Martina Moravcová: Správny plavec? Musí mať trošku talentu, ale v prvom rade na to musí mať hlavu

984

O tom, že je Martina Moravcová historicky najúspešnejšou slovenskou plavkyňou (držiteľkou  dvoch olympijských medailí) , nepochybuje snáď nik. O to väčší rozruch vzbudila informácia, že by sa mala objaviť v Púchove na detských plaveckých pretekoch aj so svojou dcérou Karolínou a mamou Darinou, ktoré sa uskutočnili ako v poradí už 16. ročník Memoriálu Pavla Vajdu v sobotu 18. júna. Nelenili sme a zatiaľ prvotnú informáciu sme si overili priamo u nej. Martina zareagovala obratom a informáciu nám potvrdila. Na pretekoch v púchovskej plavárni bola, takpovediac, za hviezdu, ktorá ochotne vyhovela nielen našej žiadosti o krátky rozhovor a fototermín. Prosby a žiadosti o spoločné foto, ale podchvíľou neodmietala ani  pretekajúcemu plavcovi, trénerovi, rodičovi – proste žiadnemu fanúšikovi. 

Prečo ste dnes navštívili púchovský Memoriál Pavla Vajdu?
Moja dcéra sa zúčastnila dnešného preteku. Zároveň sú to pre ňu vlastne prvé preteky vôbec. A je to veľmi milé, že aj takéto malé deti môžu pretekať.

Ako to s ňou ako mama prežívate? V ktorých disciplínach súťaží?
Podľa veku patrí medzi najmladšie pretekárky (6 rokov, pozn. autoriek), preto súťaží spolu s inými deťmi v príslušnej kategórií. Plávajú len 25-metrové trate a okrem motýlika všetky spôsoby – kraul, znak i prsia.

Možno zopár slov smerom k organizátorom na adresu podujatia…
Je to príjemné a naozaj veľmi pekné podujatie. Pozerám, že sa ho zúčastnilo veľa detí aj s rodičmi a tým pádom vytvárajú veľmi dobrú atmosféru.

Čomu sa momentálne venujete?
V prvom rade vlastným deťom, keďže sú ešte malé. Môj mladší syn má len dva roky. Popri výchove a starostlivosti o deti občas trochu trénujem. V lete, keď som tu na Slovensku, vediem letný plavecký kemp pre pretekárov a staršie deti.

Organizujete ho aj tento rok?
Áno, už to bude siedmy ročník, ale tento rok je po prvýkrát v novom rezorte v Čilistove (okres Šamorín). Presúvame sa z Piesťan práve tam.

Čo by mal mať podľa vás správny plavec?
Správny plavec by mal mať z každého rožku trošku alebo veľa (smiech). Samozrejme, že to musí byť súzvuk dobrých vlastností plavca a človeka. Musí mať trošku talentu, ale v prvom rade musí mať na to hlavu. Musí vedieť rozmýšlať a mať ctižiadosť, ochotu trénovať a tvrdo na sebe pracovať.

Na tomto podujatí ste takpovediach za hviezdu. Aké pocity prežívate pri pohľade na deti, ktoré s plávaním ešte len začínaju?
Samozrejme, že to človeka vráti do tých detských čias, aj keď ja si už ani nespomínam, aké to vlastne v mojom prípade bolo. Pripomínajú mi to len nejaké videozáznamy, respektívne fotky, ale v konečnom dôsledku sú to veľmi milé spomienky.

Akým spôsobom motivujete svoju dcéru? Pri trénovaní tlačíte na pílu alebo tomu nechávate voľnejší priebeh?
Striedam to. Samozrejme, deti chcú niekedy robiť niečo iné, ale určitá disciplína musí byť. Nie vždy dcéru do toho úplne tlačím. Má svoju vôľu, ale je ešte veľmi malá. Nedávno mala len šesť rokov a preto sa snažím pristupovať, vzhľadom na jej vek, k plávaniu adekvátne. Na tréningy chodí jedenkrát do týždňa. Určite to v tomto ohľade nepreháňame. Snažíme sa, aby bola zachovaná postupnosť, a aby ju to bavilo, aj keď bude mať, povedzme, 12 alebo 13 rokov.

Žijete v Amerike. Sledujete plavecké dianie na Slovensku?
Samozrejme, že sledujem. Richard Nagy je v súčastnosti náš top plavec, ktorý predviedol fantastický výkon na nedávnych Majstrovstvách Európy, kde získal striebornú medailu. Dúfam, že zamúti vody aj v Riu na olympijskych hrách už o pár týždňov. Podarilo sa mu to dokonca aj v diaľkovom plávaní, takže bude striedať aj bazén, aj otvorenú vodu, ktorá je preňho novinkou. Myslím si, že sa môže umiestniť a niečo dokázať práve na otvorenej vode.

Zhovárali sa Barbora Krchňavá a Tatiana Moravcová