Zdali sa nám nádherné…

198

Pobyt v telocvični denného centra býva vždy užitočný. Okrem poctivého cvičenia sa cvičenky od pani Šulcovej, ktorá odborne vedie cvičenia, dozvedia mnoho zaujímavých informácií a rád. Ako si doma zacvičiť, ktoré cviky sú na tú, ktorú boľavú časť tela dobré, či čím nahradiť športové náradie a pod.

Po júnovom reštarte denného centra (DC) sa už zasa tešia seniorky na pondelky a štvrtky, kedy sa stretávajú v telocvični. A nie div, že na prvom stretnutí bola posledný júnový štvrtok dopoludnia telocvičňa preplnená cvičenkami. No a práve na tomto po – reštartovom stretnutí použili domácu pomôcku – uterák k svojmu cvičeniu a vyrovnaniu si tela po niekoľkotýždňovej prestávke. Náradie telocvične, ktoré DC zabezpečilo naše mesto, teda v ten deň ešte odpočívalo.

My v DC vieme, že dopriať si pohyb neznamená len v telocvični – ale aj prechádzky. Ideálne na čerstvom vzduchu, niekde v prírode. A tak mnohé z tých, ktoré dopoludnia cvičili v telocvični sa popoludní zúčastnili aj druhej aktivity – turistickej vychádzky na Lachovci v Štepniciach, kde je plno záhrad a ovocia.

No a práve v tom čase v púchovských podmienkach dozrievali čerešne. Nádherné ovocie, ktoré je symbolom leta. Čerešne už tisíce rokov, lákajú ľudí k výdatnému maškrteniu. Keď sme videli tie mohutne košaté stromy a na nich červené plody, dostali sme aj my chuť na maškrtenie. Naša skupina mala šťastie. Pri obzeraní a zastavení sa pri takejto čerešni sme boli pozvané na ochutnanie s podmienkou ak ich dosiahneme. Našiel sa aj ochotný pán Peter, ktorý nám odrezal konáriky, lebo červené plody boli vysoko.

Zostali sme prekvapené. Čerešne boli sladké a šťavnaté, ale len máloktoré. Všetky sme si obrali na ochutnanie. No nebolo to veľké maškrtenie. Väčšia časť z nich bola už na strome hnilá. Tohto ročná úroda bola znehodnotená aj vďaka dlhodobým dažďom, tie zanechali na nich stopy. Pri posedení sme si však zaspievali „Zdali sa nám nádherné…“ Porozprávali sme si o liečebných účinkoch čerešní, o vitamínoch, ktoré obsahujú. O ich spracovaní a upečených dobrotách z nich. Mali sme však radosť aj z kytičiek poľných jahôd, ktoré sme našli na lúkach.

Pri rozlúčke sme si hovorili. Štvrtok sa nám vydaril, pohyb je zdravý. Zacvičili sme si doma, v telocvični – ale nie je nad pohyb na čerstvom vzduchu.

Emília Luhová