Oslavy 74. výročia oslobodenia Púchova

501

V utorok 30. apríla sa konali v meste a jeho častiach viaceré akcie na pamiatku výročia oslobodenia mesta v roku 1945.

Kladenie vencov v mestskom parku

Oslavy, ktoré organizovali Mesto Púchov, Púchovská kultúra, s.r.o. a zväz protifašistických bojovníkov, začali v mestskom parku pri pomníku pamiatky padlých v 1. a 2. svetovej vojne. Pietnej spomienky sa zúčastnila primátorka mesta Katarína Heneková, viceprimátor Lukáš Ranik, poslanci MsZ Irena Kováčiková a Pavol Melišík. S prejavmi vystúpili vedúca oddelenia školstva a sociálnych vecí MsÚ Renáta Holáková a predstaviteľ zväzu protifašistických bojovníkov František Krajčovič, ktorý okrem iného povedal:

„Dnes sme sa zišli vo veľmi veľkom počte, za čo vám v mene našej organizácie ďakujem. Boli roky, keď nás tu bývalo desať a možno niekedy aj menej. Prosím vás, šírte tieto tradície a myšlienky mieru medzi svojimi potomkami a spoluobčanmi. Žijeme v období, kedy demokratický systém niektorým našim spoluobčanom nevyhovuje. Chceli by rýchle riešenia, ktoré v demokratickom systéme neexistujú. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o jednej z takých organizácii, ktorá ideovo je blízka fašizmu, musíme rešpektovať, ak sme demokrati. Predpokladám však, že ešte to nie je uzavretý proces a najvyšší súd ešte k tomu zaujme svoje stanovisko. Držme sa mieru, ten nesklame. Držme sa demokracie, ktorá je veľmi krehká, ale veríme, že s vašou podporou, podporou mierumilovných občanov, nebude demokratický systém v Slovenskej republike odstránený. V mene tých, ktorí položil svoje životy v 2. svetovej vojne a v mene demokracie vám ďakujem za účasť.“

Spomienka na obete vojny v Horných Kočkovciach

Predstavitelia mesta a občania sa potom prišli pokloniť k pamätníku obetí 2. svetovej vojny v Horných Kočkovciach. Kvety k pomníku za mesto položila primátorka Katarína Heneková. K zástupcom mesta, ktorí prišli uctiť pamiatku obetí vojny, sa pridali poslanci za miestnu časť Cyril Crkoň a Ján Riško. Po položení vencov sa k prítomným prihovoril podnikateľ Ladislav Ganát:

„Je ťažké opísať obyčajnými slovami množstvo ľudských tragédií a utrpenia, ktoré sa postupom času stáva čoraz vzdialenejším pre mladú generáciu, ktorá chvála bohu vojnové šialenstvo nikdy nezažila a pevne verím, že ani nezažije. Ešte stále sú medzi nami ľudia, i keď ich je už málo, ktorí zažili hrôzy vojny a pamätajú si štatistiky tejto vojny, zoznamy desiatok miliónov obetí, utrpenie, krutosti, umieranie, zničených miest, obcí a celých území.

Bola to nenásytnosť nacistického Nemecka a chamtivosť ovládať svet. Tak sa to Nemecku aj darilo. Najskôr zabrali Rakúsko, rozbili Československo – vznikol protektorát Čiech a Slovenský štát, zabrali Sudety, ďalej postupovali cez Poľsko a baltské štáty na východ do Ruska. Týmto hrozivým postupom armád nacistického Nemecka už len málo chýbalo k zničeniu a vymazaniu národov z mapy sveta a tiež k zničeniu európskej kultúry.

Za obdobie trvania tejto najhroznejšej tragédie na svete prišlo o život 60 – 72 miliónov ľudí a bolo zničených veľké množstvo miest, ľudských obydlí, fabrík a všetkého, čo ľudia potrebujú k životu. Nesmierna vďaka a úcta za porazenie nemeckej nacistickej armády patrí najmä vojakom Červenej armády a všetkým národom bývalého Sovietskeho zväzu. Tiež sa patrí poďakovať aj ostatným národom, ktorí bojovali a zomierali pre to, aby oslobodili Európu od fašizmu, nacizmu a porazili armády Tretej ríše.“

Pietnej spomienky sa okrem predstaviteľov mesta a spoločenských organizácií, žiakov Základnej školy Slovanská zúčastnil aj 99-ročný Ondrej Martišík, účastník druhej svetovej vojny.

