Výstava Márie Krajčovej – 25 rokov drotárskej tvorby

230
Foto: FB

Ing. arch. Mária Krajčová je výrazná osobnosť komunity súčasných umeleckých drotárov na Slovensku. Narodila sa v Považskej Bystrici, vyrastala v Púchove a od roku 1990 žije v Žiline.

Mária Krajčová absolvovala Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave. V oblasti umeleckého spracovania drôtu je samouk. Svoju tvorbu verejne prezentuje od roku 1998 doma i v zahraničí (Česko, Poľsko, Maďarsko, Belgicko, Portugalsko, Fínsko, Rakúsko, Nemecko). Úzko spolupracuje s Považským múzeom a Krajským kultúrnym strediskom v Žiline. Pravidelne sa zúčastňuje na stretnutiach drotárskych majstrov v Budatínskom hrade, celoslovenských súťažiach dizajnu Kruhy na vode (ÚĽUV, Bratislava) i na súťažných prehliadkach veľkonočných kraslíc a betlehemov. Príležitostne vedie drotárske kurzy a je spoluautorkou prvej slovenskej metodickej príručky práce s drôtom Drôtovanie s džarkom Markom (Považské múzeum v Žiline, 2003).

Práce Márie Krajčovej sú zastúpené v muzeálnych i súkromných zbierkach na Slovensku, v Čechách, Maďarsku, Nemecku, Anglicku, Francúzsku, Poľsku, Austrálii i v Izraeli. Jej reliéfy a vianočné motívy boli použité na pohľadnici a tzv. obálke prvého dňa (FDC), ktoré vydala Slovenská pošta k emisii poštovej známky „Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“. V roku 2016 jej Považské múzeum udelilo ocenenie Rad zlatých klieští za „mimoriadne rozsiahlu a všestrannú tvorbu vysokej remeselnej a duchovnej úrovne, dôsledné dodržiavanie technologickej čistoty, schopnosť kreatívne a originálne kombinovať tradičné postupy s moderným výtvarným výrazom“.

Výstava „Hľa, Baránok…“, ktorú Márii Krajčovej tento rok zorganizovalo Považské múzeum v Žiline, je venovaná božiemu plánu spasenia človeka. Jej názov je parafrázou zvolania, ktorým Ján Krstiteľ predstavil svetu Ježiša ako Mesiáša po tom, čo ho zazrel prichádzať k rieke Jordán. Drôtené diela tu rozprávajú prastarý biblický príbeh zrodenia nádeje, bezbrehej obety, brutálneho utrpenia, zúfalstva smrti i zázraku zmŕtvychvstania. Tematicky sa viažu k najvýznamnejším kresťanským sviatkom – Vianociam a Veľkej noci. Pozoruhodné sú najmä jej unikátne, drôtom zdobené kraslice a neobyčajné betlehemy. V roku 2021 bol jej Betlehem, umiestnený do škrupinky lieskového orecha, zapísaný do Slovenskej knihy rekordov ako najmenší.

Výstava Márie Krajčovej v Budatínskom hrade potrvá do 29. 6. 2022.

Zdroj: Považské múzeum v Žiline