Polícia doporučuje: VYTOČ SVOJHO PODVODNÍKA

185

POLÍCIA SPÚŠŤA NOVÚ KAMPAŇ ZAMERANÚ NA ONLINE PODVODY

Policajný zbor pokračuje v preventívnych aktivitách a na svojich sociálnych sieťach spúšťa novú kampaň „Vytoč svojho podvodníka”. Hlavným cieľom kampane je aktívna účasť verejnosti a prehĺbenie všeobecného povedomia o hrozbe internetových podvodov.

Polícia ponúka občanom možnosť zaslania vysmievajúceho obrázku každému podvodníkovi, ktorý ich osloví na internete. Obsah odkazu je jednoznačný – dať najavo, že mu na jeho podvod neskočia, ale ho vytočia.

CHCEME DEMOTIVOVAŤ PODVODNÍKOV AJ VĎAKA VAŠEJ POMOCI

Policajný zbor od takejto netradičnej kampane očakáva nielen možnú demotiváciu podvodníkov, ktorí budú zahltení posmešnými obrázkami od množstva občanov, ale aj zvýšenie povedomia verejnosti o hrozbe online podvodov. Vtipná, odľahčená a netradičná preventívna kampaň z dielne bezpečnostnej zložky má potenciál osloviť široké publikum.

Obrázok, ktorý si polícia pripravila, má dve verzie. Slovenskú „Mňa neoklameš“ znázorňuje šašo, poukazujúci na smiešne praktiky podvodníkov. Tým, že ho potenciálna obeť pošle priamo podvodníkovi, vysmeje sa mu do tváre. Na obrázku sa takisto nachádza logo polície, a to preto, aby podvodník vedel, že dotyčná osoba nahlási jeho pokus o vylákanie peňazí priamo polícii na jej sociálnych sieťach alebo osobne.

ANGLICKÚ VERZIU NÁJDETE V KOMENTÁROCH

Polícia si pripravila aj anglickú verziu obrázku, a to práve z dôvodu, že mnoho z podvodníkov nepochádza priamo zo Slovenskej republiky. Verejnosť neraz oslovujú klamári vydávajúci sa za amerických vojakov alebo iní podvodníci, tváriaci sa ako zdravotne znevýhodnení, darcovia svojho miliónového majetku či záujemcovia o ponúkaný tovar. Anglický výraz „Don’t even try” má za cieľ podvodníkovi povedať, nech sa o podvod ani len nepokúša.

ULOŽTE SI LOGO KAMPANE

Polícia ponúka občanom možnosť uloženia loga kampane  “Vytoč svojho podvodníka” do svojich zariadení a v prípade, že ich osloví takáto osoba, aby jej daný obrázok aj poslali.

Téma internetových podvodov je na neustálom vzostupe. Samozrejme, že pre políciu nie sú hranice štátov prekážkou, no online podvodníci sa nachádzajú aj v ďalekých krajinách, kde si spolupráca na vyriešení takéhoto druhu trestnej činnosti neraz vyžaduje dlhší čas.

O to väčší význam majú preventívne kampane, ktoré sú najúčinnejšou formou, ako bojovať proti masovým podvodom. V prípade domácich podvodníkov verejnosti odporúčame s dôverou obrátiť sa na najbližší policajný útvar so všetkými dôkazmi. Ak je poškodených viac, tzv. hromadné trestné oznámenie môže byť len nápomocné.

Polícia v rámci kampane „Vytoč svojho podvodníka” žiada verejnosť, aby pokračovala v posielaní snímok obrazoviek z komunikácií s podvodníkmi sociálnym účtom polície, ako to robí aj dnes. Takéto snímky s odoslaným obrázkom kampane bude Policajný zbor zverejňovať na svojich sociálnych sieťach ako formu prevencie a včasného varovania. Občania môžu naďalej využívať na priamy kontakt s políciou stránky www.facebook.com/policiaslovakia (Polícia Slovenskej republiky) a www.facebook.com/hoaxpz.

PZ SR