Náš projekt „Rok škôlkara v pohraničí“ sa končí

262

V školskom roku 2020/2021 sa Materská škola Požiarna 1292/11 zapojila do výzvy operačného programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z Fondu malých projektov. Materskej škole bol projekt pod názvom „ROK škôlkara v pohraničí“ schválený a tak pedagogickí zamestnanci spolu s deťmi mohli začať napĺňať ciele tohoto zaujímavého projektu. Partnerskou materskou školou v tomto projekte sa stala Základná škola a Materská škola Želchovice nad Dřevnicí zo Zlínskeho kraja.

Hlavným zámerom projektu v trvaní jedného roka bolo rozvinúť spoluprácu materských škôl v regióne pohraničia. Túto vzájomnú spoluprácu rozvinúť aj na neformálnej úrovni, formou kooperácie a výmeny skúseností pri tvorbe vzdelávacích programov a podporiť tak inovatívny prístup v predškolskom vzdelávaní. Do projektu boli zapojení aj zriaďovatelia materských škôl a rodičia detí. Aktivity projektu boli realizované tak, aby napĺňali ciele projektu s ohľadom na špecifické potreby detí predškolského veku. Zaujímavými aktivitami a za pomoci interaktívnych LED panelov zakúpených z finančných prostriedkov projektu, si deti rozširovali obzor poznania o živote detí v širšom okolí, za hranicami našej krajiny. Projektový tím v zložení Katarína Tomanová (SR), Adriana Čemešová (SR) a Kamila Macíková (ČR) zabezpečovali priebeh prípravy a realizáciu aktivít projektu, organizáciu stretnutí, komunikáciu a odbornosť po obsahovej a pedagogickej stránke. Aj keď plnenie cieľov projektu do určitej miery ovplyvnila pandemická situácia, pedagógov to neodradilo a s maximálnym úsilím pokračovali v jeho realizácii.

Rok škôlkara v pohraničí bol pre deti z Elokovaného pracoviska na Komenského ulici v Púchove a pre deti z MŠ Želechovice nad Dřevnicí naozaj zaujímavým rokom. Pani učiteľky s deťmi realizovali veľa zaujímavých aktivít tak, aby sa deti spoznali a dozvedeli sa čo najviac nielen o kultúre vlastnej krajiny, ale aj kultúre a krajine kamarátov. Spoznali prírodu v jeseni, jesenné tradície, tvorili z prírodnín, vyrábali svetlonosov a do tvorby šarkanov sa zapojili aj rodičia v oboch materských školách. Zimné tradície, vianočné sviatky a ich prežívanie sme navzájom s českými kolegyňami konzultovali, posielali si fotografie z edukácie, vymieňali si skúsenosti prostredníctvom prezentácií cez LED panel. Jar sme privítali tradíciou vynášania Moreny z chotára, porovnávali sme tradície našich predkov v období Veľkej noci. Vyrobené veľkonočné kraslice a iné výrobky sme posielali poštou a tak sa deti vzájomne obdarovávali. Básne, hry a piesne pre mamičky ku Dňu matiek sme natáčali, vzájomne ich prezentovali deťom a ostatným kolegyniam prostredníctvom interaktívneho LED panelu. Jednou z aktivít bolo aj spoznávanie tradičnej ľudovej slovesnosti a literatúry. Deti na základe poznania známej slovenskej a českej rozprávky tvorili ilustrácie do vlastnoručne vyrobenej knihy. Knihy sme si navzájom vymenili a prečítali.

V projekte boli naplánované v mesiaci jún aj stretnutia detí, rodičov, zamestnancov materských škôl prostredníctvom exkurzií do materských škôl, ako aj odborné stáže pedagogických zamestnancov a zástupcov zriaďovateľov, avšak tieto sa nepodarilo uskutočniť, nakoľko pandemická situácia s Covid 19 nám to neumožnila. V záverečnej etape projektu sa zrealizoval pre deti a rodičov výlet do ZOO v Bojniciach. Projekt ako taký a jeho aktivity v maximálnej miere naplnili očakávania realizátorov projektu, pedagógov a najmä detí z oboch zúčastnených materských škôl. Aj po jeho skončení budeme pokračovať vo vzájomnej spolupráci, rozvíjať začatú cezhraničnú spoluprácu a dobré vzťahy nielen na úrovni profesionálnej, pedagogickej, ale aj osobnostnej.

Poďakovanie pri realizácii projektu patrí projektovému tímu, pedagogickým zamestnancom našej MŠ ako aj manažérke Naše Považie pani Ing. Martine Bednárovej za odbornú pomoc a rady pri uskutočňovaní projektu.

Adriana Čemešová