Polícia informuje

249

Autovraky v Záskalí
Hliadka mestskej polície preverovala telefonické oznámenie o vrakoch parkujúcich v púchovskej časti Záskalie. Hliadka po príchode na miesto našla dva autovraky – Škodu Felicia Pic Up bielej farby a Ladu 2105 modrošedej farby. Mestskí policajti urobili z miesta fotodokumentáciu, prípad je v riešení.

Zatúlal sa…
Hliadka mestskej polícia odchytila na Štefánikovej ulici voľne sa pohybujúceho psa stredného vzrastu. Prostredníctvom čipu a centrálneho registra spoločenských zvierat našli mestskí policajti majiteľa a psa mu vrátili. Priestupok proti všeobecne záväznému nariadeniu mesta potrestali pätnásťeurovou pokutou.

Polícia rieši antirúškara
Hliadka mestskej polície riešila nerešpektovanie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vydaného z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19. Púchovčan nerešpektoval nariadenie o povinnosti mať na verejnosti v exteriéroch prekryté horné dýchacie cesty. Muža bez použitia donucovacích prostriedkov predviedli na oddelenie mestskej polície, kde zistili jeho totožnosť. Asi po polhodine ho prepustili, prípad je však stále v riešení.

Pomohli…
Hliadka mestskej polície preverovala oznámenie o neznámom mužovi, ktorý ležal pri bicykli na autobusovej zastávke na Ulici 1. mája. Muž informoval, že nechce ošetrenie. Mestskí policajti mužovi pomohli dostať sa do bytu a počkali na príchod hliadky Obvodného oddelenia Policajného zboru.

Zostal smädný…
Púchovskí mestskí policajti zasahovali na základe telefonického oznámenia čašníčky jedného z pohostinstiev na Štefánikovej ulici. V pohostinstve bol neznámy muž, ktorý ho odmietal opustiť, pretože čašníčka mu nechcela predať alkoholické nápoje. Hliadka po zistení totožnosti muža z pohostinstva vykázala.

Peniaze chcela vrátiť, nemala kde
Na oddelenie mestskej polície prijali telefonické oznámenie ženy, ktorá informovala, že na bankomate jedného z bankových ústavov našla finančnú hotovosť vo výške 100 eur. Žena nemohla peniaze odovzdať do banky, pretože tá bola až do odvolania zatvorená. Mestskí policajti preto ženu odviezli na Obvodné oddelenie Policajného zboru v Púchove, keďže žena nebola mobilná.

Za vrak bude pykať
Mestskí policajti preverovali telefonické oznámenie, podľa ktorého bol na Zábrehu vrak osobného motorového vozidla Škoda Felícia zelenej farby. Vozidlo malo prepadnutú technickú kontrolu. Mestskí policajti zistili majiteľa vozidla a informovala ho, že sa dopustil priestupku proti všeobecne záväznému nariadeniu mesta. Priestupok je v riešení.

Popíjali pred školou
Hliadka mestskej polície zasahovala na základe telefonického oznámenia pred Základnou školou Komenského, kde sa mala zdržiavať hlučná mládež. Hliadka na mieste našla dve osoby, ktoré na verejnom priestranstve konzumovali alkoholické nápoje. Mestskí policajti vyriešili priestupok napomenutím a dvojicu z miesta vykázali.

Od januára zomreli pri dopravných nehodách v okrese Púchov štyria ľudia
Od začiatku roka do konca októbra sa na cestách Púchovského okresu stalo 51 dopravných nehôd, čo je o 29 menej, ako v rovnakom období minulého roku. I keď počet dopravných nehôd medziročne rapídne klesol, následky sú tragickejšie ako v rovnakom období minulého roku. Kým v roku 2019 si cesty Púchovského okresu nevyžiadali žiadny ľudský život, v tomto roku zomreli pri dopravných nehodách v Púchovskom okrese za prvých desať mesiacov už štyri ľudské životy. Ťažké zranenia utrpelo tento rok pri dopravných nehodách v okrese Púchov 11 osôb, čo je rovnaký počet ako v minulom roku. Ľahko sa zranilo 25 osôb (medziročný nárast o dvoch).
Alarmujúci je zvyšujúci sa počet dopravných nehôd, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu. Kým v prvých desiatich mesiacoch minulého roku asistoval v Púchovskom okrese pri dopravných nehodách alkohol v šiestich prípadoch, v tomto roku už alkohol asistoval pri jedenástich dopravných nehodách.
Za obdobie od 1. januára 2020 do 31. októbra 2020 došlo na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja k 927 dopravným nehodám (medziročný pokles o 215), z toho s následkom na zdraví bolo 377 dopravných nehôd (-76). Pri dopravných nehodách prišlo o život 26 osôb, čo je o štyri viac, ako v rovnakom období minulého roku. Ťažké zranenia utrpelo 57 osôb (medziročný pokles o 20) a 376 osôb utrpelo ľahké zranenia (-89). Pri dopravných nehodách došlo k usmrteniu 10 vodičov osobného automobilu, troch spolujazdcov v osobnom automobile, dvoch vodičov nákladného automobilu, šiestich vodičov motocykla, jedného spolujazdca na motocykli, troch cyklistov a jedného chodca.
Alarmujúci trend požívania alkoholu pred jazdou sa potvrdil aj na krajskej úrovni. Kým v prvých desiatich mesiacoch minulého roku zavinili vodiči pod vplyvom alkoholu v Trenčianskom kraji 25 dopravných nehôd, v tomto roku už ich počet dosiahol 32. Z hľadiska územnosprávneho členenia bolo najviac dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu zaznamenaných v okrese Prievidza (32 dopravných nehôd, +7), Trenčín (22 dopravných nehôd, -7) a Nové Mesto nad Váhom (15 dopravných nehôd, -4). Nárast v počte dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu bol zaznamenaný na území okresov Prievidza (32 dopravných nehôd, +7), Púchov (11 dopravných nehôd, +5) a Myjava (7 dopravných nehôd, +1).
Z pohľadu dní v týždni bolo za obdobie od 1. januára 2020 do 31. októbra 2020 najviac dopravných nehôd zaznamenaných v piatok (154 dopravných nehôd, -21), v stredu (146 dopravných nehôd, -25) a v sobotu (140 dopravných nehôd, -25). V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 je zaznamenaný pokles počtu dopravných nehôd každý deň v týždni.
Z pohľadu zavinenia dopravných nehôd vyplýva, že za prvých desať mesiacov tohto roku najviac dopravných nehôd zavinili vodiči motorových vozidiel v počte 825 dopravných nehôd (-197). Vodičmi nemotorového vozidla bolo zavinených 51 dopravných nehôd (-1), z toho deťmi 12 dopravných nehôd (+7). Chodcami bolo zavinených 15 dopravných nehôd (-7), z toho deťmi 5 dopravných nehôd (-2).

Zdroj: MsP Púchov, KR PZ Trenčín