Estetika verzus kvalita

575

Možno, že viacerým z vás sa stalo to, čo aj mne: že aj najlepší úmysel či zámer nedopadol tak, ako sme si to predstavovali, resp. nepriniesol výsledok aký sme si priali…

Raz darmo, človek je tvor omylný. Toto konštatovanie možno platí aj v prípade budovania nový komunikácií či modernizácií pôvodných ciest v Púchove. Platí to aj o ceste vo Dvoroch, ako aj na Štefánikovej ulici pred Divadlom. Možno, že navrhovatelia a realizátori ich zhotovovania mali snahu vybudovať také cesty, ktoré doteraz v našom meste neboli. Možno chceli, aby pôsobili na občanov svojou estetikou, čo malo platiť aj pre užívateľov – majiteľov osobných áut autobusov, ale aj zásobovacích a prechádzajúcich nákladných vozidiel.

Lenže estetično sem – estetično tam, pokiaľ je kvalita na „vedľajšej koľaji“. A tak už aj napriek vykonaným opravám sa kvalita v danom prípade akosi nedostavila. Možno sa o tom každodenne presvedčiť v oboch prípadoch na mieste. Mnohí občania daný stav nielen kritizujú, ale navrhujú nekvalitné úseky týchto ciest nahradiť asfaltovým alebo betónovým kobercom. Lenže aj tieto riešenia majú svoje mínusy. Dôkazov pre toto tvrdenie je aj v Púchove viac než dosť – sú to rôzne veľké mláky vody po dažďoch, ktoré sa nedokážu vliať do kanálových vpustov.

Danú situáciu pozná aj mestský úrad, a to nielen odbor dopravy a odbor výstavby, ale aj samotná pani primátorka Katarína Heneková, ktorá už avizovala potrebu tento stav riešiť. Chcem pripomenúť, že nielen vo svete, ale aj na Slovensku, sú už niektoré mestá, ktoré pri pokladaní nových kobercov ciest používajú nové materiály a novú technológiu. Na rozdiel od asfaltového či betónového povrchu použitý nový materiál je priepustný, aby voda mohla presakovať do podložia ciest a do pôdy a zbytočne neodteká bez úžitku do Váhu.

Bol by som rád, keby mesto i realizátori daných opráv nielen zistili o aké nové materiály a technológie ide a tieto poznatky použili k spokojnosti občanov mesta i užívateľov ciest. A nielen po stránke estetickej, ale predovšetkým po stránke kvality!

Mgr. František Macho

Stanovisko Mestského úradu Púchov

Realizácia tejto časti cestného telesa prebehla v rámci projektu REKONŠTRUKCIA A MODERNIZÁCIA HOENNINGOVHO NÁMESTIA ako SO 01 – miestne komunikácie – rekonštrukcia. Celková hodnota projektu v zmluve o nenávratnom finančnom príspevku bola schválená vo výške 1.544.284 EUR. Verejným obstarávaním sa hodnota projektu znížila na 764.970 EUR, čo predstavuje úsporu cca 48 %. Mesto Púchov sa na tomto projekte podieľalo celkovou sumou hradenou z mestského rozpočtu vo výške 37.664 EUR, čo prestavovalo 5-percentnú spoluúčasť.

Komplexná kolaudácia stavby prebehla v júli 2013. Monitorovanie projektu podľa zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku musí prebiehať od záverečnej monitorovacej správy, od kedy plynie ešte následná 5-ročná lehota udržateľnosti projektu do 31.1.2019, v rámci ktorej nebolo možné zásadne meniť realizovaný rozsah rekonštrukcie preplatený vrámci získaných fondov. Preverovaním rozsahu pri jednotlivých opravách sa zistilo, že dlažba nie je porušená celoplošne ale iba bodovo. Pravdepodobne je tento stav spôsobený uložením dlažby v riadkoch bez previazania a kladením dorezkov, kde dochádza k posunu dlažby a následne jej preklápaniu a zasekávaniu hrán s postupným zväčšovaním medzier. Medzi dlažbou sa tak vytvárajú podmienky na vymieľanie výplne medzier.

Nakoľko uvedená lehota končí a na základe požiadavky p. primátorky Kataríny Henekovej o čo najrýchlejšie vyriešenie problému, bol obstaraný dodávateľ projektovej dokumentácie, ktorý má oprávnenie na projektovanie dopravných stavieb, aby spracoval dokumentáciu a pripravil najvhodnejšie riešenie, zároveň samozrejme zvážil možnosť použitia nových materiálov a technológií. Po spracovaní projektovej dokumentácie s rozpočtom bude možné potrebné finančné prostriedky zahrnúť do mestského rozpočtu na rok 2019 a následne pripraviť proces verejného obstarávania na dodávateľa.

Ing. Miroslav Svorada, vedúci oddelenia výstavby, investícií, životného prostredia a stavebného úradu