#ALLFORJAN

436

„Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.“ Edmund Burke

21.2.2021 sme si pripomenuli tretie výročie brutálnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vraždy, ktorá naplnila námestia po celom Slovensku.

Dňa 26.2.2018 sa celá krajina prebudila do republiky, v ktorej bol pre svoju novinársku činnosť zavraždený investigatívny novinár portálu Aktuality.sk. S niečím takým sme sa v ére samostatnosti Slovenska ešte nestretli. Vražda, frustrácia verejnosti z káuz ľudí blízkych vládnej strane, ako aj mnohé chyby vo vyšetrovaní vyústili do občianskej nespokojnosti a 9.3.2018 sa uskutočnil prvý protest proti vtedajšej vládnej garnitúre. Išlo o najväčší protest od novembra 1989.

Ľudia sa pokojne zhromažďovali vo veľkom počte každý piatok a žiadali predčasné voľby.  Niečo, čo sme si dovtedy nevedeli ani predstaviť, sa stalo skutočnosťou. Protesty priniesli odstupy Róberta Kaliňáka, Róberta Fica, ale aj Tibora Gašpara z ich funkcií. Uliciam to však nestačilo a jedinou možnou alternatívou na upokojenie situácie boli predčasné voľby. Tých sme sa nedočkali, a tak sa vymenovaná „nová“ vláda na čele s Petrom Pellegrinim udržala pri moci až do vymenovania riadnych volieb.

Po dvanástich rokoch vlády SMERU-SD si občania vo voľbách zvolili novú vládnu koalíciu. Následne sa verejnosť stala svedkom masívneho vyšetrovania a zatýkania mnohých vplyvných a dovtedy nedotknuteľných kontroverzných podnikateľov, prokurátorov, sudcov… A tak sú kauzy, o ktorých písal aj Ján Kuciak, v procese vyšetrovania.

Ubehli tri roky a  nebyť pandémie, opäť by sme sa stretli na námestiach, aby sme si pripomenuli smutné tretie výročie smrti dvoch mladých a nevinných ľudí. Špecializovaný trestný súd rozhodol v kauze Kuciak o vine troch páchateľov, no oslobodil Mariána Kočnera spolu s Alenou Zsuzsovou. Prokurátor sa voči rozsudku súdu odvolal a prípad teraz poputuje na najvyšší súd.

Slovenská verejnosť od februára 2018 žiada slušné Slovensko. Naše dejiny nám dosvedčujú, že nesmieme ako občania poľaviť a za demokraciu sa musíme postaviť. Ján a Martina dodali mnohým ľuďom odvahu žiadať to, na čo majú právo. Spravodlivú a slušnú krajinu a predstaviteľov, ktorí budú ich požiadavky napĺňať. Pred rokom 2018 väčšina z nás týchto dvoch mladých ľudí nepoznala, no som si istá, že na nich už nezabudneme. 

Viktória Škulaňová, septima, Gymnázium Púchov  

(Text vyšiel 9.3.2021 v študentskej prílohe Púchovských novín GYMPSY)