Represia s prevenciou priniesli výsledky

90

Zvýšený počet smrteľných dopravných nehôd spôsobených vodičmi v júni tohto roku priniesol na začiatku letnej sezóny viacero nekompromisných opatrení polície. Represívne opatrenia s nulovou toleranciou voči nezodpovedným vodičom v kombinácii s prevenciou, majú pozitívne výsledky: dopravné nehody počas leta klesli; výsledky štatistík sú najlepšie za posledných päť rokov.

Intenzívnejšie cestovanie počas dovolenkovej sezóny a uvoľnená atmosféra sa počas leta podpisujú pod zvýšený počet dopravných nehôd, zvlášť pod vplyvom alkoholu. Rizikoví sú pritom najmä mladí vodiči do 24 rokov, ktorí v lete nemusia čakať na víkend, aby sa mohli neviazane zabávať. „Letná dovolenková sezóna je poznačená nárastom dopravných nehôd,“ hovorí plk. Ján Ignaták, zástupca riaditeľa Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru: „Štatistiky na konci leta nás však tento rok potešili. Celkový počet dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel klesol oproti minulému letu o 9 %. Nehody pod vplyvom alkoholu dokonca až o 20 %. Veríme, že pod dobré výsledky sa podpísala kombinácia našich represívnych opatrení voči nezodpovedným vodičom, s preventívnym aktivitami, ktorých cieľom bolo pozitívne motivovať účastníkov cestnej premávky správať sa za volantom slušne a ohľaduplne.“ Polícia počas leta zvýšila počet hliadok na cestách, ktoré sa zameriavali hlavne na kontrolu spôsobu jazdy, rýchlosti a alkoholu za volantom. Väčšiu pozornosť venovala tiež agresívnym a arogantným vodičom a využívala hornú hranicu sadzieb pokút.

AJ PREVENTÍVNE AKTIVITY ZAVÁŽIA

Popri represívnych opatreniach polície voči nezodpovedným vodičom pokračovali už ôsmy rok intenzívne preventívne aktivity polície so Slovenským združením výrobcov piva a sladu. Keďže zvýšený počet dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu je počas leta spôsobený práve mladými ľuďmi, zaostrené bolo na návštevníkov letných hudobných festivalov. „Podobne ako minulý rok, okrem informačnej kampane na sociálnych sieťach, v médiách a prostredníctvom dopravného servisu Zelenej vlny, dohliadalo viac ako 200 policajtov na bezpečnosť na cestách v okresoch, kde sa práve konali najväčšie festivaly. Policajné hliadky skontrolovali 1.059 vodičov, z ktorých nafúkalo len 10 (1%). Štyria z nich boli vo veku 18 – 24 rokov,“ spresňuje preventívne aktivity Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia piva a sladu: „Najnovšie výsledky nehodovosti potešili aj nás. Počas konania najväčších letných hudobných festivalov sa v ich okolí nestala ani jedna nehoda pod vplyvom alkoholu.“

PODCEŇOVANIE ZOSTATKOVÉHO ALKOHOLU

Štatistiky taktiež potvrdzujú, že vodiči majú tendenciu podceňovať zostatkový alkohol. Preto sa tento rok na festivale Uprising uskutočnil nový spoločný pilotný projekt pivovarníkov, Oddelenia bezpečnosti cestnej premávky MDV SR (BECEP) a Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Od odborníčok z oblasti verejného zdravotníctva sa návštevníci festivalu mali možnosť dozvedieť viac o vplyve alkoholu na ľudský organizmus, napríklad pomocou „opileckých“ okuliarov, ktoré simulovali 2 promile alkoholu. Tým, ktorí si neboli istí, či už vytriezveli, zmerali certifikovaným meračom alkoholu koncentráciu alkoholu v dychu. „Väčšina návštevníkov, ktorí sa zastavili pri našom stane, boli práve mladí ľudia vo veku do 25 rokov,“ hovorí MUDr. Janette Stamova, z Odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave: „Do testu kontroly alkoholu v dychu sa zapojilo takmer 90 ľudí. Podstatné je, že viac ako štvrtine (27 %) z tých, ktorí neočakávali, že nafúkajú, bol nameraný alkohol v dychu.“

Keďže zostatkový alkohol zostáva problémom slovenských vodičov, polícia, pivovarníci, BECEP a ÚVZ SR sa dohodli, že budú tejto téme naďalej venovať veľkú pozornosť.

Zdroj: ÚVZ SR, foto pixabay.com.