Búrka od Folklórneho Púchova neodradila

540

Nedeľa popoludní patrila na pešej zóne v Púchove folklóru. Uskutočnil sa už 34. ročník festivalu Folklórny Púchov, ktorý okrem tradičnej hymny „Tí záriecké zvony prekrásne zvonia“ otvorila aj lokálna búrka.

 Počasie v úvode zaskočilo

Po spomínanej hymne v prevedení Ľudovej hudby Váh zazneli z pódia aj fujary trombity folklórnej skupiny Javorník z Lúk. To sa už pod výklenkami polyfunkčných bytoviek tlačilo z oboch strán pešej zóny niekoľko stoviek divákov. Našli sa aj takí, ktorým dážď neprekážal, a sadli si na lavičku pred javisko. „Tento rok sa spojili sily z hora a presne o 16.00 začalo pršať, hoci dovtedy bolo pekne. O 11.00 sme sa po porade s vedúcimi súborov rozhodli, kde festival bude, aby sme to vedeli technicky zrealizovať. Keďže vtedy bolo krásne počasie rozhodli sme sa, že Folklórny Púchov bude na pešej zóne a nie v Divadle,“ povedala nám vedúca Domu kultúry Milada Vargová a s nádejou dodala: „Prostredníctvom zvukárov sledujeme počasie cez družicu a podľa záberov by mala táto búrka skončiť do pol hodiny.“  Na javisku sa v úvode vystriedal domáci detský folklórny súbor Púchovček a súbor dospievajúcich Biela voda s detskými ľudovými hudbami Lachovček. Na krajoch stojaci diváci postupne našli odvahu a presunuli sa na lavičky pred pódium, hoci nad hlavami ešte držali dáždniky. Kým detské súbory dotancovali a zahrali 4 najnovšie choreografie z programu „Ako zrnko maku“ odpremiérované pri príležitosti Dňa matiek, počasie sa umúdrilo a prianie všetkých sa vyplnilo – prestalo pršať.

titulka_7361

Od východných hraníc až na Moravu

O prebiehajúcom folklórnom programe nám viac povedala Vargová: „Súčasný ročník domáceho folklórneho festivalu by som nazvala „udržiavacím“, a to v zmysle, že sa ho snažíme držať v tradičnom programovom rámci a nič na ňom nemeniť, pretože sa blíži okrúhlejší 35. ročník. Naplnili sme fakt, že Folklórny Púchov je žatvou toho najlepšieho z domácich súborov, vždy pozývame niekoho aj zo susedov – tentokrát je to folklórna skupina Podžiaran z Papradna. Tiež sa snažíme ísť aj cez hranice i prostredníctvom výmeny, a tak sme zavolali folklórny súbor Vsacan zo Vsetína. Tradične sa snažíme osloviť aj hosťa, ktorý nepochádza z nášho regiónu a predstavuje folklór Slovenska, a preto sme tento rok vsadili na folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice.“ Na pešej zóne bolo vidieť, že zlé počasie a dobrá nálada všetkých divákov i účinkujúcich zomkli, a po daždi si ju udržali do konca celého podujatia. Ľudové tance a choreografie striedali na pódiu známe i menej známe piesne, ľudia si pospevovali alebo poklepkávali nohou. Tanečníkov a hudobníkov odmenili vždy potleskom. Takýmto spôsobom sa na javisku vystriedali tradície od výchovných hraníc Slovenska až po Moravu. „O budúcom ročníku ešte nemôžem veľa prezrádzať, pretože to závisí od veľmi veľa okolností, no chceli by sme od ďalšieho ročníka dať Folklórnemu Púchovu nový formát,“ napovedala niečo o budúcnosti tradičného folklórneho festivalu v Púchove Vargová.

IMG_7350

-pam-