Zomrel zakladateľ Matador Group Štefan Rosina

438

Zakladateľ strojárenskej skupiny Matador Group Štefan Rosina zomrel v sobotu 5. 11. 2022 vo veku 90 rokov. Verejnosť o tom informoval spoločnosť Matador Group:

„S hlbokým zármutkom oznamujeme že nás v ranných hodinách dňa 5. novembra 2022 navždy opustil Dr. h.c. Ing. Štefan Rosina starší. Stalo sa tak krátko na to, čo dňa 7. júla 2022 oslávil životné jubileum 90 rokov. Odišiel tak zakladateľ holdingu MATADOR Group, ktorý svoj celý profesný život venoval rozvoju priemyslu na Slovensku, konkrétne pneumatikárskemu a neskôr firmu v dobrej kondícii odovzdal svojim synom a vnúčatám, ktorí firmu úspešne vedú dodnes. Zaslúžil sa o to, aby sa na Slovensku vyrábali pneumatiky svetovej kvality a o to, že firma existuje dodnes aj naďalej zamestnáva tisíce ľudí. V mene celej spoločnosti Matador Group vyjadrujeme rodine úprimnú sústrasť.“

Štefan Rosina nastúpil do gumární v Púchove v roku 1950, keď sa tam rozbiehala výroba pneumatík. Ako bežný zamestnanec bol medzi prvými zamestnancami, postupne sa prepracoval do vedenia firmy. Ako žiak baťovskej školy si Štefan Rosina uvedomoval dôležitosť toho, aby postavil svoje podnikanie na kvalitných ľuďoch a manažéroch. Zároveň si uvedomoval dôležitosť inovácií a sledovania trendov v oblasti strojárenskej výroby.

Dokázal firmu udržať konkurencieschopnú a počas 90. rokov nielen transformovať na popredného slovenského výrobcu pneumatík, ale zároveň položiť základy dnešného Matador Group. Gumárne 1. Mája Púchov, neskôr Gumárne Púchov sa po zmene režimu v roku 1989 pod vedením Štefana Rosinu transformovali na firmu Matador Púchov (po tom, čo česká firma Continental Barum odmietla povoliť používanie mena Barum na produktoch z Púchova). Štefan Rosina svojimi manažérskymi schopnosťami dokázal firmu nielen udržať, ale aj modernizovať a postupne pridávať do skupiny aj strojárenskú výrobu.

Značka MATADOR bola založená v roku 1905. Zlatá éra spoločnosti začala v roku 1950, kedy bol postavený závod na výrobu pneumatík v Púchove. Počas nasledujúcich 50 rokov sa závod stal jedným z najväčších výrobcov pneumatík v strednej a východnej Európe. Rok 2007 bol ďalším významným míľnikom v histórii spoločnosti Matador. Gumárenská divízia spoločnosti bola odpredaná spoločnosti Continental AG. Z gumárenskej výroby sa Matador od tých čias stiahol a transformoval sa na popredného dodávateľa kategórie Tier1 pre automobilový priemysel. Firmu prevzali potomkovia Štefana Rosinu, ktorí ju úspešne riadia dodnes.

Od roku 2013 bol Štefan Rosina čestným občanom mesta Púchov.

Zdroj: Matador Group, foto: S. Flimmel