Mesto Púchov zvíťazilo v súťaži Enviromesto 2021

210
Minister životného prostredia Ján Budaj, primátor Nitry Marek Hattas, Katarína Heneková, primátor Trenčína Richard Rybníček, generálny riaditeľ SAŽP Michal Maco. FOTO: MŽP SR

V treťom ročníku celoslovenskej súťaže ENVIROMESTO 2021 súperilo celkovo 16 miest. Okrem laureáta súťaže, mesta Trenčín, hodnotiaca komisia ocenila aj Púchov, Nitru a Skalicu. Ich umiestnenie je výsledkom dlhodobej snahy, ktorú vyvíjajú v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia a môžu byť pre ostatné samosprávy inšpiráciou. Zástupcovia víťazných miest si ceny prebrali osobne z rúk ministra životného prostredia SR Jána Budaja, ktorý nad súťažou prevzal záštitu.

Cieľom národnej súťaže ENVIROMESTO 2021 je zviditeľniť a oceniť mestá, ktoré aktívne uplatňujú environmentálnu politiku nielen vo svojich rozvojových dokumentoch, ale aj v reálnom živote. V tomto ročníku súťaže mestá súperili v štyroch oblastiach.

Ocenené mestá získavajú finančné prostriedky, diplom a umeleckú plaketu. Zástupcovia samospráv si ich prevzali počas vyhodnotenia na pôde ministerstva životného prostredia. „Tretí ročník súťaže považujem za mimoriadne úspešný. Výsledkom je najvyšší počet prihlásených miest v histórii súťaže. Víťazným mestám gratulujem, zapojeným mestám ďakujem za účasť a za vytvorenie prostredia zdravej konkurencie,“ uviedol minister Ján Budaj.

Mesto Trenčín presvedčilo hodnotiacu komisiu komplexným prístupom k riešeniu problematiky životného prostredia. Ide napríklad o aktivity v obehovom hospodárstve, v budovaní zelenej infraštruktúry, v ochrane ovzdušia či v realizácii opatrení na zmiernenie dopadov zmeny klímy. Trenčín zároveň dominoval aj v súťažnej oblasti „Prechod na zelené hospodárstvo“, ktorú vyhral. Vďaka podrobnej analýze odpadov a SMART riešeniam sú v meste prijímané efektívne opatrenia. Pozitívne bola hodnotená práca s verejnosťou a osvetová činnosť v téme odpadového hospodárstva na základných školách.

FOTO: MŽP SR

Mesto Púchov zvíťazilo v oblasti „Ochrana prírody a krajiny, zelená infraštruktúra“ vďaka rôznorodým aktivitám za účasti verejnosti a predovšetkým mládeže. Mesto aktivizuje obyvateľov k vyčisteniu svojho okolia a pravidelne prepája činnosti s environmentálnou výchovou. Vysádza stromy, podporuje biodiverzitu a opeľovače.

Mesto Nitra získalo ocenenie v oblasti „Ochrana ovzdušia“ za koncepčné riešenie, spoluprácu všetkých sektorov a zdieľanie dát. Samospráva využíva meteostanice na informovanie odborníkov a verejnosti, rozmiestnenie staníc navrhlo s využitím Plánu udržateľnej mobility (PUM).

Mesto Skalica si zo súťaže odnáša prvenstvo v oblasti „Adaptácia a zmierňovanie dopadov zmeny klímy“ za komplexnosť prístupu v danej oblasti, najmä revitalizáciou veľkých plôch v meste využitím vodozádržných opatrení.

Hodnotiaca komisia, zložená z odborníkov envirorezortu a zo zástupcov partnerských organizácií, rozhodovala v dvoch etapách. Výsledky mali byť pôvodne známe už počas jesene minulého roka. Protipandemické opatrenia však zasiahli aj do organizačného plánu slávnostného vyhodnotenia a samosprávy čakali na výsledky o niečo dlhšie. „Ocenené mestá si zaslúžia naše uznanie. No netreba zabúdať, že nielen víťazstvo, ale aj samotná účasť v súťaži je spôsobom, ako sa snaha vedenia mesta dostane do širšieho povedomia verejnosti a bude sa vynímať ako pozitívny príklad hodný nasledovania,“ uzavrel Michal Maco, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia.

