláš, Bytča, Brezno, Detva, Poltár a Revúca. Z východného Slovenska sú najpostihnutejšími okresmi zatiaľ Rožňava, Kežmarok, Košice, Košice-okolie, Trebišov, Medzilaborce, Humenné a Snina. 

Premiér vyzval aj ľudí s negatívnym výsledkom, aby boli naďalej opatrní. Poďakoval samosprávam a všetkým zložkám, ktoré pomáhali s organizáciou testovania. Ako priblížil minister vnútra Roman Mikulec, témami zasadnutia Ústredného krízového štábu boli aj možné úpravy COVID automatu, otázka otvárania škôl, spoločný postup členských štátov v boji s pandémiou a novými typmi mutácií nového koronavírusu, ale aj pri súvisiacich témach, ako sú koordinácia voľného pohybu po Európe či očkovacie certifikáty.

Zdroj: minv.sk