Útok na verejného činiteľa
Na požiadanie stálej služby Obvodného oddelenia Policajného zboru v Púchove zasahovala hliadka mestskej polície na Pribinovej ulici. Hliadka preverovala telefonické oznámenie ženy, podľa ktorého muž, ktorý nemal v byte ani trvalé bydlisko, robil majiteľke bytu schválnosti. Muž bol zamknutý v izbe za dverami bez kľučiek. Po opakovanej výzve policajtov, aby preukázal svoju totožnosť, muž pootvoril dvere a začal mestským policajtom nadávať a bol agresívny. Následne neúspešne zaútočil na príslušníka MsP Púchov ručným svietidlom s paralyzérom, a vzápätí ho udrel baterkou po ľavej vrchnej časti hlavy, čím mu bolo spôsobené povrchové zranenie. Agresívny muž v útoku pokračoval. Mestský policajt mu zabránil v pokračovaní útoku, v sebaobrane mu rozbil ručné svietidlo. Následne hliadka voči mužovi použila hmaty, chvaty a putá. Následne muža predviedli na oddelenie mestskej polície, kde muža pre podozrenie z prečinu útoku na verejného činiteľa odovzdali hliadke štátnej polície. V dychu mu namerali asi 0,8 promile alkoholu. Muž nebol zranený, ani nežiadal o lekárske ošetrenie. Muža si následne prevzala hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru v Púchove. Môže očakávať obvinenie z prečinu útoku na verejného činiteľa.
Nevládal chodiť…
Púchovskí mestskí policajti zasahovali na základe telefonického oznámenia v byte na Mudroňovej ulici, kde v byte na piatom poschodí ležal na zemi muž. Invalid so zníženou pohybovou schopnosťou nebol schopný sám sa posadiť na invalidný vozík. Hliadka mestskej polície mu pomohla posadiť sa do invalidného vozíka. Muž nebol pod vplyvom alkoholu ani nemal viditeľné zranenia. Muž mestských policajtov informoval, že už sa skoro nie je schopný sám o seba postarať a preto požiadal, aby hliadka v jeho mene kontaktovala pracovníčky oddelenia sociálnych vecí Mestského úradu Púchov. Mestskí policajti o udalosti informovali mailom oddelenie sociálnej starostlivosti.
Porezal si zápästie
Mestských policajtov požiadala o pomoc operátorka tiesňovej linky 112. Potrebovala zistiť polohu muža, ktorý si mal porezať zápästia. Pri jednom z púchovských pohostinstiev našla hliadka muža, ktorý prípad oznámil. Hliadku informoval, že išiel na ryby a pod mostom našiel neznámeho muža, ktorý ho požiadal, aby privolal záchranku, pretože si porezal zápästie. Zranený muž z Púchova operátorku informoval, že si podrezal žily, lebo v hlave počuje rôzne hlasy. Muž sa priznal, že užil pervitín. Ranu na zápästí si podľa vlastných slov spôsobil odlamovacím nožom, rana už nekrvácala. Mestskí policajti zostali pri mužovi až do príchodu zdravotných záchranárov. Tí mu najskôr ranu ošetrili a vzhľadom na okolnosti zranenia ho previezli na interné oddelenie Nemocnice
s poliklinikou v Považskej Bystrici.
Odporúčania hasičov počas vykurovacej sezóny
S príchodom chladného počasia sa začína vykurovacie obdobie a s ním aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Počas tohto obdobia hasiči už tradične evidujú zvýšený počet výjazdov k požiarom rodinných domov resp. k požiarom v bytovom fonde.
Za uplynulých 8 mesiacov tohto roka nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov spôsobila až 393 požiarov, ktoré si vyžiadali 4 zranené osoby. Celková škoda spôsobená požiarmi sa vyšplhala na viac ako 880-tisíc eur. Najčastejšími príčinami vzniku požiarov tohto typu sú nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha alebo zlý technický stav vykurovacích telies. Okrem spomenutého do popredia vystupuje i nedbalosť
a neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavinami či žeravým popolom. Dlhoročné štatistiky poukazujú, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je práve nevyhovujúci stav vykurovacích telies. Hasiči za účelom eliminácie požiarov v obytných domoch a iných objektoch odporúčajú skontrolovať stav vykurovacích telies ešte pred ich použitím, inštalovať ich podľa návodu výrobcu, dbať na ich kontrolu počas prevádzky, vysypávať popol do nehorľavých nádob a dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín, plynov a pod.
Odporúčania počas vykurovacej sezóny:
• Vykurovať správnym palivom: do kotlov, kachlí a krbov patrí len určené palivo. Spaľovaním domáceho odpadu, plastov a iných vysoko horľavých látok sa zvyšuje riziko vzniku požiaru a súčasne dochádza k znečisteniu ovzdušia.
• Zabezpečovať pravidelné čistenie a kontrolu komínov: zabezpečiť odborné preskúšanie komínov osobami s odbornou spôsobilosťou. Za celkový technický stav a údržbu komínov zodpovedajú majitelia sami, a preto sú povinní zabezpečovať pravidelné čistenia a kontroly. Pri kontrole vykurovacích telies je vhodné v prvom rade zamerať svoju pozornosť na stavebné prevedenie, funkčnosť, či nedošlo k prehoreniu materiálu a jeho následnému poškodeniu. Pri plynových spotrebičoch je vhodné orientovať svoju pozornosť na čistotu komínových prieduchov, na zabezpečenie dobrého ťahu komína a dodržiavať revízne prehliadky, aby nedošlo k úniku plynu do okolia.
• Správne uskladňovať palivo: v tesnej blízkosti kotlov, kachlí a krbov nesmú byť uložené žiadne horľavé látky. Odletené žeravé častice pri kúrení môžu spôsobiť požiar.
Zdroj: MsP Púchov, Prezídium HaZZ