FOTO: MsÚ Púchov

Mesto Púchov sa do celoslovenskej súťaže Enviromesto zapojilo ukážkami hneď viacerých projektov, ktoré sa v meste za obdobie dvoch rokov (2019-2021) uskutočnili. V oblasti Zelené hospodárstvo sa jednalo napríklad o košíky a kompostovateľné vrecká na zber kuchynského odpadu, spustenie novej separačnej linky, rozmiestnenie červeno-bielych kontajnerov na elektroodpad vo vybraných častiach mesta, o dôkladnú analýzu odpadov v meste Púchov, organizáciu EkoFashion Leto 2021 či zapojenie sa do Filmového festivalu EkotopFilm v rokoch 2019 a 2021. Do oblasti Ochrana prírody a krajiny, zelená infraštruktúra, ktorá sa pre Púchov stala víťaznou, sa radia aktivity ako vyhlásenie Prvého chráneného stromu v katastri mesta Púchov (viešťansko-bezdedovská lipa malolistá), spoločná akcia Spoločne za čistý Púchov, výzva Vyčisti svoje okolie – podpora akcie Centra voľného času Včielka, Včelnica CVČ Včielka, Projekt Zaži čisté rieky – River CleanUp, pod taktovkou Mládežníckeho parlamentu mesta Púchov, zapojenie sa do Hodiny Zeme, výsadba zelene – Okrášľujúci spolok mesta Púchov, projekt Zelené mesto (Púchovské ekocentrum), Projekt o Múčiaroch obyčajných žiačky ZŠ Mládežnícka Simony Uherčíkovej, budovanie Jubilejného Hája – Lesoparku – Lachovec – Púchov a náučného chodníka Pamäť lesa. V rámci oblasti Ochrana ovzdušia sa mesto Púchov predstavilo s aktivitami: Do práce na bicykli, rozšírením kapacity MŠ Lienka, výmenou osvetlenia na zimnom štadióne za nové a tiež zdarným triedením zberu komunálneho odpadu, za ktorý mesto získalo Certifikát od ENVI-PAK. Oblasť Adaptácia na zmierňovanie dopadov zmeny klímy sa v Púchove prejavila najmä v projekte Dažďovej záhrady v parku pri Župnom dome, ktorá bola zrealizovaná v novembri 2020 prostredníctvom projektu Klíma nás spája. O všetkých jednotlivých environmentálnych aktivitách a projektoch mesta Púchov sme Vás informovali prostredníctvom oficiálnych médií mesta Púchov, v priložených fotografiách prezentácie si ich všetky s nami môžete pripomenúť.

„Mesto Púchov dnes získalo veľmi významné ocenenie, ktoré je dôkazom toho, že environmentálnu politiku prenášame nielen do rozvojových projektov, ale aj do reálneho života. Získanie tohto významného titulu pre mesto je skvelým výsledkom, pretože sa zapojil zatiaľ najvyšší počet samospráv a súťažili sme s naozaj veľkými mestami. Ocenenie je odzrkadlením našej dlhodobej snahy v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, a ja musím v tejto súvislosti poďakovať všetkým kolegom na Mestskom úrade v Púchove z Oddelenia investícií, životného prostredia a stavebného úradu pod vedením Filipa Makaya, najmä Natálii Janíčkovej a jej predchodkyni Veronike Hantákovej, Martine Knížatovej, Janke Vondrovej, Ivete Brindzovej, Laure Krošlákovej, konateľovi Milošovi Svobodovi a zamestnancom Podniku technických služieb mesta Púchov, za ich nasadenie pri starostlivosti o zeleň a čistotu v meste, Mládežníckemu parlamentu mesta Púchov za ich pomoc v procese ochrany prírody, riaditeľke Alene Strýčkovej a jej kolegom ako aj deťom z Centra voľného času Včielka, našim úspešným včelárom, Evke Kováčovej, 6. Zboru skautov a skautiek Púchov, Simonke Uherčíkovej a pánovi učiteľovi Jaromírovi Flaškárovi za projekt o múčiaroch obyčajných, poslancom MsZ a všetkým Vám, ktorí sa zapájate či už osobne, alebo prostredníctvom svojich organizácií do zlepšovania a ochrany životného prostredia. Táto cena patrí všetkým, ktorým na našom meste záleží a ja Vám zo srdca ďakujem. Verím, že toto ocenenie bude inšpiráciou pre nás aj do ďalšieho obdobia, aby sme nepoľavili a spoločne chránili a starali sa o naše mesto. Preto ĎAKUJEM a BLAHOŽELÁM PÚCHOVU a PÚCHOVČANOM,“ uviedla po prevzatí cien primátorka mesta Púchov Katarína Heneková.

Súčasťou ocenenia pre mesto boli diplom, umelecká plaketa a symbolický šek v hodnote 1 000 eur. Finančnú odmenu použije mesto Púchov v nasledujúcom období na rozvíjanie ďalších environmentálnych činností, za ktoré bolo v tomto ročníku súťaže Enviromesto ocenené, a to na ochranu prírody a podporu organizácií, ktoré mu v tom veľmi aktívne pomáhajú.

MŽP SR, Laura Krošláková