Oslavy na pešej zóne a stavanie mája

Oslavy 74. výročia oslobodenia mesta Púchov pokračovali poobede na pešej zóne. Po príhovore primátorky mesta a Františka Krajčoviča boli spustené mestské fontány, z ktorých mali radosť najmenšie deti. Potom hasiči uprostred pešej zóny postavili tradičný máj. Do toho všetkého vyhrávala ľudová hudba Váh a spieval folklórny súbor Rozmarínek.

Primátorka mesta Katarína Heneková vo svojom príhovore na pešej zóne uviedla:

Pred 74. rokmi sa aj pre Púchov (ako jedno z posledných miest na Slovensku, ktoré bolo okupované nemeckými fašistami) skončili útrapy druhej svetovej vojny, keď prítomné vojská nemeckej a maďarskej armády zvolili v noci z 29. na 30. apríla ústup na Moravu. A pri odchode vyhodili do vzduchu most cez Váh. V nasledujúcich hodinách už vkročili do Púchova vojská červenej a rumunskej armády a takisto československá brigáda.

Pamätná doska upevnená na kamennom torze pamätníka v Horných Kočkovciach, ku ktorej sme dnes položili vence, pripomína dvoch mladých ľudí, ktorí zahynuli počas bombardovania pri kopaní zákopov na konci druhej svetovej vojny. František Novosad ako 15-ročný a Augustín Paliesek ako 21-ročný. 

Dnes si už len veľmi ťažko dokážeme predstaviť hrôzy a zverstvá druhej svetovej vojny, pretože 74 rokov žijeme v mieri. Zvlášť v dnešnej dobe je však nesmierne dôležité si tieto pohnuté udalosti najväčšieho krvavého a zničujúceho vojnového konfliktu v histórii ľudstva neustále pripomínať. A snažiť sa ich s dostatočným dôrazom a zrozumiteľne tlmočiť najmä mladej generácii, ktorá sa našťastie o hrôzach a útrapách druhej svetovej vojny dozvedá predovšetkým v škole a z učebníc. Správne pochopenie udalostí druhej svetovej vojny ako najničivejšieho globálneho konfliktu, v ktorom pre chorú ideológiu zomierali milióny ľudí, je totiž kľúčové a ich vnímanie sa rukolapne odráža aj v našom súčasnom spoločenskom či politickom živote.“

Lampiónový sprievod a vatra

Večer o 20. hodine sa za veľkej účasti rodičov a detí začal lampiónový sprievod, ktorý vyšiel od divadla cez mesto smerom na diaľničný privádzač do Horných Kočkoviec. Tu v areáli pri Váhu už Púchovčanov čakala postavená vatra a diskotéka. Primátorka mesta o 21. hodine zapálila vatru a krátko nato začal ohňostroj, ktorý o 21,30 ukončil oficiálne oslavy oslobodenia mesta.

Na záver akcie nám poslanec Cyril Crkoň povedal: „Zapálenie vatry primátorkou Katarínou Henekovou s ohňostrojom v Horných Kočkovciach každoročne uzatvára program osláv oslobodenia mesta Púchov. Akcia má meno aj za hranicami mesta, čo potvrdilo aj napriek nie dobrému počasiu množstvo zúčastnených občanov, pre ktorých bolo nachystané občerstvenie a dobrá nálada v rytme hudby. Za organizačný výbor mestskej časti č.7 sa chcem poďakovať za pomoc pri organizovaní akcie a jej pokojnému priebehu vedeniu mesta, MsP, PTSM, hasičom, sponzorom, Urbáru p. s. Horné Kočkovce za drevo a chlapom za ich ochotu a podanú ruku pri stavaní vatry.“

Text a foto: Slavomír Flimmel.