ZŠ Slovanská v Londýne

331

Začiatok októbra bol pre väčšinu našich deviatakov niečím novým a výnimočným. Dlhoočakávaná exkurzia do srdca Anglicka nabrala reálne kontúry, a tak sa vyzbrojení nadšením a plní očakávaní vydávame na niekoľkodňové spoznávanie Londýna, jedinečnej metropoly, o ktorej sme toľko počuli, učili sa, čítali. Pre mnohých z nás to bol nielen prvý let lietadlom, ale aj reálne spoznanie novej kultúry, jej obyvateľov, pamiatok či domácej „kuchyne“.

Po bezproblémovej ceste vlakom, lietadlom a autobusom prichádzame do príjemného hotela neďaleko legendárneho futbalového štadióna Arsenalu Londýn, kde si vychutnávame zaslúžené chvíľky oddychu. Nasledujúce dva dni sú spojené s plánovaným vyplnením nášho programu. Londýnske metro, ktorého korene vzniku siahajú až do 19.storočia, je našim skvelým pomocníkom, a tak sa rýchlo presúvame k jednotlivým zastávkam.

Návšteva Buckinghamského paláca spojená s oddychom v St. James Parku očarila každého z nás, hoci sa nám nepodarilo uvidieť nikoho z britskej kráľovskej rodiny. Postupne sme sa pokochali pohľadom na Westminsterské opátstvo, miestom posledného odpočinku kráľov a osobností ako Sir Isaac Newton či Charles Darwin. Nezabudnuteľnými boli Big Ben so svojím 13-tonovým zvonom, či Londýnske oko, ktoré naraz dokáže uniesť až 800 osôb. Trafalgarské námestie v strede s Nelsonovým stĺpom, obklopeným fontánami a sochami levov nás uviedlo do londýnskej National Gallery, kde sme si nenechali možnosť na vlastné oči vidieť obraz Slnečnice od slávneho Van Gogha, ktorého cena je niekoľko desiatok miliónov dolárov. Ojedinelým miestom oddychu, na ktoré sa tešili najmä dievčatá, bola Oxford Street – miesto nákupov a jedna z najväčších obchodných ulíc na svete. A Londýnsky most Tower Bridge, ktorého ramená sa v súčasnosti ročne otvoria viac ako päťstokrát, sa stal zas pre nás miestom pre robenie nezabudnuteľných fotografií…

Tých niekoľko dní, ako aj cesta domov, ubehli veľmi rýchlo. Avšak lietadla sa už nikto z nás nebál a londýnskym metrom by sa už vedel prepraviť každý sám. Správne unavení, no plní dojmov z posledných dní na pulzujúce mesto, v ktorom sme stretli príslušníka snáď každej národnosti, sme sa tešili na návrat domov. Nielen spokojní, ale najmä bohatší o skúsenosti a poznanie, ktoré nám nedá žiadna kniha.

Štefan Hupka